Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Nuo karantino paskelbimo dienos, kovo 16-osios, prabėgo beveik keturios savaitės. Gyvenimas pasikeitė iš pagrindų. Vieniems dienas tenka leisti namuose, kitiems – dirbti nuotoliniu būdu, tretiems reikėjo saviizoliuotis. Miestas ištuštėjo. Užsidarė daugelis įstaigų, buvo sustabdytas kultūrinis gyvenimas, pamokos mokiniams vyksta namuose.
Naujos veiklos, nauji darbai, naujos pareigos
Bet gyvenimas nesustojo. Viena jo dalis persikėlė į virtualią erdvę: ten randame žinių, skaitome informaciją, žiūrime filmus, diskutuojame su pažįstamais ir nepažįstamais, pykstamės ir sveikiname. Kita padiktavo naujas veiklas, naujus darbus, neįprastų objektų atsiradimą.
Utenoje kovo 25 d. buvo įkurtas mobilus koronaviruso patikros punktas. Jame kasdien trimis pamainomis darbuojasi devynių medikių, imančių tepinėlius iš atvykstančiųjų, ir trijų darbuotojų, atsakingų už viešą tvarką, saugumą bei atvykstančių duomenų patikrinimą, komanda. Sumažėjus atvykstančių srautui mobilus patikros punktas šiuo metu dirba dviem pamainomis. Balandžio 9 d. duomenimis, punkte paimta 412 tepinėlių, gauti 379 neigiami atsakymai. Utenoje susirgimų kol kas nėra, serga kaimynai: ukmergiškiai, molėtiškiai, anykštėnai. Todėl turime būti atsargūs ir nekelti kojos iš namų.
Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimu visos savivaldybės buvo įpareigotos įkurti izoliavimo patalpas gyventojams, atvykusiems iš užsienio. Jie savivaldybės numatytose patalpose arba savo namuose, sodyboje privalo būti izoliuoti 14 d. Utenos rajono savivaldybėje izoliavimo patalpas įkurtos viešbutyje „Angelas“, jei prireiks – numatytos Sudeikių daugiafunkciame centre, Sudeikių kempinge, poilsio ir renginių centre „Alaušo slėnis“ bei kt. Kol kas izoliacijai yra naudojamos viešbučio patalpos, jame gyvena 16 asmenų.
Sveikatos apsaugos ministras taip pat įpareigojo savivaldybes iš Kauno, Vilniaus, Klaipėdos ir kitų vietų atsivežti tuos savo rajono gyventojus, kurie neturi nuosavo transporto ir negali savarankiškai grįžti namo. Atsirado nauja pareigybė – grįžtančių iš užsienio gyventojų atvežimo koordinatorius. Juo paskirtas jaunas teisininkas, Utenos rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyr. specialistas Dovydas Datenis.
Siekiant užtikrinti vaikų priežiūrą karantino metu, jei tėvai ekstremalios situacijos metu privalo dirbti ir neturi galimybių vaikų prižiūrėti namuose, vaikų lopšelyje-darželyje „Gandrelis“ įkurta budinti grupė. Šiuo metu ją lanko trys vaikučiai.
Bene skaudžiausiai karantino pasekmes pajus ir jau junta verslas. Ypač sunkioje padėtyje atsidūrė smulkusis ir vidutinis verslas. Kad tos pasekmės būtų kuo lengvesnės ir netaptų daugelio verslų žudiku, Utenos rajono savivaldybė rengia paramos verslui paketą.
Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, pradėtos dezinfekuoti daugiabučių namų bendrojo naudojimo patalpos. UAB „Utenos būtų ūkis“ ir UAB „Utenos komunalininkas“ dezinfekciniu skysčiu valo dažniausiai liečiamas vietas – durų rankenas, telefonspynių ir liftų mygtukus, laiptinių turėklus, pašto dėžutes.
Apsaugos priemonės tapo kasdienybės atributu
Vienas svarbiausių šių dienų aktualijų – apsirūpinimas asmeninėmis apsaugos priemonėmis. Utenos rajono savivaldybė iš Ekstremalių sveikatai situacijų centro yra gavusi rankų dezinfekavimo priemonių, kurios yra dalinamos institucijoms, įstaigoms ir organizacijoms, prioritetą teikiant toms, kurios įsitraukusios į COVID-19 ligos valdymą. Bene daugiausia dėmesio sulaukia mobilus punktas, kuris yra aprūpintas visomis riekiamomis apsaugos priemonėmis. Savivaldybės biudžeto lėšomis įsigytos apsaugos priemonės yra skirtos seniūnijoms, seniūnijų socialiniams darbuotojams, Utenos rajono bendruomenėms, teikiančioms pagalbos į namus paslaugas, lopšelio-darželio „Gandrelio“ budinčiai grupei, dalis priemonių skiriama viešbučiui „Angelas“. Taip pat apsaugos priemonėmis aprūpinami vairuotojai, sugrąžinantys namo atvykusius iš užsienio uteniškius. Bendruomenės, teikiančios soc. paslaugas, apsaugos priemonėmis yra aprūpintos visam mėnesiui.
Įstaigos, teikiančios socialines ir medicinos paslaugas (Utenos ligoninė, Utenos PSPC, Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, Utenos specialioji mokykla-daugiafunkcis centras bei kt.) pagal individualius poreikius, teikiamų paslaugų apimtis ir pačios apsirūpina apsaugos priemonėmis.
Dalis apsaugos priemonių bus skirta planuojamai įsteigti dar vienai sveikatos priežiūros įstaigai – karščiavimo klinikai.
Utenos rajono savivaldybė gavo CARITAS ir krizių centro „Angelų pieva“ prašymus dėl priemonių skyrimo. Įstaigų prašymai bus patenkinti. Papildomų apsaugos priemonių bus teikiama ir Utenos specialiajai mokyklai-daugiafunkciam centrui.
Miestas gyvas: statoma, remontuojama, tvarkoma
Atsižvelgiant į naujas sąlygas ir iššūkius, statybos ir renovacijos darbai mieste tęsiami ir toliau. Yra tvarkoma Aušros gatvė, jos darbų pabaiga – šių metų rugsėjis. Toliau rekonstruojami vaikų lopšelių-darželių „Pasaka“ ir „Šaltinėlis“ pastatai. Jei leis naujos sąlygos ir tiekėjų galimybės, lopšelių-darželių rekonstrukcija bus baigta kitais metais. Gegužės mėnesį vėl prasidės Utenos ligoninės teritorijos tvarkymo darbai (jų pabaiga – 2021 m.).
Baigta įrengti terasa Dauniškio parke, beliko sutvarkyti aplinką, apželdinti teritoriją. Šiuo metu yra atliekami viešieji pirkimai statyti vaikų žaidimų aikštelę prie Dauniškio ežero ir tvarkyti medinius takus aplink ežerą. Kaip pastebėjote, keičiasi Vyžuonėlio ežero prieigos: įgyvendinamas ežero teritorijos tvarkymo projektas. Jei viskas gerai eisis, naujas parkas pasivaikščioti naujais takais turėtų pakviesti kitais metais. Nenutrūko Žibuoklių gatvės tiesimo darbai, toliau rekonstruojamas Vaikutėnų administracinis pastatas, Biliakiemio bendruomenės namai. Pastarieji įkurtuvėms turėtų pakviesti jau šį rugsėjį, Vaikutėnuose darbai taip pat turėtų būti baigti šiais metais. Viešieji pirkimai vyksta dar dviem svarbiems objektams: Užpalių dvaro pastatams remontuoti (dalis darbų bus finansuojama ES lėšomis, dalis – savivaldybės biudžeto lėšomis) ir kolumbariumui naujosiose miesto kapinėse statyti. Baigiami pirkti ir elektromobilių pakrovimo stotelių įrengimo darbai. Nenutrūko vietos kelių priežiūra: vyksta profiliavimas, žvyravimas, kiti keliams prižiūrėti reikalingi darbai.
Karantinas – iki balandžio 27 d.
Vyriausybė karantiną nusprendė pratęsti iki balandžio 27 d. Įvedami nauji reikalavimai: nuo balandžio 10 d. viešose vietose privalome dėvėti kaukes, Velykų laikotarpiu, nuo balandžio 10 d. 20 val. iki balandžio 13 d. 20 val., su išimtimis yra ribojamas išvažiavimas ir įvažiavimas į miestus bei miestelius. Turime jų laikytis. Privalome laikytis. Socialiniuose tinkluose „vaikšto“ vienas labai taiklus pasamprotavimas: mums suteikta galimybė išgelbėti pasaulį gulint ant sofos. Pasinaudokime šia galimybe, kad rugsėjį kaip viena didelė ir darni šeima susirinkę į mieto šventę „koronę“ galėtume prisiminti kaip blogą sapną.