Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pexels.com nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Kiaušidžių vėžys Lietuvoje kasmet diagnozuojamas 400-500 moterų. Tai yra aštunta pagal dažnumą onkologinė liga, kurios simptomus atpažinti ne visada yra paprasta. Neretai ši liga vadinama „tyliuoju žudiku“, nes dažnai yra diagnozuojama tada, kai jau yra gana pažengusi. Taigi, kaip pastebėti pirmuosius kiaušidžių vėžio simptomus, ir pasirūpinti, kad diagnozė netaptų nuosprendžiu?
Kiaušidžių vėžio tipai
Skiriami trys pagrindiniai kiaušidžių vėžio tipai:
Kas sukelia kiaušidžių vėžį?
Nors nėra iki galo ištirta, kas sukelia kiaušidžių vėžį, tačiau galima išskirti svarbiausius rizikos veiksnius:
Taip pat kiaušidžių vėžį gali nulemti ir kitos priežastys: nevaisingumas, nutukimas, endometriozė, vėlyva menopauzė.
Pirmos stadijos vėžio simptomai
Nors kiaušidžių vėžio simptomai dažnai yra nepastebimi, tačiau kartais jis gali pasireikšti šiais simptomais:
Nors šie simptomai gali būti nesusiję su kiaušidžių vėžiu, tačiau tuomet, jei jie vargina kelias savaites, vertėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją arba ginekologą.
2 ir 3 stadijos kiaušidžių vėžio simptomai
Šių stadijų kiaušidžių vėžys veši už kiaušidžių ribų, todėl simptomai skiriasi nuo pirmosios stadijos vėžio:
Ketvirtos stadijos kiaušidžių vėžio simptomai
Šios stadijos kiaušidžių vėžys gali būti išplitęs ir į kitus organus. Dėl šios priežasties vėžio simptomai skiriasi nuo pirmos, antros ir trečios stadijos:
Taip pat gali būti jaučiamas ir apetito praradimas arba greitas pasisotinimo jausmas.
Nenustatykite sau diagnozės
Jei neturite medicininio išsilavinimo, nereikėtų pačioms bandyti nusistatyti diagnozę. Kiaušidžių vėžio simptomai gali būti priskiriami ir kitoms ligoms, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromui (DŽS). Šis susirgimas yra siejamas ne su fiziologiniais, bet su psichologiniais veiksniais, todėl liga tikrai nėra pavojinga. Vis dėlto, tikimybė, kad DŽS pirmą kartą pasireikš sulaukus 50 metų, yra labai nedidelė, todėl visada reikėtų kreiptis į gydytoją.
Prevencija
Moterims, kurios turi BRCA1 ir BRCA2 genų mutaciją, gali padėti geriamieji kontraceptikai. Ši prevencinė priemonė tinka ne kiekvienai moteriai, be to, gali padidinti krūtų vėžio riziką. Jei turima šių genų mutacija, nuo kiaušidžių vėžio gali apsaugoti abiejų kiaušidžių ir kiaušintakių pašalinimas (abipusė salpingooforektomija). Nors ši operacija smarkiai sumažina kiaušidžių vėžio riziką, tačiau tai negali 100 procentų garantuoti, kad moteris nesusirgs. Kaip jau minėta anksčiau, gimdymas ir žindymas gali padėti sumažinti kiaušidžių vėžio riziką, tačiau šimtaprocentinės apsaugos nėra.
Reguliariai lankykitės pas ginekologą
Kiekvienai moteriai žinoma, kad svarbu bent kartą per metus apsilankyti pas ginekologą – net ir tada, jei neturite jokių nusiskundimų. Kuo dažniau lankysitės pas ginekologą, tuo anksčiau gali būti diagnozuojamos įvairios ligos, tokiu atveju gydymas bus ir greitesnis, ir paprastesnis. Nors kiaušidžių vėžio simptomai yra panašūs į kitų ligų simptomus, tačiau jie dažniausiai pasireiškia kiek kitaip. Jei išvardintus simptomus jaučiate ilgiau nei kelias savaites, nedelskite, ir apsilankykite pas gydytoją.
Šiandien medicinos sritis vis sparčiau tobulėja, tad ir išgirdus diagnozę nereikėtų palūžti. Kiaušidžių vėžio gydymas priklausys nuo to, kokia yra ligos stadija, koks pacientės amžius bei kokia yra bendra sveikatos būklė. Kiaušidžių vėžys gali būti gydomas chirurginiu, radioterapiniu arba chemoterapiniu būdu. Chirurginė operacija yra atliekama praktiškai visada, vėliau gali būti skiriama radioterapija, sunaikinanti likusias vėžines ląsteles. Tam tikrais atvejais prieš chirurginį gydymą gali būti skiriama chemoterapija, kai siekiama, kad būtų sunaikinama kuo daugiau vėžinių ląstelių. Kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo greičiau bus paskirtas tinkamas gydymas, o tikimybė pasveikti ir grįžti į įprastą gyvenimo rutiną bus kur kas didesnė.
logo2-patarimupasaulis.png