PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Liepos 22 d. 16:19

Kodėl vasariški orai nesustabdo COVID-19 plitimo?

Vilnius

© Edvard Blaževič nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


139392

Bet kokios viltys, kad kylančios vasaros temperatūros gali sulėtinti koronaviruso plitimą, buvo sužlugdytos birželio ir liepos mėnesiais, kuomet skirtingose Jungtinių Amerikos valstijų dalyse į aukštumas šovė susirgimų skaičiai, o ypač akivaizdu tai tapo kai kuriose šilčiausiose valstijose.

Epidemiologai teigia, kad jau anksčiau vyravusios diskusijos apie galimą vasaros karščio ir saulės šviesos poveikį virusui, pasirodo, buvo ne visai teisingos.

Ryšius tarp klimato kaitos ir infekcinių ligų tyrinėjantis Colin Carlson iš Džordžtauno universiteto teigia nei kiek nenustebęs, kad vasaros karštis nesugebėjo užkirsti kelio virusui, kuris sukelia COVID-19, JAV jau pareikalavusią daugiau nei 138000 žmonių gyvybių.

Mokslininkas teigia, kad ši nuomonė, kad ir kiek daug kartų ji buvo kartota, niekuomet nebuvo paremta mokslu.

Visgi, tokios prieštaringos žinutės suklaidino žmones ir sukėlė didelį nesusikalbėjimą.

„Įtariu, kad daugelis amerikiečių mano, jog saulės šviesa ir karštis nužudys virusą ir tu gali lauke būti nejausdamas jokio pavojaus,“ – sakė Carlson, kartu paminėdamas, kad jei esi grupėje, net jei ir lauke, tuomet tu lygiai taip pat gali skleisti ar pasigauti virusą. „Tiesa, kad geriau yra būti atviroje erdvėje, tačiau tai tikrai neapsaugo.“

Išsprendus dviprasmiškas žinutes apie tai, kaip virusai plinta, tai galėtų padėti jį suvaldyti, sakė Jamie Slaughter-Acey, Minesotos universiteto epidemiologijos ir bendruomenės sveikatos skyriaus docentė.

Pavyzdžiui, ji ir kiti pirštu bedė į teorijas, kad virusas pasitrauks vasarą, kaip tai nutinka gripo atveju. Tačiau JAV virusas ėmė plisti pietrytinėse valstijose, nors ten vyravo rekordiniai karščiai.

Pirmąją liepos mėnesio savaitę devynios iš dešimties valstijų, kurios fiksavo didžiausią atvejų skaičiaus augimą, buvo vadinamajame „Saulės juostos“ (angl. Sunbelt) regione, tarp kurių ir Florida, Teksasas ir Arizona, skelbiama remiantis informacija iš JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro.

Anksčiau šiais metais išanalizavus potencialų klimato poveikį COVID-19 plitimui, postdoktorantūros studijų tyrėja Rachel Baker iš Prinstono universiteto ir jos kolegų komanda padarė išvadą, kad kažkuriuo momentu ateityje virusas gali tapti sezoniniu, kaip ir gripas.

Vis dėlto, jų paskelbtas tyrimas aiškiai teigė, kad šioje ankstyvojoje stadijoje pagrindinis veiksnys būtų populiacijos imuniteto trūkumas.

Karščio ir šviesos įtaka

Nacionalinio saugumo departamento mokslininkai atliko viruso tyrimą. Jie įvertino jo stabilumą ir galimybę išgyventi seilėse, plaučių skysčiuose, ant neporingų paviršių ir ore, sakė vadovaujantysis komandos mokslininkas Lloyg Hough.

Teigiama, kad tyrimas parodė, jog saulės šviesa ant neporingų paviršių, tokių kaip prekybiniai vežimėliai, gali suardyti virusą greičiau, tačiau tai įvyksta ne akimirksniu. Hough teigimu, tai tik viena nedidelė daugybės charakteristikų dalelė, kuri prisideda prie viruso gebėjimo perduoti ir sukelti ligą.

„Devyniasdešimt devyni procentai virusų pradings tiesioginėje saulės šviesoje, tačiau tai užtruks nuo 30 iki 40 minučių,“ – sakė jis. „Jei viena viruso dalelė jums sukels ligą, prireiks ilgo laiko kol virusas pradings.“

Kaip praktinį pavyzdį jis pateikė: „Jei jūs einate į prekybos centrą, tuomet prekybinis vežimėlis, kuris dieną stovėjo lauke saulėje, bus, ko gero, saugesnis už tą, kuris dieną praleido parduotuvės viduje“.

43bde3a9.jpg

Tačiau būtina suvokti, kad karštis ir saulės šviesa neturi įtakos virusui, esančiam žmogaus viduje, sakė Hough. Jie netyrė jo išgyvenamumo ant odos, o taip pat išlieka nežinomi ir daugybė kitų faktorių.

Nėra žinoma kokį viruso kiekį sergantis žmogus išskiria į orą kosėdamas arba kiek daug viruso prireikia, kad kažkas užsikrėstų.

Mokslininkai teigia, kad nors metų pradžioje ir pasirodė tyrimai neva teigiantys, kad egzistuoja sąsaja tarp klimato ir viruso plitimo, tam trūksta tvirtų įrodymų.

Viename tarptautiniame tyrimime buvo teigta, kad dėka aukštesnių temperatūrų tropikams pavojus negresia, ir būtent jį citavo oficialūs pareigūnai Indonezijoje, kurie šį argumentą panaudojo kaip priežastį neskelbti karantino. Tai turėjo įtakos politikai ir žmonių gyvenimams.

Pabrėžiama, kad bet kurie du žmonės pasaulyje gali perduoti COVID-19 vienas kitam bet kuriuo metu,o imuniteto neturinčioje populiacijoje jokie orai nuo to neapsaugos.

Buvimas gryname ore vasarą, šviečiant saulei tikrai neapsaugos nuo koronaviruso. Mokslininkai atkakliai ragina laikytis rekomenduojamų procedūrų: laikytis atstumo, nešioti kaukę, plauti rankas ir būti atsargiais, kuomet kalbama apie kontaktavimą su kitais.

Gismeteo.lt