PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Spalio 27 d. 13:07

Kiek valandų reikia miegoti skirtingo amžiaus žmonėms?

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Healthline.com


249764

Idealiu atveju reikėtų eiti miegoti kuo anksčiau ir keltis su pirmais saulės spinduliais. Tačiau dėl įvairių įsipareigojimų, pavyzdžiui, darbo pareigų ar vaikų priežiūros, gali būti sunku laikytis „anksti miegoti, anksti keltis“ režimo. Kalbant apie miegą, reikia atsižvelgti į du svarbius aspektus: miego trukmę ir reguliarumą.

Kaip veikia mūsų cirkadinis ritmas

Cirkadiniai ritmai – tai organizmo fiziologiniai, biocheminiai, hormoniniai, miego–budrumo ir kiti 24 valandų laikotarpiu kintantys ritmai. Kiekvienas organas turi savo cirkadinį ritmą. Kiekviena žmogaus kūno ląstelė, kurią reguliuoja laikrodinis genas, gyvena paros ritmu.

Žmonės labiausiai būna mieguisti tokiu paros laiku: tarp 13 val. ir 15 val., ir nuo 2 iki 4 val. Kuo geresnė miego kokybė, tuo mažesnė tikimybė patirti didelį mieguistumą dieną.

Cirkadinis ritmas taip pat diktuoja miego trukmės ir rytinio pabudimo laiką. Kai įprantame eiti miegoti panašiu laiku, galiausiai ir atsikeliame pailsėję be žadintuvo tuo pačiu laiku. Jūsų cirkadinis ritmas gali būti nesubalansuotas, jei dirbate nereguliariomis valandomis arba einate miegoti skirtingu laiku visą savaitę.


Kiek valandų reikia miegoti skirtingo amžiaus žmonėms?

Atlikus įvairius su miegu susijusius tyrimus, mokslininkai ir gydytojai padarė preliminarias išvadas, kiek valandų per parą turėtų miegoti skirtingo amžiaus žmonės. Žinoma, kai kuriems asmenims dėl skirtingos fiziologijos, gali užtekti išmiegoti ir mažiau valandų, kada jie jaučiasi žvalūs ir pailsėję.

Amžius

Rekomenduojamas miego laikas

0–3 mėnesiai

14–17 valandų

4–12 mėnesių

12–16 valandų

1–2 metai

11–14 valandų

3–5 metai

10–13 valandų

6–12 metų

9–12 valandų

13–18 metų

8–10 valandų

18–60 metų

Bent 7 valandas

61–64 metai

7–9 valandas

65 metai

7–8 valandas



Miegodami per mažai kenkiate sveikatai

Jei jaučiate mieguistumą dieną, tai yra ženklas, kad naktį nepakankamai miegate. Dažnas neišsimiegojimas gali turėti ilgalaikių pasekmių sveikatai: negavę pakankamai miego žmonės dažniau serga, juos kamuoja aukštas kraujospūdis (hipertenzija), taip pat vystosi didesnė diabeto, širdies ligų, nutukimo ir depresijos tikimybė.


Šalutinis per ilgo miegojimo poveikis

Nors šalutinis nepakankamo miego poveikis jau seniai nustatytas, mokslininkai dabar tiria su per daug miego susijusias pasekmes sveikatai. Gali būti, kad miegate per daug, jei jums reikia reguliariai miegoti daugiau nei 8–9 valandas, o galbūt ir dar daugiau.

Per ilgas miegojimas gali sukelti panašių problemų kaip ir per trumpos miego valandos: gali pradėti kamuoti nerimas, depresija, dirglumas, širdies ir kraujagyslių problemos, miego apnėja, Parkinsono liga, diabetas, nutukimas.


Kada geriausia eiti miegoti?

Geriausias laikas eiti miegoti naktį yra laikotarpis, per kurį galite išmiegoti savo amžiaus grupei rekomenduojamą miego trukmę.

Galite nusistatyti geriausią laiką miegoti pagal savo darbo grafiką, atsižvelgdami į tai, kada turite pabusti ryte, ir skaičiuodami 7 valandas atgal (rekomenduojamas minimalus laikas suaugusiems). Pavyzdžiui, jei turite atsikelti 6 val., turėtumėte apsvarstyti galimybę eiti miegoti apie 22-23 val.

Kitas svarbus dalykas yra laikytis savo miego režimo net ir savaitgaliais, nes vakarojimas iki vėlumos kitą rytą neleis pabusti nustatytu laiku, taip miego režimas išsibalansuos ir pirmadienį keltis į darbą bus vėl nerimą keliantis iššūkis.