Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vilniaus rajonai / Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Vilniaus miesto savivaldybė
„Nuo vietos, kurioje pasirenkama gyventi, priklauso ir kasdieninio gyvenimo kokybė“, – nekilnojamojo turto renginyje kalbėjo Vilniaus miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė.
Ji atkreipė dėmesį, kad renkantis būstą gyventojai turėtų įsivertinti, kokie yra jų kasdieniai poreikiai. „Gyvenantys senamiestyje turėtų mėgautis gyvomis ir šurmuliuojančiomis gatvėmis, teikti prioritetą kelionėms ne automobiliu, bet pėsčiomis, dviračiu ir viešuoju transportu, nes daugelį reikalingų vietų pasieksite greitai ir be automobilio. Tiems, kurie keliasi gyventi į priemiesčius, reikėtų įsivertinti visai kitus aspektus – čia gyvenimas ramesnis, tačiau atkreipkite dėmesį, ką rasite už savo sklypo ribos. Gyvenant ne prioritetinėse miesto plėtros teritorijose reikėtų apgalvoti, ar neišvargins kasdienės kelionės į darbą, darželius, mokyklas, būrelius“, – gyvenamojo būsto pasirinkimo pavyzdžius pateikė L. Kairienė.
Laura Kairienė / Lietuvos nekilnojamojo turto asociacijos nuotr.
O kas planuojama ateityje?
Anot vyriausiosios miesto architektės, perkant gyvenamąjį būstą svarbu įvertinti, kokius didesnius strateginius planus jus dominančiai teritorijai rengia savivaldybė. Šiuo metu tokios ilgalaikės ir reikšmingos transformacijos yra planuojamos Vilkpėdėje, Geležinkelio stoties prieigose, Grįžračio teritorijoje tarp Naujamiesčio ir Naujininkų – šias teritorijas siekiama paversti gyvybingomis miesto dalimis.
Kartu, vertinant miesto teritorijas reikėtų atkreipti dėmesį į jau šiandien sparčiai augančias miesto vietas. Pagal informacinių statybos vartų duomenis, 2023 m. statybų daugiausiai pradėta centrinėje miesto dalyje – Naujamiesčio, Senamiesčio ir pakraščiuose, tokiose kaip Burbiškės. O mažiausiai statybų pradėta Šeškinėje, Lazdynuose, Fabijoniškėse, Justiniškėse.
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.
Istorinis miesto centras
Tai gyvybingumu pasižyminti miesto dalis, atspindinti vieną iš sostinės siekiamybių – penkiolikos minučių miestą. Tai reiškia, kad šio rajono gyventojai pėsčiomis, dviračiais ar viešuoju transportu per penkiolika minučių gali pasiekti reikalingas kasdienes paslaugas – mokyklas, darbovietes, parkus, sveikatos įstaigas ir pramogų ar poilsio vietas.
Istoriniai priemiesčiai
Kita savita Vilniaus gyvenamoji teritorija – istoriniai priemiesčiai. Augančiame Vilniuje dar XVI amžiuje pradėjusios kurtis gyvenvietės, tokios kaip Šnipiškės, Žvėrynas ar Rasos, dabar pasižymi mažaaukšte statyba. Šie, šalia miesto centro įsikūrę rajonai, pasižymi išskirtiniu charakteriu, lėtesnio gyvenimo pojūčiu, arti pats miesto centras.
Vilnius / Saulius Ramoška
Modernistiniai rajonai
Dažnam Vilniečiui gerai pažįstami modernistiniai rajonai, pavyzdžiui, Lazdynai, Viršuliškės, Fabijoniškės ar Pilaitė – 1950-1990 m. statyti daugiabučių rajonai. Vilniaus miesto savivaldybė siekia, kad šie rajonai būtų patrauklūs ir patogūs gyventi.
Postindustrinės vietovės
Didėjant miesto gyventojų skaičiui, buvusios industrinės pramonės vietovės, tokios kaip naujai atgimęs Paupys, įgauna ypatingą svarbą. Atkuriant šias teritorijas ir, kiek įmanoma, išlaikant bei naujam gyvenimui pritaikant esamus industrinius pastatus ar elementus, užtikrinama tvari miesto plėtra.
Miestai palydovai
Mažo miestelio gyvenimo ritmą sostinėje galima rasti vadinamuosiuose miesto palydovuose. Tai atokiau nuo miesto centro įsikūrusios teritorijos, pavyzdžiui, Naujoji Vilnia ar Grigiškės, galinčios pasiūlyti funkcinę įvairovę, daugiau žalumos.
Vilnius / Irmantas Gelūnas/BNS
Miesto paribiai
Daugiausiai asmeninės gyvenamosios erdvės bei privatumo Vilniuje gali pasiūlyti sparčiausiai besiplečiančios Vilniaus teritorijos – miesto paribiai. Vis dėl to, tokia miesto plėtra į pakraščius laikoma negatyviu reiškiniu. Kadangi nuosavų namų teritorijoms būdingas mažas tankumas, jose miestams sunkiau kurti kokybišką socialinę ir judumo infrastruktūrą.
Vietovei pažinti – Vilniaus žemėlapiai
Norintieji geriau pažinti dominantį rajoną ir įvertinti, ar jo vietos ypatybės atitinka jų gyvenimo būdą bei kasdienius poreikius, gali naudotis Vilniaus interaktyvių žemėlapių sistema maps.vilnius.lt.
Žemėlapių platformoje taip pat rasite ir 3D žemėlapius. Pastarieji ypač naudingi norint pamatyti, kaip tam tikros rajono vietos atrodys įvykdžius įgyvendinamus projektus.