PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2022 m. Kovo 3 d. 14:42

Kiekvienai gėlei po savą vazoną

Ukmergė

Vytautas NemunaitisŠaltinis: Etaplius.lt


207208

Prieš persodinant kambarines gėles verta žinoti šią taisyklę – tinkamiausias vazonas persodinti augalui yra tas, kurio skersmuo yra toks, kai išėmus augalą iš senojo vazono su visomis šaknimis ir žemėmis, jis lengvai kartu su persodinančio asmens rankomis tilptų naujajame vazone. Naujojo vazono talpa įprastai turėtų būti maždaug penkiais centimetrais didesnė už senojo.ka per žiemą laikyti lauke. Jei nusprendėte kai kuriuos augalus palikti per žiemą balkone, labai pravartu juos pastatyti po stogeliu, kuris juos apsaugotų nuo vandens arba sniego. 

Kuo moliniai vazonai skiriasi nuo plastikinių?

Kaip žinome, gėlių vazonai būna arba moliniai, arba plastikiniai. Keramikiniai vazonai yra žinomi nuo seno, nes tiek moliniai indai, tiek gėlių vazonai yra pranašesni už tai, kad juos kaitinant aukštoje temperatūroje, viduje buvusios organinės medžiagos visiškai sudega, o išlikę mineralai suformuoja tvirtą kristalizuotą sienelę. Todėl molinis vazonas pasidaro korėtas kaip kempinė, jame pilna mikroskopinių oro burbuliukų, kuriuose kurį laiką užsilaiko augalų šaknims reikalinga drėgmė. Šis bruožas ir daro jį pranašesni už plastikinį vazoną. Jo sienelės apsaugo augalų šaknis nuo staigių temperatūros pasikeitimų. Molinis vazonas saulėja įkaista lėtai, tačiau neperkaista, nes molin įsisunkęs vanduo garuodamas jį atvėsina.

Kokie yra plastikinių vazonų privalumai ir trūkumai?

Plastikiniai vazonai nuo molinių skiriasi ryškiai mažesne kaina, nes pats jų gamybos procesas yra žymiai paprastesnis ir reikalaujantis mažiau išlaidų. Be to, jie dėl savo techninės charakteristikos yra žymiai lengvesni už molinius. Juose esanti gėlių žemė ne taip greitai išdžiūva, todėl tokiuose vazonuose pasodintus augalus patariama laistyti rečiau, nes juose susilaikantis vanduo gali supūdyti visą augalą. Be to, abiejų tipų vazonuose verta įrengti drenažą, kad juose augančių augalų šaknys per daug neužmirktų.

Kokie vazonai labiausiai tinka balkoninėms gėlėms?

Jei gėles balkone laikysite keramikiniuose vazonuose, rinkitės tuos, kurie su skylutėmis dugne ir su padėkliukais vandeniui nubėgti. Verta rinktis didesnius vazonus, nes tada augalus reikia laistyti lėčiau. O jei renkatės plastiko gaminius, atsiminkite, kad vienmetės balkoninės gėlės gražiausiai atrodo arba loveliuose, arba dideliuose vazonuose. Yra tokių vazonų, kuriuose įtaisyta automatinė laistymo sistema, kuri augalus aprūpina vandeniu tiek, kiek reikia, o vazono dugne esantis drenažas sugeria vandens perteklių, atiduodamas tik tada jį šaknims, kai to prireikia.

Kokius vazonus per žiemą drąsiai galima palikti lauke?

Šaltą žiemą labai pavojinga palikti keramikinius vazonus lauke. Ypač juos reikia saugoti nuo vandens, nes jo prisigėrusi žemė suledėja ir lengvai gali susprogdinti molinį vazoną iš vidaus. Tiesa, jei norite ir per žiemą balkone lauko sąlygomis vazonuose laikyti šaltuoju metų laiku snaudžiančius augalus, tai įmanoma padaryti. Tada svarbiausia turėti arba šamotinio molio, arba plastikinius vazonus, kurių etiketėje būtų nurodyta, jog jie tin