PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 16 d. 14:57

Kokie mitai trukdo vyrams kontroliuoti šlapimo nelaikymą?

Vilnius

Eglė LingaitienėŠaltinis: Etaplius.lt


20453

Kadangi stipriosios lyties atstovai yra dažnai įsitikinę, kad „tikri vyrai“ tiesiog neserga, visame pasaulyje jie vis garsiau raginami pasirūpinti savo sveikata, pavyzdžiui, profilaktiškai tikrintis dėl prostatos vėžio. Su prostatos problemomis neretai susijęs ir šlapimo nelaikymas, apie kurį vyrams dar sunkiau kalbėti ir kreiptis pagalbos. Kartu su gydytoja urologe Marija Barisiene aptariame šį negalavimą ir jį supančius mitus, kurie trukdo vyrams imtis tinkamų sprendimų ir suvaldyti šlapimo nelaikymo keliamus nepatogumus.

Pasak gydytojos urologės Marijos Barisienės,pagal poveikį gyvenimo kokybei šlapimo nelaikymas prilygsta tokioms urologinėms ligoms kaip prostatos vėžys ar gerybinė prostatos hiperplazija. Be to, jis yra susijęs su tokiomis psichologinėmis būklėmis, kaip nerimas, kančia, depresija.

„Daugeliui pacientų kalbėti apie šlapimo nelaikymą gėda, todėl dažniausiai šią būklę jie stengiasi ignoruoti arba net nuslėpti. Taip pat mažiau tikėtina, kad pagalbos kreipsis šlapimo nelaikymo varginami pacientai, kurie kartu serga ir depresija. Jų gyvenimo kokybė dažniausiai yra prastesnė, tokie žmonės siekia socialinės izoliacijos ir yra linkę ignoruoti savo simptomus. Labai svarbu, kad tokie pacientai sulauktų šeimos narių, artimų draugų dėmesio ir palaikymo“, – akcentuoja M. Barisienė.

Gydytoja ragina vyrus pirmiausia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris turi atlikti pirminį paciento sveikatos būklės įvertinimą ir, esant reikalui, nusiųsti konsultuotis su urologu. Šlapimo nelaikymo priežasčių yra daug. Anot M. Barisienės, kiekvienu atveju šį negalavimą nulemia įvairūs sutrikimai, o priežastys yra individualios. Dažniausiai priežastys būna idiopatinės, gerybinės urologinės ligos arba pooperacinė prostatos vėžio, gerybinės prostatos hiperplazijos ar šlaplės striktūros gydymo komplikacija.

Klaidingi įsitikinimai

Šlapimo nelaikymą gali pabloginti kai kurie žmogaus įpročiai, pavyzdžiui, perteklinis skysčių, ypač gazuotų gėrimų, vartojimas, taip pat kofeino bei alkoholio vartojimas, rūkymas. Pakoregavus gyvenimo būdą, paprastai palengvėja ir šlapimo nelaikymo simptomai.

Gydytoja M. Barisienė atkreipia dėmesį ir į klaidingus mitus apie šlapimo nelaikymą. Šie mitai trukdo vyrams tinkamai susidoroti su patiriamais nepatogumais ir išlaikyti įprastą, aktyvų gyvenimo būdą.

„Labiausiai paplitęs mitas, kad šlapimo nelaikymas yra natūrali senėjimo proceso dalis. Tai netiesa, nes šlapimo kartais nebelaiko ir jauni, ir vyresnio amžiaus vyrai. Skirtingos yra ir priežastys. Jauniems vyrams šlapimo nelaikymą dažniau sukelia gretutinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas arba neurologinė patologija (nugaros ir galvos smegenų augliai, nugaros smegenų suspaudimas arba insultas). Vyresniems vyrams šlapimo nelaikymo požymių dažniausiai atsiranda dėl gerybinės prostatos hiperplazijos“, – aiškina gydytoja.

Kitas gajus mitas – jog šlapimo nelaikymo simptomai reiškia vėžį. M. Barisienė pabrėžia, kad šlapimo nelaikymą dažniausiai sukelia gerybinės ligos. Ji priduria, kad šlapimo nelaikymas gali būti ir pooperacinė prostatos vėžio gydymo komplikacija.

Dalis vyrų tikisi, kad vaistažolių arbata išspręs visas problemas arba kad šlapimo nelaikymas praeis savaime. Tai netiesa. Būtina kreiptis į specialistą, kad būtų nustatyta šlapimo nelaikymo priežastis ir paskirtas tinkamas gydymas. Delsiant problema tik gilės ir savaime tikrai nepraeis.

Dažnai vyrai vengia ieškoti pagalbos ir gėdijasi, nes mano, kad „tai“ nutiko tik jiems. Tačiau iš tiesų net 1 iš 4 vyresnių nei 40 metų vyrų patiria šlapimo nelaikymą, įskaitant lašėjimą po nusišlapinimo ir mažus nevalingus ištekėjimus.

Nežino, kad yra vyriškų gaminių

M. Barisienė mini dar vieną labai gajų mitą. Vyrai dažnai mano, kad šlapimą sugeriančios priemonės (įklotai ar sauskelnės) yra skirtos tik moterims arba senyvo amžiaus žmonėms.

„Savo praktikoje neretai matome, kaip pacientai savo bėdas bando išspręsti neefektyviomis namuose išrastomis priemonėmis, tokiomis kaip tualetinis popierius, servetėlės ar tiesiog audinys. Mūsų pareiga yra informuoti pacientą, kad rinkoje yra specialiai vyrams skirtų gaminių, kurie ne tik pagaminti taip, kad atitiktų vyrų anatomiją, bet yra ir vyriško, diskretiško dizaino“, – pabrėžia urologė.

Šlapimą sugeriančios priemonės padeda išspręsti higienines šlapimo nelaikymo problemas ir padeda vyrams išlaikyti įprastą gyvenimo būdą, išlikti aktyviems ir neužsidaryti namuose. Gydytoja M. Barisienė pabrėžia, kad šlapimą sugeriančios priemonės turi būti kokybiškos, pagamintos iš švelnios odai, orui laidžios medžiagos. Taip pat jos turi greitai sugerti ir efektyviai sulaikyti šlapimą vidiniuose sluoksniuose.

Nuo įklotų iki kelnaičių

Iš specialiai vyrams skirto „TENA Men“ asortimento galima pasirinkti šlapimą sugeriančią priemonę, labiausiai atitinkančią patiriamą būklę. Specialiai pagal vyrų anatomiją sukurti „TENA Men“ gaminiai yra patogūs, greitai sugeria šlapimą ir patikimai apsaugo nuo pratekėjimo bei nemalonaus kvapo atsiradimo.

TENA_uzsakomasis2

Vyrams, neseniai susidūrusiems su šlapimo išlašėjimo problema, patariama išbandyti juodos spalvos itin plonus įklotus „TENA Men Protective Shield“. Tai turi padėti įprasti naudoti įklotus vietoje neefektyvių naminių priemonių. Nevalingai ištekant daugiau šlapimo rekomenduojama rinktis daugiau sugeriančius „TENA Men“ apsauginius įklotus (LEVEL 1, LEVEL 2, LEVEL 3).

Siūloma ir naujiena – vyriškos sauskelnės-kelnaitės „TENA Men Pants Plus“. Jos suteikia kasdienę, aktyviems vyrams pritaikytą apsaugą esant vidutiniam-sunkiam šlapimo nelaikymui. Tamsiai mėlynos spalvos „TENA Men Pants Plus“ primena įprastus vyriškus apatinius, yra pagamintos iš minkštos, tamprios ir orui laidžios medžiagos. Šios sauskelnės-kelnaitės yra diskretiškos, patogios dėvėti kasdien ir užtikrina patikimą apsaugą nuo pratekėjimo.

Interneto svetainėje www.TENA.lt galite rasti daugiau informacijos apie vyrams skirtus gaminius ir užsisakyti NEMOKAMĄ įklotų pavyzdį. Gaminių galima įsigyti TENA internetinėje parduotuvėje bei vaistinėse.