Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay nuotr.
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Alergija yra vienas dažniausiai pasitaikančių lėtinių susirgimų Europoje. Iki 20 proc. ja sergančių žmonių kasdien susiduria su baime dėl galimo astmos priepuolio, anafilaksinio šoko ar net mirties nuo alerginės reakcijos.
Šiandien – sveikas, rytoj – alergiškas
Imuninė sistema saugo mūsų organizmą nuo aplinkoje esančių infekcijų sukėlėjų ir organizme esančių piktybinių ląstelių. Alergija pasireiškia imuninės sistemos reakcija į alergenus, nes žmogaus organizmas ypač jautriai reaguoja į kai kuriuos aplinkos faktorius: žiedadulkes, gyvūnus, maisto produktus, vaistus, šaltį, karštį ir pan.
Sergantieji į alergenus reaguoja skirtingai. Pavyzdžiui, vieni žmonės yra alergiški įvairių medžių žiedadulkėms, kitiems sveikatą gadina tik beržų žiedadulkės.
Ne visi žmonės turi polinkį sirgti alerginėmis ligomis. O tie, kurie turi, taip pat ne visada jomis suserga – simptomų atsiranda, tik patekus į tam tikrą aplinką. Būtent todėl alergijos gali pasireikšti bet kuriuo metu ir bet kuriame amžiuje – žmogus iki tol net nežino, kad yra kam nors alergiškas.
Virusinė ar alerginė sloga?
Pasaulyje alergiškų žmonių vis daugėja. Retas mažylis neserga atopiniu dermatitu, neturi alergijos karvės pienui, kiaušiniams, šokoladui, citrusiniams vaisiams ir pan. Suaugusieji maisto produktams alergiški būna rečiau. Dažniausiai jiems pasireiškia alergija riešutams, jūros gėrybėms. Užfiksuota maždaug pusšimtis maisto produktų, galinčių sukelti alerginių reakcijų.
Šiuo metų laiku žmonės ypač kenčia nuo alerginės slogos. Pajutusieji jos simptomus pirmą kartą neretai galvoja, kad tai – paprasčiausias peršalimo simptomas.
Kaip atskirti? Negydoma virusinė sloga paprastai praeina per porą savaičių. Gydoma – per savaitę. Alerginė sloga trunka ilgiau ir metai iš metų kartojasi tuo pačiu laiku.
Pasveikti įmanoma
Alerginiams susirgimams gydyti dažniausiai skiriami vaistai. Patys populiariausi – geriamieji naujos kartos antihistamininiai vaistai. Jie tinka įvairių rūšių alergijoms gydyti, kvėpavimo, maisto ar odos alerginėms reakcijoms malšinti. Tiesa, kaip ir visi vaistai, jie sukelia šalutinį poveikį. Galimas nuovargis, burnos džiūvimas, galvos skausmas ar svaigimas, dažnas širdies plakimas, įvairūs virškinamojo trakto sutrikimai, traukuliai, alergija veikliajai medžiagai ir pan.
Alergiškiems žmonėms taip pat gali būti taikoma specifinė imunoterapija. Tai – gydymas alergenų ekstraktais, kurie sukėlė ligą. Taikant šį metodą, sureguliuojama imuninė sistema, palaipsniui atsiranda organizmo tolerancija alergenams, žmogus nereaguoja į juos. Toks gydymo metodas gali trukti net kelerius metus, tačiau įmanoma visiškai pasveikti.
Besigydant labai svarbu pašalinti iš aplinkos alergenus. Jeigu žmogus alergiškas gyvūnams ar maisto produktams, tai padaryti paprasta. Sudėtingiau tiems, kurie yra alergiški žiedadulkėms.
Norintiesiems išvengti žiedadulkių keliamų negalavimų specialistai pataria naudotis mobiliąja programėle PASYFO. Joje galima rasti ne tik alergijos rizikos prognozę – čia prieinami ir oro kokybės duomenys tiesiai iš programos „Copernicus“ palydovų. Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos PASYFO mobilioji programėlė yra nemokama. Ja gali naudotis vartotojai, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose įdiegtos operacinės sistemos „Android“ ir „iOS“. Programėlę sukūrė Šiaulių universiteto mokslininkai.
„Etaplius“ informacija
jeny-nuotr-dandelion-348811.jpg
Visą vasarą – akcijos alergijoms ištirti
Medicininių tyrimų laboratorijos „Rezus.lt“ specialistai sako, kad alergijos simptomai kankina daugiau nei 25 proc. visų gyventojų.
Alergija – tai įvairialypė imuninės sistemos liga, dėl kurios gali kilti tokių simptomų, kaip: užsitęsęs nosies užburkimas; užsitęsusi ar sezoninė sloga; nuolatinis čiaudulys; akių niežėjimas, paraudimas, ašarojimas; kosulio, dusulio priepuoliai; švokštimas; burnos gleivinės niežėjimas, patinimas; odos bėrimai, dilgėlinė, egzema; sisteminės ir gyvybei pavojingos anafilaksinės reakcijos.
Jeigu jus kamuoja keli išvardyti simptomai arba kai juos įtaria gydytojas alergologas, siūlome atlikti alergijų tyrimus iš kraujo. Visą vasarą „Rezus.lt“ laboratorijoje vyksta akcijos įvairioms (įkvepiamosioms, mišrioms, maisto) alergijoms ištirti.
NAUJIENA – ALEX Makrogardelės 283 alergenų ir bendro IgE inovatyviausias ir tikslus ištyrimas.
Tyrimai ne tik aprėpia didelę alergenų įvairovę, bet ir ištiria juos iki molekulinio lygmens. Tokia diagnostika jūsų gydytojui taps nepamainoma pagalba, rengiant tinkamą gydymo strategiją, nustatant vadinamąsias kryžmines reakcijas.
rezus-lt-logotipas.png
Šiauliuose mus rasite:
Gumbinės g. 33C (šalia „VS-Express“ sporto klubo),
Tilžės g. 67, Gegužių g. 61,
Vilniaus g. 173 („Valerijono“ vaistinė – I a.)
Mob. +370 611 88 893
www.rezus.lt
Reklama