PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugsėjo 7 d. 14:22

Kelyje slysti pradėjusio automobilio „priešas“ – stabdys

Marijampolė

Autoriaus nuotraukos

Ričardas PasiliauskasŠaltinis: Etaplius.lt


144816

Automobilių sporto klubas „Greitis“ pirmą kartą Marijampolėje surengė automobilio valdymo slidžiame kelyje mokymus. Tam naudojamas specialiai paruoštas automobilis, imituojantis automobilio slydimą. Tokia vairavimo pamoka leidžia įgyti praktinių įgūdžių, kaip saugiai vairuoti ir suvaldyti automobilį esant sudėtingoms vairavimo sąlygoms – šlapiai, apledėjusiai ar sniegu padengtai kelio dangai. Mokymai vyksta saugioje uždaroje aikštelėje nedideliu greičiu.

m9b1881.jpg

Daug metų automobilių sportui atidavęs minėto klubo įkūrėjas ir instruktorius Mindaugas Šaternikovas sako, kad vadinamoji „skidcar“ veikla žinoma seniai, tik nebuvo populiarinama.

„Dauguma vairuotojų, per mokymus pamatę aikštelėje besisukiojantį mažą automobilį su pridėtais galiniais ratukais, į tai žiūri skeptiškai. Bet taip parengtu automobiliu imituojamas maksimalus slydimas, – aiškina M. Šaternikovas. – Paslydus itin slidžiame žiemos kelyje, gal net ir vasarinėmis padangomis, vis tiek išliks bent penkių procentų sukibimas. Na, o mokymams skirto automobilio galas imituoja slydimą į minusinę nuošimčio pusę.“

Buvusio lenktynininko aiškinimu, norint suvaldyti slystantį automobilį negalima spausti stabdžio, jis šiuo atveju tampa priešu. Dauguma avarijų slidžiame kelyje įvyksta suveikus natūraliam žmogaus savisaugos instinktui ir iškart puolus stabdyti.

„Čia ir mokome, kas ir po ko turi sekti. Slysti pradėjęs automobilis pirmiausia valdomas vairą sukant į slydimo pusę. Akceleraciją šiek tiek atleidus, tuoj pat vėl galima greitėti, tokiu būdu, pavyzdžiui, priekiniais ratais varomas automobilis ištraukiamas į tiesiąją. Tik nereikia skubėti spausti stabdį. Pastarasis tuo metu yra mažiausias pagalbininkas, – sako M. Šaternikovas. – Kai kurie pas mus į mokymus ateina galbūt nusiteikę pramogai, bet ir tokiems galvoje vis tiek kažkas išlieka. Kiekvienam palinki sėkmės ir pagalvoji – gal ši pamoka išsaugos kažkam gyvybę, sveikatą, turtą.“