PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Kovo 27 d. 11:24

Klysta ir greičio matuokliai

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


122979

Į „Suvalkiečio“ redakciją kreipėsi Marijampolės savivaldybės gyventojas Arnoldas Skamaročius. Vyras papasakojo gana absurdišką, dėl greičio viršijimo jam nutikusią istoriją. Jeigu gyventojas būtų patikėjęs užfiksuotais greičio matuoklio parodymais, už daugiau negu 30 kilometrų viršytą greitį jo piniginė būtų gerokai suplonėjus. Tačiau A. Skamaročius neprisiminė, kad nurodytą dieną būtų buvęs Vilniuje, ir nusprendė aiškintis. Vyras užsuko į Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Kelių policijos skyrių. Paaiškėjo, kad užfiksuotas greitį viršijęs automobilis – visai ne jo.

Ramybę sutrikdė pranešimas

Vasario pabaigoje iš Vilniaus A. Skamaročius gavo Administracinio nusižengimo protokolą, kuriame buvo nurodyta, kad sausio 6 d. 21.25 val. Vilniuje, Geležinio Vilko gatvėje ties M. K. Čiurlionio viaduku, stacionarus greičio matuoklis užfiksavo, jog vyrui priklausantis automobilis 33 kilometrais viršijo leistiną greitį. Už tai numatoma bauda nuo 160 iki 300 eurų. Buvo nurodyta automobilio markė, numeris, kėbulo numeris. Tik pranešimas buvo be nuotraukos.

Gerai pagalvojęs A. Skamaročius niekaip neprisiminė, kad tokią dieną būtų lankęsis Vilniuje. „Jeigu tai būtų nutikę Marijampolėje, aš net nesvarstydamas būčiau sumokėjęs baudą. Galvočiau, kad tiesiog taip nutiko, apsižioplinau. Į Vilnių važiuoju ne taip dažnai, tad šis policijos pranešimas man sukėlė abejonių“, – teigė A. Skamaročius.

Jis pradėjo klausinėti savo šeimos narių gal jie minėtą dieną važiavo jo automobiliu Vilniuje. Niekas neprisiminė tokio atvejo ir neprisiėmė kaltės. Prasidėjo įvairiausi svarstymai. Gal dukros draugas važiavo, gal dar kiti šeimos draugai. Žodžiu, gavosi toks nesmagus aiškinimasis. Juk buvo praėję pusantro mėnesio.

Nuotraukoje buvo kitas automobilis

Galiausiai A. Skamaročius užsuko į Marijampolės AVPK Kelių policijos skyrių. Pareigūnei jis išdėstė abejones, kad negalėjo tą dieną būti Vilniuje. Ši, pasižiūrėjusi duomenų bazėje nuotrauką, paaiškino, kad nesimato, ar vyras, ar moteris prie vairo, tik užfiksuota, jog pažeidimas padarytas baltos spalvos automobiliu „Toyota“. „Man iš nuostabos net akys iššoko ant kaktos, mano automobilis juodos spalvos „Saab“. Skiriasi kaip karvė ir arklys, niekaip nesumaišysi“, – stebėjosi gyventojas.

Pradėjus situaciją aiškintis detaliau, paaiškėjo, kad sausio 6 dieną kaip viršijęs greitį užfiksuotas ne A. Skamaročiaus automobilis, numeriai taip pat ne jo.

Iškilo daug klausimų

Pareigūnai atsiprašė už nesusipratimą, viskas baigėsi taikiai. Tačiau A. Skamaročiui dėl šios situacijos kilo daug klausimų. Kaip dažnai tokių atvejų pasitaiko Lietuvoje? Kiek vairuotojų sumoka nepagrįstas baudas? Kodėl, kad nebūtų nesusipratimų, pažeidėjui nesiunčiama nuotrauka, kur užfiksuotas automobilis, vairuotojas, automobilio valstybiniai numeriai? Juk viršijęs greitį Vokietijoje gauni nuotraukas, kurios nekelia abejonių, kad tu padarei pažeidimą, o Lietuvoje, nors tiek girtasi apie įsigytus moderniausius, viską fiksuojančius greičio matuoklius, rezultatai nuviliantys.

Ir dar dėl to atsiprašymo. Marijampolietis mano, kad jis neadekvatus tai žalai, kurią jis ir jo šeima patyrė, gavę pranešimą apie viršytą greitį, besiaiškindami tarpusavyje, kas kaltas. „Sakyčiau, už šitą sukeltą kipišą bent savaitei SPA procedūras šeimai išpirktų“, – sakė jis. Be to, vyras stebėjosi greičio matuoklių duomenis šifruojančių darbuotojų darbo kokybe, abejingumu. Jeigu nuotraukoje neaiškiai matyti valstybiniai numeriai, kaip galima šitaip lengva ranka įrašyti bet ką. Juk nekaltas žmogus baudžiamas. Pasitikėjimas pareigūnais mažėja.

Suklydo sistema

Su skaitytojui nutikusia istorija supažindinome Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėją Ramūną Matonį ir paprašėme pakomentuoti situaciją. Anot pareigūno, labai apmaudu, kad nutinka tokių klaidų, žmonės patiria nesmagių situacijų. Vis dėlto žmogiškojo faktoriaus šioje situacijoje nėra, pati sistema, automatiškai fiksuojanti greitį viršijusio automobilio numerius, sumaišė vieną raidę ir gavosi visai kitas numeris. „Kol dar vyksta naujos sistemos testavimai ir tobulinimai, gali pasitaikyti ir viena kita klaida. Taip atsitiko ir šį kartą. Jei žmogui, gavusiam protokolą, kyla abejonių, jis turi kreiptis į artimiausią policijos įstaigą aiškintis, tokia klaida bus ištaisyta. Dar kartą atsiprašome gyventojo, raginame visus, kam kyla abejonių dėl nuobaudos, aiškintis“, – sakė Ramūnas Matonis.

Pasak advokatų kontoroje „Erikas Rugienius ir partneriai“ dirbančio advokato padėjėjo Virginijaus Ražuko, niekas nėra apsaugotas nuo klaidų, klysti žmoniška, net ir policijai. Gyventojui atsiųstas protokolas apie greičio viršijimą, dar nėra sprendimas. Todėl, jeigu žmogus žino, kad tikrai nepadarė nusižengimo ar abejoja, reikėtų nepatingėti pasiaiškinti artimiausiame policijos komisariate. Susitaikyti su valstybe yra numatyta dešimt dienų. Net jeigu per šį terminą nespėjate, bet esate tikri, kad nusižengimo nepadarėte, galite laukti, kol pareigūnai priims sprendimą administracinio nusižengimo byloje, ir tada jį skųsti teismui per dvidešimt dienų nuo jo paskelbimo.