Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
ElTA nuotr.
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
„Atliekų pylimas į Kuršių marias yra protu nesuvokiamas dalykas. Aš tikrai niekaip nesuprantu ir niekada nesuprasiu žmonių, kurių rankos pakeldavo sklendę ar įjungdavo mechanizmą, atidarantį šliuzus, per kuriuos į marias tekėdavo nevalytos nuotekos“, – sako Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.
Atostogas Izraelyje nutraukęs V. Grubliauskas trečiadienį ryte grįžo į Klaipėdą, kai žiniasklaidoje perskaitė apie prokurorų ir aplinkosaugininkų reido metu nustatytą taršos šaltinį Klaipėdoje.
„Ši netikėta žinia šokiravo ne tik klaipėdiečius, bet ir visą Lietuvą. Tai šokas, kurio niekas nesitikėjo. Smulkmenų kol kas daugiau nežinau, nes teko nutraukti atostogas ir tik šiandien grįžau. Bet kiek pavyko surinkti papildomos informacijos, papildyti žinias, tai sunku protu ir paaiškinti, kaip buvo galima tiek ilgai – dešimt, daugiau ar mažiau, metų – taip įžūliai teršti Kuršių marias, gamtą. Daugiamilijoninė žala, apie kurią dabar kalbama, liudija apie taršos mastą“, – Alfa.lt trečiadienį sakė Klaipėdos meras.
Jis siūlė nesistebėti, kad Klaipėdos valdžia nieko nežinojo apie atliekamą tyrimą, nes siekdami slaptumo ir pareigūnai apie būsimą reidą ir kratą sužinojo tik paskutinėmis minutėmis.
Vis dėlto V. Grubliauskas nenorėjo plačiau komentuoti, kas kaltas dėl nustatytos taršos uostamiestyje, kol prokuratūra nėra paskelbusi oficialių įtariamųjų.
„Tikrai neabejoju, kad prokurorai, kuriuos nuoširdžiai sveikinu atlikus tyrimą, išsiaiškins visas aplinkybes“, – sakė jis.
Dėl taršos ne kartą kreipėsi į prokurorus
Klaipėdos meras priminė, kad pastaruoju metu miesto savivaldybė keletą kartų kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą, prašydama pradėti taršos uostamiestyje tyrimą. „Iš pradžių prokuratūra nepuolė stačia galva į šiuos tyrimus. Tada kreipiausi į Generalinę prokuratūrą prašydamas ginti viešąjį interesą. Tai buvo padaryta, ir dabar matome rezultatus“, – džiaugėsi V. Grubliauskas.
Į Alfa.lt klausimą, ar Klaipėdos miesto savivaldybė inicijuos daugiau tyrimų, kad būtų nustatyti ir kiti galimi taršos šaltiniai Klaipėdos valstybinio jūrų uosto teritorijoje, meras atsakė: „Iš tiesų beveik visa pakrantė nuo vadinamųjų Jūros vartų iki Pietų molo yra uosto teritorijoje. Tai gerokai komplikuoja savivaldybės galimybes stebėti, tirti, daryti monitoringus ar juo labiau nustatyti pažeidimus. Tai klausimas ne savivaldybei, o institucijoms, kurios turi teisę ir prievolę tai daryti. Dėl to ir kreipėmės į prokurorus. Būtent jie turi šiuos įgaliojimus, nepaisant visų tarpinstitucinių skirtumų, ieškoti taršos šaltinių, nesvarbu, kur jie yra: privačioje ar valstybinėje teritorijoje, mieste ar rajone. Tai prokurorai ir padarė: atliko tyrimą, padarė kratą tuo metu, kai vyko pats teršimas.“
Taršos šaltinių Klaipėdoje yra daugiau
V. Grubliauskas tikisi, kad šis įvykis Klaipėdoje bus tam tikra pamoka, nes esą, kol kažkas nenutinka, niekas iš esmės nesikeičia.
„Bet kuriuo atveju pastangos kovoti su tarša buvo tikrai dedamos. Tiek miesto bendruomenė, tiek savivaldybė, tiek valstybės institucijos pastaruosius dvejus metus labai intensyviai ieškojo būdų, kaip suteikti daugiau galių valstybės institucijoms, ir tai galų gale davė efektą“, – pastebėjo meras.
Pasak V. Grubliausko, taršos šaltinių buvo ieškoma kitoje vietoje – Dumpiuose, Klaipėdos rajone, kur yra taršių įmonių koncentracija.
Meras jau anksčiau yra įvardijęs įmonių, kurios galimai ir „kvėpina“ pietinę miesto dalį, pavadinimus: tai kompostavimu užsiimanti UAB „Branda LT“, AB „Klaipėdos vanduo“, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras.
Specialistai taip pat teigė, kad Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje, Dumpiuose, yra per daug taršos šaltinių, tad sunku identifikuoti konkretų teršėją ir imtis priemonių.
„Pasirodo, didžioji tarša buvo kitoje vietoje. Nors apie tai, kad į marias kažkas kažką pila, kartais buvo fiksuojama“, – pastebėjo Klaipėdos meras.
V. Grubliausko nuomone, dar lieka daug neatsakytų klausimų, vienas jų – kaip buvo galima tokius įrenginius įsirengti, pakloti po žeme. „Manau, kad tai yra rimtų, lūžio procesų pradžia. Taršos šaltinių Klaipėdoje tikrai yra ne vienas šis. Kova su smarve, kuri skleidžiama Dumpiuose, tęsis ir ateityje“, – žadėjo meras.
Nustatė teršėją, žalą skaičiuoja milijonais eurų
Alfa.lt rašė, kad Klaipėdos apylinkės prokuratūra kartu su Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimų valdyba pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl įtarimų, kad „Grigeo Klaipėda“ leido nevalytas atliekas į Kuršių marias.
Aplinkos apsaugos departamento specialistai įmonei nurodė nedelsiant nutraukti aplinkos teršimą. Prokurorų teigimu, žala aplinkai gali siekti „dešimtis milijonų“ eurų.
Bendradarbiaudami su teisėsauga, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (AAD) pareigūnai naktį iš sausio 6 d. į 7 d. dalyvavo bendrame patikrinime ir nustatė, kad „Grigeo Klaipėdos“ gamybiniame objekte (Nemuno g. 2, Klaipėda) susidarančios nuotekos išleidžiamos į Kuršių marias beveik be jokio valymo.
Atsižvelgiant į tai, minėtai bendrovei sausio 7 d. buvo surašytas privalomasis nurodymas nedelsiant nutraukti aplinkos teršimą nevalytomis nuotekomis. Dėl nustatyto pažeidimo AAD pradėjo neplaninį bendrovės patikrinimą.
Sausio 7 d. bendrovėje „Grigeo Klaipėda“ buvo atlikta krata, siekiant surinkti duomenis Klaipėdos apylinkės prokuratūroje atliekamam ikiteisminiam tyrimui dėl bendrovės galimai išleistų neišvalytų nuotekų į Kuršių marias. O „Grigeo Klaipėda“ teigia jau sausio 7 d. įvykdžiusi AAD privalomą nurodymą.
Daugiau informacijos apie susidariusią situaciją „Grigeo“ žada pateikti po to, kai bus atliktas išsamus vidinis „Grigeo Klaipėdos“ tyrimas.
Prezidentas Gitanas Nausėda paragino išsiaiškinti kaltininkus, o „Grigeo“ prezidentas ir didžiausias savininkas Gintautas Pangonis LNK žinioms antradienį tvirtino, kad nuotekos į Kuršių marias galėjo būti leidžiamos dėl gedimo, o ne dėl tyčinės veiklos.
Tarša galėjo tęstis labai seniai
Prokuratūra įtaria, kad nevalytas nuotekas į Kuršių marias leidę įrenginiai buvo sumontuoti tyčia.
„Mes nekalbame apie neatsargų aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimą, bet kalbame apie tyčinius veiksmus, kurie buvo nukreipti į tos įrangos sumontavimą ir tolimesnį gamtos teršimą“, – teigė Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Juozas Sykas.
Anot jo, įmonė taip galėjo siekti sutaupyti. „Patys suprantate, kad į Kuršių marias pigiau yra išleisti nevalytas nuotekas, nei jas išvalyti“, – kalbėjo prokuroras.
Klaipėdos apylinkės prokurorė Gina Skersinskytė sakė, kad Kuršių marių tarša galėjo tęstis labai seniai.
alfalt-logo-skaidrus.png