Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
pixabay.com nuotr.
Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Naujosios technologijos jau pritaikomos ir priklausomybių kamuojamiems žmonėms. Lietuvoje startuoja socialinė iniciatyva „Atrask pusiausvyrą“, kuri sudarys sąlygas anonimiškai prisijungusiems prie interneto platformos žmonėms gauti nemokamą specialistų pagalbą.
Projektą įgyvendina viešoji įstaiga „Aukodeita“ kartu su socialiniais partneriais - Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Kauno kolegija, Kauno Aukštųjų Šančių bendruomenės centru ir Kauno klinikine ligonine.
Kaip sakė šios idėjos iniciatorė, Kauno klinikinės ligoninės medicinos psichologė Elena Mogilevec, projekto tikslas - įdiegtoje IT socialinėje erdvėje vykdyti priklausomybių prevenciją sudarant naują galimybę nemokamai komunikuoti specialistams ir visiems asmenims, kuriems reikalinga psichosocialinė pagalba, neišeinant iš namų dėl ligų, neįgalumo ar kitų priežasčių.
„Visa informacija yra laisvai prieinama bei lengvai suprantama. Prisijungimas prie platformos yra saugus, užtikrinantis anonimiškumą“, - tvirtino E. Mogilevec.
Interaktyvią platformą su specializuota programine įranga sudaro interaktyvūs alkoholio vartojimo įsivertinimo metodai ir pagalbos sau įrankiai, naujienos, įvairūs straipsniai.
Viena pagrindinių platformos funkcijų - S.O.S savitarpio pagalbos grupių bei kvalifikuotų specialistų forumas. Jame žmonės galės anonimiškai dalytis savo patirtimi, išgyvenimais, užduoti jiems rūpimus klausimus, į kuriuos atsakys ir suteiks grįžtamąjį ryšį kvalifikuoti specialistai (psichologai, priklausomybių konsultantai, socialinio darbo ir visuomenės sveikatos specialistai, gyvensenos medicinos specialistai, gydytojai).
„Mūsų platforma adaptuota remiantis Suomijoje sėkmingai veikiančiu priklausomybių valdymo modeliu, kurio pagrindas - sukurtas tvarus veiksmingos priklausomybių prevencijos modelis vietos lygmeniu: „paslaugos šalia žmogaus“ ir „paslauga eina pas žmogų“ principų įgyvendinimas“, - kalbėjo psichologė.
„Dirbdama Kauno klinikinėje ligoninėje konsultuoju daug žmonių, kurie čia atsiduria su įvairių ligų simptomais, bet išsamesni medicininiai fiziologiniai tyrimai iš tiesų nerodo jokio fizinio negalavimo. Paaiškėja, kad simptomai pasireiškia kaip šalutinis įvairių priklausomybių poveikis. Tačiau išėjus iš ligoninės šie žmonės dažniausiai lieka be pagalbos. Dėl to ir kilo idėja suburti socialinių partnerių komandą, pasitelkiant internetą“, - sako psichologė.
Pasak E.Mogilevec, ypač trūksta įstaigų, vykdančių prevenciją priklausomybės ligų srityje, kuriose būtų teikiama kompleksinė psichosocialinė pagalba kenčiantiems nuo įvairių priklausomybių asmenims bei jų šeimos nariams. Todėl Kauno klinikinėje ligoninėje dirbantys gydytojai specialistai, bendradarbiaudami su specializuotomis sveikatos priežiūros įstaigomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis savarankiškai sprendžia ne tik pacientų bet ir jų šeimos narių psichosocialines problemas.
Šiuo metu Lietuvoje suteikiama galimybė gauti nemokamą antialkoholio medikamentinę terapiją. Tačiau, dažnai šia paslauga pasinaudoję asmenys susiduria su atkryčio problema, nes nėra galimybės užtikrinti ilgalaikę pagalbą.
Tęstinis gydymas priklausomybės ligų centruose yra mokamas, todėl nemaža dalis asmenų, net ir turėdami motyvaciją gydytis, negali tuo pasinaudoti. Sukurtas virtualios pagalbos modelis padėtų motyvuoti nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomus žmones gauti tęstines medicinines, socialines ir psichologines paslaugas bei užtikrintų šių asmenų tęstinį reintegracijos paslaugų teikimą.
Iniciatyva įgyvendinama aktyviai bendradarbiaujant su LSMU Sveikatos psichologijos katedra. Šio padalinio mokslininkai padeda spręsti metodologinius projekto įgyvendinimo klausimus, konsultuoja priklausomybių psichologijos ir prevencijos klausimais.
Šis projektas yra atvira erdvė padalinyje ugdomų būsimųjų psichologų ir gyvensenos medicinos specialistų praktinių įgūdžių tobulinimui.
Projektą inicijavusi viešoji įstaiga „Aukodeita“ teikia ir gyvą nemokamą, anonimišką pagalbą priklausomiems žmonėms bei jų šeimoms. Įstaiga, dalyvaudama Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoje nacionalinėje socialinio saugumo kampanijoje „Už saugią Lietuvą“, bendradarbiaudama su daugiau kaip 30 metų veikiančia tarptautine „Secular Organizations for Sobriety“ (JAV) organizacija bei palaikydama priklausomų asmenų iniciatyvą, vykdo pirmąjį Lietuvoje judėjimą „S.O.S - Padėkime sau“ (angl. Save Our Selves ), kurio tikslas savitarpio pagalbos principu padėti žmonėms, kenčiantiems nuo priklausomybių. Tai alternatyvus sveikimo metodas tiems priklausomiems žmonėms, kurie jaučia diskomfortą nuo religinio plačiai paplitusios 12 žingsnių programos turinio.
Antra vertus, ji neprieštarauja ir nekonkuruoja nė su viena sveikimo programa priklausomybių srityje. Grupės terapiniuose užsiėmimuose dalyvauja psichologai ir priklausomybių konsultantai.
ELTA