Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Artimiausi metai Šiauliuose, ko gero, galėtų vadintis rekonstrukcijų metais. Be daugybės gatvių tvarkymo, Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos darbų ir kitų projektų, pasikeis ir miesto širdies – Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro – vaizdas. Kaip? Nors senamiesčiu dėl karo pasekmių Šiauliai pasigirti negali, naujuoju projektu siekiama atkurti istorinį Vilniaus gatvės įvaizdį.
Nepaisant to, kad Šiaulių miesto savivaldybės projekto dėl Vilniaus gatvės rekonstrukcijos ekspertizės išvados jau gautos (jos yra teigiamos), Šiaulių architektų sąjungos iniciatyva penktadienį buvo surengtas Regioninės architektūros tarybos posėdis, kuriame pristatyta ir svarstyta Šiaulių pėsčiųjų gatvės rekonstrukcijos projekto paskutinė versija. Projektą pristatė jo vadovė Asta Kiaunienė ir projekto dalies vadovė, atsakinga už paveldosaugą, Vilija Skėrienė.
Nuspręsta atsigręžti į praeitį
Pasak V. Skėrienės, Vilniaus gatvė patenka į kultūros paveldo teritorijas, kurių vertybinių savybių pobūdis yra archeologinis, istorinis ir mitologinis: reljefas ir kultūrinis sluoksnis. Yra nemažai pastatų, kurie į kultūros paveldo registrą anksčiau buvo siūlyti įrašyti, bet to nepadaryta. Saugomas tik kultūrinis sluoksnis, kuris eina nuo Tilžės g. iki Rūdės g. Tačiau į Kultūros paveldo registrą įrašytas paminklas Povilui Višinskiui, kuris registruotas kaip kultūros paveldo objektas su savo apibrėžta teritorija. O atkarpa tarp Tilžės g. ir Vasario 16-osios g. patenka į Šv. Apaštalų Petro ir Povilo katedros vizualinės apsaugos pozonį.
1984 m. atlikta bulvaro rekonstrukcija, projekto vadovių teigimu, turėjo įtakos dabartiniams sprendiniams. Esminė projekto autorių idėja – atstatyti istorinės gatvės įvaizdį. Anksčiau bulvare vyravo perimetrinis pastatų užstatymas, o dabar nemaža dalis erdvių pretenduoja į aikštės ar skvero pobūdį. Ankstesnįjį bulvaro vaizdą bus siekiama suderinti su, bėgant laikui, naujai atsiradusiomis erdvėmis. Tai reiškia, kad rekonstruojamoje bulvaro dalyje bus siekiama naudoti vieningą mažosios architektūros formą, apželdinimą, kai kuriuos kitus elementus, išlaikančius vientisumą.
Šiauliečius džiuginantys šviestuvai bulvare liks ir po rekonstrukcijos, mat projekto rengėjai siekia atsigręžti į praeitį, į skirtingus laikmečius ir pabrėžti tai, ką įmanoma.
„Gaidžio“ laikrodžio zona
„Gaidžio“ laikrodžio aikštėje atsiras atvira erdvė. Norima išryškinti senosios gatvės profilį, tad siūloma grindinyje pažymėti buvusio užstatymo linijas ir palikti atvirą erdvę su žaluma, dekoratyviniais augalais. Planuojama sodinti hortenzijas, rododendrus, kad šioje vietoje būtų jauku ir vasarą, ir žiemą. Keisis ir grindinys: važiuojamojoje zonoje bus atkurtas tašytų akmenų grindinys, o šaligatviams numatytas rausvo ir pilko granito derinys.
Povilo Višinskio aikštė
Šioje vietoje, pasak projekto autorių, reikia tvarkos. Ką tai reiškia? Norima sukurti pagarbesnį, ramesnį įvaizdį paminklui. Dabartinė aikštė, pasak projekto vadovės, neturi aiškių ribų. Planuojama labiau išryškinti aikštės ribas, sukurti aiškesnį žalią užnugarį iš ąžuolų.
Amfiteatro zona
Šioje ypač šiltuoju metų laiku šiauliečių mėgstamoje vietoje bus palikta esama kompozicija. Atsisakyta minties pievelėse tarp suolų eilių įrengti daugiau suoliukų – kad amfiteatras neprarastų jaukumo. Jei bus poreikis, daugiau žmonių susės ant pievelės. Žinoma, atnaujinimo sulauks danga, suoliukai, scenos erdvė. Amfiteatro vaizdą pagyvins numatyta vieta mažųjų šiauliečių žaidimams. Vaikų žaidimų aikštelė atsiras atkarpoje nuo Vilniaus g. iki amfiteatro.
Aikštė prie „Šiaulių“ viešbučio
Erdvėje prie „Šiaulių“ viešbučio neliks savotiško jo simbolio – fontano. Projektuotojų nuomone, ši vieta šalia Draugystės pr. nėra itin jauki, tačiau norima pritraukti daugiau žmonių. Pagal projektą, ten atsiras aikštelė automobiliams, į kurią įvažiuoti bus galima iš Trakų g. Numatomas ir želdinių masyvas su suoliukais, kuris ne itin jaukų vaizdą padarys kur kas mielesnį. Kregždžių skulptūros liks, tik idėja tokia – kad paukščiai tarsi taškytųsi vandenyje, o aplink purkštų neaukštos vandens čiurkšlės. Panašių idėjų buvo sugalvoję ir ankstesnieji projekto autoriai.
Mažoji architektūra
Po rekonstrukcijos bulvare liks istoriniai šviestuvai. Tiesa, bus atnaujintos jų atramos. Numatytas ir šventinis apšvietimas, koks buvo naudojamas seniau. Visoje Vilniaus g. siekiama vientisumo, harmonijos, vis pasikartojančių elementų.
Kad suoliukai bulvare atitiktų norimą istorinį įvaizdį, siūloma ne projektuoti individualaus dizaino kūrinius, o rinktis neįmantrius gamyklinius suoliukus.
Numatyti pokyčiai ir lauko kavinėms. Projekto rengėjai laikosi nuostatos, kad kavinės turėtų išsinešti savo staliukus ant naujai įrengto grindinio. Vadinasi, jokių uždarų ar aptvertų terasų neturėtų likti.
Neaiškus medžių likimas
Šiuo metu itin opus klausimas dėl medžių, ko gero, neduos ramybės šiauliečiams ir stebint bulvaro rekonstrukciją. Mat, remiantis projekto rengėjų užsakytais dendrologiniais tyrimais, beveik visų medžių būklė Vilniaus g. yra prasta. Vadinasi, kirtimo gali neišvengti ir jie. Geros būklės medžiai auga tik prie Šiaulių universiteto, taip pat prie amfiteatro. Pagal dendrologų išvadas, jie yra netinkamai prižiūrimi, genimi.
Bandydami atkurti istorinį gatvės vaizdą, projektuotojai siūlo gatvės perimetru sodinti naujus medžius dviem eilėmis. Tie medžiai, kurie yra geros būklės ir ne gatvės ašyje, bus paliekami.
„Tai bus didelis žingsnis atgal“
Pristatyme dalyvavo ir Valentinas Mazuronis – 1984 m. rekonstrukcijos projektavimo grupės vadovas. Jis liko nepatenkintas kontakto neužmezgimu su ankstesnio projekto autoriais.
„Noriu pasakyti labai aiškiai: su projekto autoriais nebuvo nei derinta, nei matyta kas nors. Jokių kontaktų, išskyrus atskirus pokalbius su kai kuriais asmenimis dėl šviestuvų ar pan. Antras dalykas – manau, kad viso to blogumo esmė prasidėjo nuo sąlygų surašymo. Mano manymu, tada ir prasidėjo visos šios nesąmonės, kurios ir yra sudėliotos čia. <...> Mes turėsim dykvietes, išklotas gražiom plytelėm, su kataloginiais suoliukais, šviestuvais. Bus „išplauti“ pinigai, įsisavinti, kažkam, mano įsitikinimu, turint naudą. Nes man ir pirmos bulvaro dalies tvarkymas atrodė nekaip. Manau, kad tai bus didelis žingsnis atgal.“