PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Balandžio 25 d. 08:13

Keliautojų dėmesiui – Maliarija!

Šiauliai

Lolita StrazdauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


35621

Balandžio 25 d. – pasaulinė maliarijos diena. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas (NVSC Šiaulių departamentas) planuojantiems atostogas ir besiruošiantiems keliauti į tropinius kraštus gyventojams primena apie šios ligos grėsmę ir svarbiausias maliarijos profilaktines priemones.

Maliarija pasaulyje

Pasaulyje yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti maliarija, ypač tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos teritorijose. Kasmet apie 125 mln. keliautojų iš viso pasaulio aplanko labiausiai paplitusiose maliarijos atžvilgiu vietovėse, virš 10 tūkst. turistų grįžę namo jau būna užsikrėtę maliarija, iš jų apie 1 proc. miršta nuo tropinės maliarijos.

Dažniausiai maliariją „parsiveža“ keliautojai, pabuvoję Afrikoje, Indijoje, Šri-Lankoje, Brazilijoje, Kolumbijoje, Afganistane, Okeanijos salose.

Lietuvoje – du mirties atvejai

Anksčiau į Lietuvą maliarija buvo įvežama tik jūreivių, tačiau pastaraisiais metais daugėja turistų ir kitų keliautojų įvežtinės maliarijos atvejų. Lietuvoje 2003-2017 m. laikotarpiu įvežtine maliarija sirgo 66 asmenys.

Š. m. kovo mėn. nuo tropinės maliarijos mirė dvi Kauno miesto ir rajono gyventojos. Abi moterys susirgo beveik po savaitės, sugrįžusios iš turistinės kelionės po Madagaskarą.

Kaip užsikrečiama maliarija

Maliarija - parazitinė kraujo liga, kurią sukelia penkių rūšių Plasmodium genties kraujo pirmuonys. Žmogus maliarija užsikrečia įgėlus infekuotai uodo patelei, kuri kartu su savo seilėmis įleidžia ir daugybę maliarijos sukėlėjų.

Ligos simptomai

Liga pasireiškia reguliariai pasikartojančiomis karščiavimo bangomis (iki 40˚C ir daugiau), gausiu prakaitavimu, gali atsirasti pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Jeigu ligonis negauna gydymo, vystosi komplikacijos: ūminis inkstų, kepenų nepakankamumas, plaučių edema, sąmonės sutrikimas, koma ir mirtis.

Negydoma tropinė maliarija gali baigtis mirtimi jau pirmųjų priepuolių metu. 98 proc. visų mirčių nuo maliarijos lemia tropinės maliarijos sukėlėjų sukeltos komplikacijos.

Antimaliarinių vaistų vartojimas

Viena svarbiausių maliarijos profilaktikos priemonių – reguliarus vaistų vartojimas. Likus dviems savaitėms iki kelionės pradžios reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją dėl maliarijos profilaktikos.

Labai svarbu vaistus nuo maliarijos vartoti pagal gydytojo rekomendacijas nustatytą laikotarpį, t. y. savaitę prieš kelionę, kelionės metu ir keturias savaites grįžus iš jos. Nereguliariai geriant šiuos vaistus, vis tiek susergama ir tik nutolinama ligos pradžia.

Kitos rekomendacijos gyventojams

Gyventojai, nuvykę į maliarijos endeminę šalį, taip pat turėtų nepamiršti individualių apsisaugojimo nuo uodų priemonių:

  • tinkamai rengtis (nešioti drabužius, dengiančius rankas ir kojas, avėti kulkšnis dengiančius batus, mūvėti kojines, vengti tamsių drabužių);
  • riboti pasivaikščiojimus aktyviausiu uodų skraidymo metu (temstant ar auštant);
  • naudoti uodus atbaidančias priemones (repelentus): laikytis jų naudojimo rekomendacijų, atkreipti dėmesį į gamintojo pastabas dėl poveikio trukmės;
  • uždengti tinkleliais patalpų duris, langus, o jei tokių galimybių nėra, nakčiai langus ir duris uždaryti;
  • miegant lauke ar nesandariose patalpose virš lovos pakabinti audeklą, atsigulus jo kraštus pakišti po čiužiniu. Esant galimybei lovos ir langų tinklelius, užuolaidas, palapines impregnuoti medžiagomis atbaidančiomis uodus.

NVSC Šiaulių departamentasprimena, kad grįžus iš endeminės maliarijos atžvilgiu šalies ir sukarščiavus, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją ir informuoti, kadlankėtės padidėjusio sergamumo maliarinėje zonoje.