PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Sausio 25 d. 14:30

Kodėl dabar yra palankiausias metas įsirengti saulės elektrinę?

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


290166

Saulės elektrinės populiarėja žaibišku greičiu. Elektrinių poreikis kasmet išaugdavo pavasarį, tačiau šių metų pradžioje jau stebimas išankstinis bumas. Specialistai atskleidžia, kodėl dabar yra palankiausias metas įsirengti saulės elektrinę ir kokią realią naudą atsinaujinantys energijos šaltiniai teikia vartotojui.

Istoriškai žemos kainos

Saulės elektrinės, kaip ir kitos panašiai veikiančios technologijos, teikia didelę naudą vartotojams. Pastaraisiais metais rinkoje besitęsiantys elektros kainų svyravimai į atsinaujinančių išteklių naudojimą verčia atsigręžti ne tik verslus, bet ir privačių namų savininkus.

Tvarių energijos šaltinių vystymu, montavimu ir projektavimu Lietuvoje užsiimančios įmonės „Litsol“ atstovas Danas Vilcinis atskleidžia, kad elektrinių montavimo darbai šiemet jau įgavo pagreitį. Priežastis – istorines žemumas pasiekusios kainos.

„Šiuo metu saulės elektrinių kainos yra žemiausios per visą jų gyvavimo laikotarpį. Tai susiję su atpigusiomis įrangos kainomis. Įsirengti saulės elektrinę dabar yra pats tinkamiausias metas. Tai supranta ir įvertina tie, kurie jau naudojasi atsinaujinančiais energijos šaltiniais. Žmonės nesnaudžia – plečia turimas elektrines, nes žino, kad šios įrangos kainos yra ypač palankios“, – aiškina specialistas.

„Litsol“ atstovo teigimu, šiuo metu atpigusios visos saulės elektrinių dalys – ne tik inverteriai bei moduliai, bet ir įkrovimo stotelės su kaupikliais. Pilnas komplektas išsprendžia ne tik pigios elektros klausimą, bet sumažina namų šildymo kainą bei kuro automobiliui sąnaudas. Kai kurie iš elektros kainos skirtumo sugeba ir užsidribti.

Tiesa, dabar dėl tiekimo grandinių sutrikimų pradėjo tuštėti Europos sandėliai ir jaučiamas tam tikrų pozicijų brangimas. Tikėtina, kad pavasarį, kai saulės elektrinių poreikis išaugs dar smarkiau, įrangos kainos gali kilti. Šiuo laikotarpiu taip pat didės ir rangovų užimtumas, nes aktyviai vyksta didžiųjų parkų, privačių įmonių projektavimo darbai. Aktyviausias darbymetis nusimato kovo mėnesį.

Gaudyti saulės naudą šį mėnesį suskubta ir dėl kitų priežasčių – Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skelbiamo paraiškų priėmimo ir smarkiai išaugusių elektros kainų.

„Nuo sausio 1-osios pabrango elektros kainos ir vartotojai ieško būdų, kaip išvengti didelių sąskaitų už elektrą, ypač jeigu namų šildymui naudojama elektra. Kitas svarbus faktorius – valstybės subsidija, kuri teikiama saulės elektrinės įrengimui. APVA parama maksimaliai gali kompensuoti 10 kW, finansine išraiška – 3 230 Eur. Šiuo metu saulės elektrinių kainos svyruoja nuo 6 000 iki 6 500 Eur. Vadinasi, žmogui jos įsirengimas, pasinaudojus parama, atsieitų apie 2 500–3 000 Eur. Beje, APVA parama taikoma norintiems įsigyti papildomas saulės elektrinės dalis – kaupiklius ir įkrovimo stoteles“, – informuoja „Litsol“ atstovas.

Vardija privalumus

Daugelis mano, kad saulės elektrinės įrengimas – painus ir sudėtingas procesas. Visgi ši technologija turi aibę privalumų. D. Vilcinis įvardija esminius.

„Vienas svarbiausių privalumų – energetinė nepriklausomybė. Įsidiegus saules elektrinę, nebereikia galvoti apie nuolat svyruojančias elektros kainas. Taip pat žmonėms aktuali finansinė grąža. Galiu patikinti, kad saulės elektrinės naudą pajaučia visi, tačiau pačios elektrinės atsipirkimą greičiausiai pajaučia tie, kurie suvartoja ypač daug elektros, pavyzdžiui, jeigu elektrą naudoja namų ūkio šildymui. Atsinaujinančios energijos šaltinių naudojimas – investicija į ateitį“, – teigia specialistas.

D. Vilcinis akcentuoja, kad vartotojai turi galimybę dalį sukauptos elektros energijos dovanoti ESO ir išvengti energijos saugojimo mokesčio, o kartu – gauti nulines sąskaitas už elektrą: „Paprastai tariant, saulės elektrinės gamyba prasideda nuo kovo mėnesio ir viską, ką šį planą pasirinkę elektrinių turėtojai sukaupia šiltuoju metų laiku, gali panaudoti žiemą.“

Dar vienas saulės elektrinių privalumas – aplinkos taršos mažinimas. Elektros energijos gamybos sektorius teršia aplinką, o saulės energijos išgavimas yra aplinkai draugiškas sprendimas. Be to, saulės elektrinės gerokai pakelia būsto vertę.

Nors daugelis mano, kad saulės elektrines reikia prižiūrėti žiemą, „Litsol“ atstovas paneigia šį mitą.

„Elektrinių žiemą valyti nereikia, sniegas pats nutirps. Saulės elektrinės gamyba žiemos metu vyksta vangiai, pagaminama apie 10 proc. visos per metus pagaminamos elektros. Taigi, neverta lipti ant stogo ir bandyti kažką valyti, nes saugumas tikrai svarbiau. Saulės elektrinės gamybą galima stebėti telefone įdiegtoje programėlėje, kurioje matoma pageidautina statistika. Pastebėjus neatitikimų ar gedimų, būtina, kad elektrinę patikrintų specialistai“, – sako D. Vilcinis.

Į ką atkreipti dėmesį?

Prieš priimant sprendimą įsirengti elektrinę, būtina atlikti namų darbus – išsirinkti rangovą, numatyti vietą, kur planuojama montuoti saulės modulius, bei įsivertinti savo finansines galimybes.

„Renkantis įmonę, kuriai patikėsite elektrinės įrengimą, siūlyčiau įvertinti atsiliepimus, darbuotojų skaičių įmonėje bei įmonės gyvavimo laikotarpį. Jeigu įmonėje dirba du darbuotojai, jie galbūt sumontuos modulius, tačiau aptarnavimu gali tekti nusivilti. Vargu ar, ištikus bėdai, juos įmanoma prisikviesti. Beje, pasitaiko atvejų, kai įmonės darbus atlieka labai neprofesionaliai ir netgi sugadina namo stogą“, – informuoja „Litsol“ atstovas.

Pralošti gali ir pasirinkusieji pigiausią įrangą – saulės modulius ir inverterius. Pigiausių prekių pasirinkimas negarantuoja nei kokybės, nei ilgaamžiškumo, todėl, siekiant ilgalaikių investicijų į ateitį, derėtų rinktis kokybišką įrangą, kuri bus naudojama 10-20 metų ir daugiau.

„Įsirengiant elektrinę, labai svarbu tinkamai parinkti jos vietą. Efektyviausia saulės gamyba vyksta į pietų pusę. Taip pat svarbu ir tai, koks yra pats namo stogas. Elektrinė, įrengta ant šlaitinio stogo, pagamins daugiau energijos. Idealiausias elektrinės pasvirimo kampas – nuo 30 iki 40 laipsnių. Taip pat svarbu įvertinti šešėlių tikimybę“, – aiškina specialistas.

Populiarėjanti naujovė – saulės elektrinės, įrengtos ant žemės. Nors kainos atžvilgiu jos yra brangesnės už įprastas, tačiau kur kas efektyvesnės. Kai moduliai, naudojant specialią įrangą, sumontuojami ant žemės, galima idealiai parinkti kampą ir išvengti šešėlių.

Į visus klausimus – nuo saulės elektrinių veikimo principo ir APVA paraiškos pildymo iki saulės modulių montavimo ir priežiūros – gali atsakyti įmonės „Litsol“ atstovai.

Reklama