Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Julija Kirkilienė
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvis nuo seno mėgsta kiaulieną ir jokie afrikiniai marai to pomėgio numalšinti negali. Net ištremti lietuviai Sibire sukardavo po kelis šimtus kilometrų paršiuko pirkti, o dabar dėl kokio nudvėsusio šerno nevalgyti savo užauginto paršiuko jų niekas neprivers. Smulkiesiems ūkininkams, norintiems laikyti iki 10 vienetų kiaulių, atrodo, kad ir valdžia, ir stambieji ūkininkai, ir dar nežinia kas, įvesdami perteklinius reikalavimus kiaulių priežiūrai, nori žmones atpratinti valgyti mėsą, o smulkiuosius ūkininkus sužlugdyti.
Kiaulystės
Praėjusiame laikraščio „Elektrėnų kronika“ numeryje (Nr. 27) spausdinome smulkaus ūkininko Algirdo Norvilo laišką apie tai, kaip smulkieji ūkininkai už kiaulių laikymą yra baudžiami baudomis ir sankcijomis, o afrikinio kiaulių maro ligos nešiotojai šernai nėra naikinami. Ūkininkas piktinasi, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (MVT) valdininkai ūkininkams, nepatenkintiems jų veikla, siūlo kreiptis į teismą, žinodami, kad smulkieji ūkininkai bylinėtis neturi nei lėšų, nei laiko.
Elektrėnų maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Albertas Amšiejus atsakyme A. Norvilui rašo, kad jo ūkyje nustatyta įvairių pažeidimų. Po to susirašinėjimo A. Norvilas į savo ūkį pasikvietė Gilučių seniūnę (jo ūkis yra Gilučių seniūnijoje) Kristiną Vitartę ir straipsnio autorę, kad užfiksuotume faktą, kiek kiaulių ir kokiomis sąlygomis jis laiko.
Seniūnė, apsirengusi spec. drabužiais, užėjo į tvartą ir suskaičiavo 9 kiaules. A. Norvilas bauda buvęs nubaustas už tai, kad Elektrėnų MVT duomenimis, laikantis daugiau nei 10 kiaulių, o neturintis dušo, einant pas kiaules nusiprausti. Dušas pagal reikalavimus esąs reikalingas tik laikant daugiau kaip 10 kiaulių. Seniūnei ūkininkas parodė chalatą, kuriuo jis apsirengia eidamas į tvartą ir batų dezinfekavimo priemones.
Tvarte, kuriame laikomos kiaulės, specialiai įrengtame katile verdamas ir maistas kiaulėms. Atrodytų, kad visų reikalavimų ūkininkas laikosi, bet tuo negali įtikinti Elektrėnų maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų. Jie ūkininkui, norinčiam pragyventi iš savo ūkio, o ne iš pašalpų, nuolatos daro kiaulystes.
Kaimų naikinimo metas
Nuomonės apie tai, ar ūkininkui A. Norvilui reikalavimai kiaulių auginimui nėra pertekliniai, klausiau stambiausio Elektrėnų ūkininko, Kaišiadorių r. ūkininkų sąjungos pirmininko Sauliaus Stirnos.
Jis pritarė, kad dušo reikalavimas smulkiems kiaulių augintojams yra perteklinis reikalavimas, kaip ir kiaulių skaičiaus nustatymas. Jei paršavedė atsivedė vienu paršiuku daugiau, tai vienuolikos paršiukų laikymui reikalavimai yra nustatomi, kaip dideliems kiaulių kompleksams.
S. Stirna sako, kad valstybė turėtų apsispręsti, ar jai reikalingi ūkininkai, auginantys kiaules, ar medžiotojai, savo malonumui retkarčiais nušaunantys šerną. Kiaulių marą nešioja šernai. Valstybinės MVT duomenimis, ir praėjusį mėnesį Elektrėnų seniūnijoje rastos 4 šernų gaišenos, bet suaktyvinti medžiotojus šaudyti šernus priemonių nesiimama. S. Stirna sako, kad ta šernų platinama liga nuostolių pridaro ne tik kiaulių, bet ir javų augintojams. Artėja javapjūtė, o grūdų supirkėjams įsakyta nesupirkti grūdų iš tų ūkininkų, kurių javai auga paskelbtose buferinėse zonose.
Buferinė zona – tai apsauginė afrikinio kiaulių maro (AKM) teritorija, kurioje taikomi griežčiausi biologinio saugumo reikalavimai. Ūkininkas mano, kad Lietuvos valdžia ne tik negina savo žemdirbių, bet dar ir prisideda prie kaimo naikinimo. Jau išnaikino melžiamų karvių ūkius – už 1 litrą pieno moka vos po 13–14 centų, dabar dar išnaikins likusius gyvulininkystės ūkius, tad kaimai visiškai ištuštės.
Ar yra galimybė smulkiems ūkiams panaikinti taisyklių naštą, klausėme Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų. Jiems rašėme: „Laikraščio redakcijai skundėsi smulkus ūkininkas, kad VMVT iš jo reikalauja prie įėjimo į kiaulių tvartą pastatyti dušą. Ūkininkas mano, kad tai perteklinis reikalavimas, kad Tarnyba jį buvo pažadėjusi panaikinti, bet kol kas tas reikalavimas nepanaikintas, o ūkininką Elektrėnų MVT baudžia piniginėmis baudomis. Gal galite pakomentuoti, kad ir kiti savivaldybės ūkininkai žinotų, kokių reikalavimų reikia laikytis auginant keletą kiaulių“. Atsakyme biurokratai eilinį kartą parašė tik ištraukas iš įstatymų, pagal kuriuos A. Norvilo bausti lyg ir nereikėtų:
Biurokratų komentaras
Visiems kiaulininkystės ūkiams yra taikomi Biologinio saugumo priemonių reikalavimai kiaulių laikymo vietose, patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) direktoriaus įsakymu „Dėl Biologinio saugumo priemonių reikalavimų kiaulių laikymo vietose patvirtinimo“.
Siekiant sumažinti kiaulių užkrečiamųjų ligų sukėlėjo patekimo į kiaulių laikymo patalpas galimybes, be visų kitų biologinio saugumo priemonių, kiaulių laikymo vieta turi būti įrengta taip, kad darbuotojai ir lankytojai į kiaulių auginimo zoną įeitų ir iš jos išeitų tik per specialią patalpą, kurioje būtų persirengimo patalpos ir dušas.
VMVT atkreipia dėmesį, kad yra sudaryta išimtis smulkiesiems kiaulių augintojams ir šis reikalavimas nėra taikomas ūkiams, kuriuose laikoma ne daugiau kaip 10 penimų kiaulių skerdimui (savo reikmėms) arba ne daugiau kaip dešimt kiaulių estetiniams ir bendravimo poreikiams tenkinti.
Reikalavimas taip pat netaikomas ūkiams, kuriuose laikoma ne daugiau kaip dvi paršavedės su arba be prieauglio ir vienas suaugęs kuilys, kuris naudojamas kiaulių laikymo vietoje laikomoms paršavedėms kergti, <...> t. y. reikalavimas įsirengti dušą, laikant ne daugiau kaip 2 paršavedes ir 1 kuilį netaikomas teritorijose, kuriose nebuvo nustatyta afrikinio kiaulių maro atvejų laukinėje faunoje (šernams) ir kiaulių laikymo vietose.
VMVT taip pat atkreipia dėmesį, kad kiekvienas darbuotojas ar lankytojas kiaulių laikymo vietoje yra laikomas rizikos veiksniu, galinčiu pernešti afrikinio kiaulių maro virusą, todėl būtina laikytis visų biologinio saugumo reikalavimų, o ypač, prieš patenkant į kiaulių auginimo zoną ir iš jos išeinant, persirengti rūbus ir persiauti batus, nusiprausti ar dezinfekuoti rankas, įrengti ir tinkamai naudotis dezinfekciniu kilimėliu prie kiekvieno įėjimo į kiaulių auginimo patalpą, riboti pašalinių asmenų patekimą į tvartą, taip pat auginant kiaules vengti lankymosi miškuose ar šernų medžioklėse, po tokių apsilankymų būtinai pakeisti rūbus ir avalynę, nusiprausti, dezinfekuoti rankas prieš einant į kiaulių laikymo vietą.
Tik tinkamai ir nuolatos laikantis visų biologinio saugumo priemonių reikalavimų galima apsaugoti savo ūkį nuo užkrečiamųjų ligų pavojaus.
Pagarbiai Gintarė Okulevičiūtė, Vyriausioji veterinarijos gydytoja-valstybinė veterinarijos inspektorė, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyrius.
El. paštas gintare.okuleviciute@vmvt.lt, tel. (8 5) 200 0238.