PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2019 m. Rugpjūčio 23 d. 07:30

Klientams – sekso paslaugos, buto šeimininkams – šiukšlės

Šiauliai

Nuostaba. Ieškodama pradingusios nuomininkės ir įvedusi jos mobiliojo telefono numerį interneto paieškoje, šiaulietė Brigita sužinojo, kad mergina teikia sekso paslaugas. Nuostabą vėliau pakeitė ir akibrokštas – nuomininkė prisiregistravo jos bute, pasinaudodama negaliojančia sutartimi. (Asociatyvi Holly Lay nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


95780

Pradingusi nuomininkė šiaulietei Brigitai pridarė problemų – su negaliojančia nuomos sutartimi mergina nukeliavo į Savivaldybę ir prisiregistravo bute. Apie tokį buvusios nuomininkės poelgį šiaulietė sužinojo tik po pusės metų – gavusi didesnę sąskaitą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. „Panašu, kad bet kas, turintis fiktyvią sutartį, gali prisiregistruoti bet kuriame bute be savininko žinios“, – stebisi Brigita.

„Namus būtų pavertusi viešnamiu“

Brigita pasakoja, kad butą, kuriame iki tol gyveno su vyru, nusprendė išnuomoti šių metų žiemą. Butas suremontuotas, netoli centro, tačiau rasti patikimą nuomininką sekėsi sunkiai. Žmonėms neįtikdavo tai buto suplanavimas, tai kaina. Kiti sutardavo apžiūrėti butą, bet taip ir neatvažiuodavo.

Brigita sako apsidžiaugusi, kai viena jauna mergina rimtai susidomėjo nuomojamu butu. Nuomos sutartį su ja pasirašė sausio 23 d. Tos pačios dienos vakarą moterys turėjo susitikti dar kartą – sutarė pasikeisti raktais ir depozitu.

„Ji man rašė žinutes, kad jau ateina, kad jau tuoj bus bute, bet taip ir nepasirodė. Skambinau jai – nekėlė. Rašiau žinutes – nereagavo. Galų gale parašiau, kad butas jai nebenuomojamas, nes negavau pinigų, o sutartis laikoma negaliojančia“, – sako Brigita.

Maža to, ieškodama pradingusios nuomininkės ir įvedusi jos mobiliojo telefono numerį interneto paieškoje, šiaulietė sužinojo, kad jauna mergina galimai teikia sekso paslaugas. Jos numeris buvo nurodytas prie skelbimo, siūlančio kūniškus malonumus.

„Tada pagalvojau – kaip gerai, kad jai neišnuomojau buto. Mano namus būtų pavertusi viešnamiu“, – baisisi moteris.

Įtarimą sukėlė didesnė sąskaita

Ir vis tik tuo istorija nesibaigė.

Liepos mėnesį šiaulietė gavo sąskaitą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą iš Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (toliau – ŠRATC). Šioji buvo didesnė nei įprastai.

„Nuvažiavau į ŠRATC aiškintis. Pasirodo, kurį laiką bute buvome priregistruoti ne tik mes su vyru, bet ir kažkokia mergina. Kai man pasakė, kas tokia, vos nenuvirtau nuo kėdės – taigi mano pradingusi „nuomininkė“! Panelė su negaliojančia sutartimi prisiregistravo mano bute, tuomet ŠRATC ją įtraukė į gyventojų sąrašą ir pradėjo skaičiuoti mokestį už šiukšles, kurį už ją turėjau sumokėti aš“, – pasakoja Brigita.

Mokestis susikaupė nedidelis – vos keli eurai, tačiau šiaulietei pikta ne dėl prarastų pinigų. „Priregistruojant niekas neklausė mano leidimo, nesiaiškino, ar sutartis galiojanti – juk ten tik savininko vardas, pavardė ir parašas, net asmens kodo nėra. Galų gale niekas net nepranešė, kad mano bute priregistruotas svetimas žmogus. Sužinojau apie tai, galima sakyti, netyčia“, – piktinasi ji.

Po štai tokio siurprizo Brigita sako bandžiusi susisiekti su minėta nuomininke, tačiau ji į skambučius ir vėl neatsiliepė.

Paliekama nuomininko sąžinei

Paprašyta pakomentuoti šiaulietės situaciją, Savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus Aptarnavimo ir e. paslaugų poskyrio vedėja Diana Grigienė atsiuntė citatų iš įvairių įstatymų ir įsakymų. Jų esmė aiški: nuomininkui deklaruojant gyvenamąją vietą, neegzistuoja jokie apsaugos mechanizmai.

„Deklaruojant gyvenamąją vietą į nuomojamą būstą, reikia pateikti asmens dokumentą, nuomos ar panaudos sutartį. Asmuo, užpildęs deklaraciją, atsako už pateiktų duomenų (dokumentų) teisingumą Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Gyvenamoji vieta deklaruojama tam laikotarpiui, kuriam yra sudaryta nuomos ar panaudos sutartis. Tam atskiro patalpos savininko sutikimo nereikia“, – tvarką aiškina D. Grigienė ir priduria: apie prisiregistravusį nuomininką būsto savininkas informuojamas nėra, mat tokios prievolės nenumato Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas.

Vienintelė gera žinia būstų nuomotojams būtų ta, kad jie gali panaikinti jiems priklausančioje gyvenamojoje patalpoje savo gyvenamąją vietą deklaravusio ir ją pakeitusio asmens deklaravimo duomenis.

Tiesa, šiaulietei to daryti nereikės – pradingusi nuomininkė po daugiau nei mėnesio nuo sutarties pasirašymo dienos iš jos buto išsiregistravo pati, bet pasirašyta, nors neįsiteisėjusi nuomos sutartis vis dar jos rankose.

„Preliminarią sutartį pasirašėme metams – ar galiu būti garantuota, kad ji dar ko nors nepridirbs, jei taip atsainiai žiūrima į tokį dokumentą?“ – nerimauja Brigita.

Tokie atvejai labai reti

ŠRATC Rinkliavos administravimo ir paslaugų kontrolės tarnybos konsultantė Monika Šarnienė „Etaplius“ informavo, kad centrui yra žinomi tokie prisiregistravimo atvejai iš gyventojų skambučių ar kreipimosi tiesiogiai. Tačiau dažniau pasitaiko atvejų, kai gyventojai supainioja nuosavybės įsigijimą su gyvenamosios vietos deklaravimu. Jie mano, kad deklaravimas prie nekilnojamojo turto objekto įvyksta automatiškai, kai nusiperkamas nekilnojamojo turto objektas.

„Tokių atvejų, kad būtų prisideklaruojama su būsto nuomos sutartimi, esame girdėję, tačiau per metus jų pasitaiko labai nedaug. Duomenis apie gyventojų sudėtį nekilnojamojo turto objekte gauname iš Registrų centro kas mėnesį, todėl klaidų mūsų duomenų bazėje pasitaiko itin retai“, – teigė M. Šarnienė.

Pašnekovė sako, kad tokių atvejų nebeliktų, jei gyventojai nebūtų deklaruojami vien tik nuomos sutarties pagrindu, o turėtų ir savininko raštišką sutikimą.

mastersenaiper-nuotr-key-2323278.jpg

Lietuvoje nėra nepatikimų nuomininkų registro

Ką daryti būstų savininkams, kad nepatektų į nesąžiningų nuomininkų pinkles, atsako nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada:

– Pirmas patarimas – naudokitės patikimų tarpininkų paslaugomis. Jie tikrina nuomininkus ir paprastai visokie piktavaliai vengia turėti reikalų su brokeriais. Nesąžiningi nuomininkai ieško patiklių savininkų tiesiogiai.

Straipsnyje aprašyta problema dėl negaliojančios nuomos sutarties ir dėl to kilusių pasekmių – ne vienintelė problema, kokia gali iškilti būstų savininkams. Butui gali būti padaroma didelė žala, nebūna mokami nuompinigiai ir kt.

Šiuo konkrečiu atveju turbūt reikėjo kartu su sutartimi ir paimti pirmuosius nuompinigius bei užstatą – tai paprastai parodo nuomininko patikimumą ir pozityvius ketinimus.

Taip pat neprošal būtų paprašyti nuomininkų buvusios gyvenamosios vietos nuomotojo rekomendacijų. Tokios rekomendacijos neretai irgi padeda neturėti problemų ateityje.

Lietuvoje problema yra ta, kad nėra sudarytas tinkamas blogų, nepatikimų nuomininkų registras. Tą paprastai išmano labiau patyrę ir ne pirmą dieną nuoma užsiimantys nuomotojai. Tad visada verta konsultuotis su jais ar tik jiems patikėti nekilnojamojo turto nuomos reikalus.

Vilniaus g. 154, LT-76298, Šiauliai
Telefonas: (8 41) 399 063
El. paštas: siauliai@ober-haus.lt
Darbo laikas: I–V 9–18 val.

Reklama