PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Šiaulių istorijos atspindžiai2017 m. Gruodžio 30 d. 15:11

Kino filmas apie Šiaulių elektronikos gamyklą „Nuklonas“

Šiauliai

Viktoras GundajevasŠaltinis: Etaplius.lt


24892

1966-aisias Šiauliuose pradėta statyti elektronikos gamykla „Nuklonas“. Įmonėje buvo gaminamos integralinės mikroschemos, naudojamos atsakingiausioje civilinės ir karinės technikos aparatūroje ir prietaisuose. Gamykla priklausė Moksliniam gamybiniam susivienijimui „Venta“, kuris buvo pavaldus SSRS Elektronikos pramonės ministerijai.

Gamykloje dirbo apie 4000 darbuotojų. Tai buvo uždara, paslaptinga ir gerai saugoma gamykla, pažymėta „M5621“ kodu. „Pašto dėžutės“ kodą turėjo 20 pramonės įmonių. Daugelis jų „koduotos“ buvo vien dėl to, kad priklausė TSRS karinio pramoninio komplekso ministerijų sistemoms.

„Nuklono“ mikroschemos buvo naudojamos įvairiose gyvenimo srityse, įdomu tai, kad jų rastumėme ir sovietų daugkartinio naudojimo erdvėlaivyje Buran.

1986 metais “Nuklonas” pradėjo gaminti buitinius, personalinius kompiuterius Elektronika BK-0010Š

1988 metais švesdamas 20 metų jubiliejų Nuklono kolektyvas nutarė sukurti dokumentinį filmą apie gamyklos gyvenimą. Filmą kūrė Šiaulių kino meno klubo kolektyvas vadovaujamas kino režisieriaus Algirdo Kulikausko. Tai buvo iššūkis filmo kūrėjams, nemažai technologinių procesų gamykloje buvo įslaptinta, daug ko negalima buvo rodyti. Daug įdomių dalykų nepateko į filmą, tačiau atsirado vietos „civilinei“ įmonės veiklai atskleisti. Filme buvo užfiksuotas gamyklos darbuotojų laisvalaikis, saviveikla, šventės.

1994 m. gamyklai paskelbtas bankrotas. Kažkur dingo ir dokumentinio filmo originalas. Režisierius Algirdas Kulikauskas iš juodraštinės medžiagos pabandė atkurti dalį filmo epizodų. Dabar galime pažiūrėti koks gyvenimas virė gamykloje prieš 30 metų.

O jei žinote, kur jis galėtų būti filmo originalas parašykite mums: kinoklubas@splius.lt

Pabaigai pasižiūrėkite kaip „Nuklonas“ atrodo šiandien:

remia.jpg