PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2020 m. Kovo 24 d. 10:20

Keturios paros prie sienos

Utena

Asociatyvi nuotr. @ Unsplash.com

Anykščių AnykštaŠaltinis: Etaplius.lt


122475

Anykštėnas Mindaugas Kairys keturias paras praleido prie Vokietijos-Lenkijos sienos. Vyras buvo tarp tų žmonių, kurie neapsikentę netvarkos, prie sienos blokavo automobilių eismą. „Anykštai“ M.Kairys sakė, jog jį labiausiai šokiravo Lenkijos pareigūnų elgesys ir Lietuvos valdžios nesugebėjimas kontroliuoti situacijos.

Išvažiavo, nes buvo suklaidintas

Į Daniją dirbti išvykęs M.Kairys pasakojo, jog turėjo lėktuvo bilietus iš Kopenhagos kovo 16-ajai, tačiau, viešojoje erdvėje pasirodžius raginimams lietuviams grįžti namo, nusprendė nelaukti ir dviem dienomis anksčiau į Lietuvą išvažiavo automobiliu.

„Skaičiau premjero Sauliaus Skvernelio informaciją, kad skirtos 72 valandos, per kurias galime kirsti sieną, dėl to ir važiavau šeštadienį automobiliu, nors pirmadieniui turėjau lėktuvo bilietą. Nieko nebelaukiau, bijojau, kad iki pirmadienio skrydžius atšauks ir nebeturėsiu jokios galimybės grįžti į Lietuvą. Kiek vėliau prie sienos bendravau su žmonėmis iš Latvijos ir Estijos - jie lygiai tą pačią informaciją turėjo, kad bus 72 valandų koridorius, todėl visi lėkėm“, – „Anykštai“ pasakojo vyras.

Jis automobiliu važiavo vienas, naudodamasis navigacija. ,,Kai pasiekiau artimiausią Vokietijos-Lenkijos pasienio postą, supratau, kad nepravažiuosiu. Privažiavo du Lenkijos pareigūnų ekipažai. Vienas atsistojo priekyje, kitas – gale ir palydėjo mane atgal į Vokietiją 10-15 kilometrų nuo sienos, į autostradą, kur jau nebegalima apsisukti“, – kalbėjo M.Kairys.

Susiradęs kitą pasienio postą, M.Kairys stojo į eilę. Pirmąją dieną, dar labai nesinervindamas stovėjo eilėje, naktį nusnūdo automobilyje.Tik kitą dieną jis ėmė kalbinti eilėje stovinčius lietuvius.

Kelią blokavo iš nevilties

Ir M.Kairys, ir kiti lietuviai stovėdami prie sienos skaitė portalus, laukė gerų naujienų. ,,Sunkiai suprantami buvo Prezidento Gitano Nausėdos pasisakymai: „Jau susitariau su Duda (Andrzej Duda - Lenkijos Respublikos Prezidentas – red.past.), skambinau, koridorius bus“. Rašiau Užsienio minsiterijai: „Kai tokios žinios, tai kada mus praleis?“ Atsako: „Vyksta derybos aukščiausiu lygiu“. Taip tos derybos ir vyko. Juokingai atrodo: spaudoje rašo, kad viskas sutarta, bet realybėje niekas nevyksta, vien melagystės“, – kalbėjo anykštėnas.

Lenkams pradėjus įsileisti lietuvių automobilius į savo valstybės teritoriją, stovėję prie sienos žmonės buvo nustebinti veiklos principų.

„Buvo žmonių su mažais vaikais. Lenkai pasakė, kad praleis autobusiukus ir juos lydės konvojus. Įsivaizduokit, autobusiuke septynių vietų sėdi vienas žmogus ir jis gali kirsti sieną. O automobilyje penkių asmenų šeima - tėvas, mama ir trys vaikai - ir jie turi laukti kažko. Nebuvo jokios logikos, mes pasienyje prašėme praleiskit bent šeimas su mažais vaikais. Juk žmonėms bėda. Nesutiko. Lenkai sakė, kad praleidinės po 20 automobilių, bet pradžioje turi praleisti autobusiukus. Pirmuosius 20 automobilių su konvojumi lenkai praleido, bet lietuviai susiskambino su pravažiavusiais sieną - paaiškėjo, kad juos sustabdė degalinėje ir ten laiko. Tada ir pradėjome autostrados blokavimą“, – įspūdžiais dalijosi vyras.

Anykštėnas kalbėjo, kad lietuviams, latviams ir estams užblokavus kelią buvo iškviesta lenkų riaušių policija, o kai buvo užgesintos šviesos autostradoje, kelio blokuotojai pasitraukė 30-40 metrų - dėl saugumo perėjo į Vokietijos teritoriją. „Jeigu būtume likę Lenkijos teritorijoje, nežinau, kuo būtų pasibaigę“, – svarstė M.Kairys.

Visas tekstas – antradienio „Anykštoje“.