Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dianos Lašaitės asmeninio archyvo nuotr.
Tomas RimkusŠaltinis: Etaplius.lt
Šiais laikais keliauti jau nieko nebestebina – kelionių agentūros ištisus metus vilioja pasiūlymais pasišildyti saulėtuose paplūdimiuose arba už jus iki smulkmenų suplanuoti pažintines keliones po gražiausius pasaulio miestus. Tačiau žmonės vis labiau ir labiau trokšta pamatyti tikrąjį lankomos šalies veidą ir ryžtasi keliones planuoti patys. Kol vieni sakosi išmaišę pusę pasaulio, kiti dar dvejoja, nes yra įsitikinę – kelionės skirtos tik pasiturintiems. Šį mitą jau keletą metų iš eilės griauna kaunietė Diana Lašaitė, kuri į kelionę leidžiasi maždaug 5 kartus per metus, nes sako, kad dažnai kelionei pakanka ir dviženklės sumos.
Diana, papasakokite, kaip atsirado Jūsų aistra keliauti?
Į šį klausimą, jau ne kartą bandžiau atsakyti. Noras keliauti visada buvo su manimi. Be galo mėgau skaityti apie keliones: žurnalus, straipsnius knygas viską, kas susiję su kelionėmis, prisiminimais, istorija.
Visada žavėjausi tais keliautojais, kurie išsiruošia į keliones vieni. Susirenka daiktus ir išvyksta. Be konkretaus plano, bet su atvira širdim, naujai kultūrai, papročiams ir potyriams.
Būtent skaitant tokias istorijas vis didėjo noras keliauti, bet labiausiai traukė „Solo“ kelionės, kai į keliones išsiruoši pats vienas. Tai atrodė toks didelis iššūkis, kažkur išvykti vienam. Tuo metu, dar nelabai žinojau, kodėl tai mane taip traukia, bet dabar galiu pasakyti, kad mane traukė iššūkis iškeltas sau.
Tai ne tik aistra keliauti, tai begalinis noras pajausti ir pažinti, tai labiau alkis potyriams ir vaizdams, o su kiekviena kelione noras pažinti ne tik ne mažėja, bet tik auga, o pasaulis – mažėja.
Tuomet smalsu, kiek kartų per metus leidžiatės į keliones?
Per metus keliauju 4–6 kartus. Viskas priklauso nuo turimo laisvo laiko, kadangi dirbu pilnu etatu. O kelionės yra laisvalaikis. Tad tenka derinti laisvas dienas prie jau turimos keliones. Pirmomis naujai atėjusių metų dienomis jau maždaug esu susidėliojusi preliminarų kelionių planą visiems ateinantiems metams. Taip pat metų pradžioje pradedu pirkti bilietus pirmam metų pusmečiui.
Žinau, kad tikrai jau daug ką esate aplankiusi. Tad kaip pasirenkate būsimos kelionės kryptį ir trukmę?
Renkantis kelionės trukmę visuomet derinu, pagal laisvas dienas. Trumpas išvykas pasilieku laisvadieniams, o ilgesnės kelionės lieka atostogoms. Viską palengvina tai, kad darbas nesunkiai gali priderinti man reikalingas laisvas dienas. Trumpiems išvykimams yra tinkamiausi tiesioginiai skrydžiai iš Kauno ar Vilniaus. Taip galima sutaupyti laiko. Atostogų metu galima pasirinkti tolimesnes kryptis, kadangi nesijauti įspraustas į laiko rėmus.
Pirmas kriterijus renkantis kryptį yra bilietų kaina. Juos stengiuosi pirkti ne turistiniam sezonui, tuomet jų kaina yra daug mažesnė. Labai vengiu keliauti vasaros laikotarpiu, kuomet kainos yra daug didesnės ir kelionę apsunkina dideli turistų srautai.
Akivaizdu, kad Jums puikiai sekasi perprasti kelionių paslaptis. Ar galite pasidalinti patarimais, kaip savarankiškai susiplanuoti kelionę?
Susiplanuoti kelionę šiuo metu, man atrodo yra ganėtinai paprasta. Bet taip tikrai neatrodė iš pat pradžių. Visų pirmiausia reikia nuspręsti koks laikas yra tinkamiausias. Jei laikas nėra svarbu, tuomet puiku! Bus daug daugiau galimybių susirasti skrydį už tinkamiausią kainą.
Tačiau visų svarbiausia reikia domėtis, apie vietą į kurią keliaujate. Informacijos yra begalė tik reikia atsirinkti, o atsirinkus dominančias vietas verta susižymėti. Mano mėgstamiausia mobilioji aplikacija – „maps.me“, kurioje patogiai galima išsisaugoti vietas. Taip pat ten galima rasti ir metro linijas, tad viskas yra vienoje vietoje.
Kitas žingsnis – pasitikrinti, kur visgi yra oro uostas. Perkant pigius skrydžio bilietus reikia atsižvelgti, kur yra oro uostas, o jis gali būti pakankamai nutolęs nuo miesto, tad pasirinkus trumpa išvyką, reikia pasitikrinti, kad po to netektų porą valandų keliauti i miestą iš oro uosto.
Kad būtų paprasčiau, galima įsigyti bilietus iš/į oro uostą ir nereikės sukti galvos. Kadangi susisiekimas iš oro uostų yra tikrai geras galėsite pasirinkti kiekvienam patogiausią būdą.
Ir galiausiai lieka išsirinkti kur gyvensite. Platformų, siūlančių apgyvendinimą, yra tikrai daug. „Airbnb“, „Booking“ ir kitos panašios aplikacijos ar puslapiai leidžia rinktis patogiausią ir optimaliausią variantą. Jei renkatės miesto pažinimą pėsčiomis, reikėtų pasirinkti apgyvendinimo vietą esančią arčiausiai dominančių objektų. O jeigu šie yra išsidėstę padrikai, tuomet siūlau rinktis vietą esančią arti viešojo transporto stotelių.
Kitas aspektas, jei kelionėje bus lankoma daugiau nei vienas miestas ir vietoves ketinate pasiekti traukiniu ar autobusu, derėtų rinktis apgyvendinimo vietą netoli stoties. Juk nesinori anksti ryte trenktis per visą miestą, kad pasiektum stotį, tiesa?
Tai yra paprastos gairės, nuo kurių prasideda pirminis kelionės planas. O visa kita priklauso tik nuo Jūsų.
Nuoširdus patarimas – būtina pasinaudoti siūlomu „free walking tour“. Jų metu vietiniai gidai veda puikiais ekskursijas, už kurias galima ekskursijos pabaigoje sumokėti tiek, kiek kiekvienam asmeniškai atrodo verta. Dar nei viena tokia ekskursija nenuvylė, todėl būtinai siūlau išbandyti. Tai leis sužinot daug įdomių dalykų apie šalį, kurioje lankotės.
Klausant Jūsų pasakojimo viskas atrodo tikrai gana paprasta, tačiau be galo įdomu. Ar esate paskaičiavusi, koks yra vidutinis vienos tokios kelionės biudžetas?
Savarankiškos kelionės planavimas reikalauja pastangų, ypatingai tuomet, kai pageidaujama susiorganizuoti nebrangią kelionę. Norint surasti pigius pasiūlymus, geriausia kelionę planuotis iš anksto.
Taigi, pirmas žingsnis yra plano susidarymas. Tuomet matosi, kiek tai maždaug kainuos ir kokį biudžetą reikės turėti.
Kelionėje dažnai finansinis planas nukrypsta nuo numatytojo ir į tai būtina atsižvelgti. Pavyzdžiui: nutariate, kad lankomame mieste, jokios transporto priemones nereikės (nes pasitikrinote, kad atstumai nedideli ir jums įveikiami), tačiau neįvertinate, kad tai kalnuota vietovė ir galiausiai taupydami laiką ir energiją nusprendžiate važiuoti viešuoju transportu. Mažos nenumatytos išlaidos? Taip.
Keliones metu, numatytas kelionės planas gali labai greitai kisti, tačiau nebūtinai išlaidos padidės – gali pasisekti ir šiek tiek sutaupyti.
Mano kelionės nėra koncentruotos į patogumus, jos labiausiai orientuotos į pažinimą bei visišką laisvę planuoti savo laiką, o ne į patogų laikinojo apgyvendinimo plotą.
Panašu, kad skyrus daugiau laiko pasiruošimui, galima sutaupyti kelionės kaštų. Ką galėtumėte patarti tiems žmonės, kurie mano, kad keliavimas yra brangus malonumas, skirtas tik pasiturintiems?
Jau seniai praėjo laikai, kai keliauti galėjo tik pasiturintys. Šiuo metu esant dideliam skrydžių pasirinkimui keliauti gali visi, bet ar visi nori? Kelionė nėra toks brangus malonumas, koks gali atrodyti, brangi kelionė bus tik tada jei turi didelių norų. Nori Instagraminių nuotraukų prabangiame viešbutyje, baseine? Prabangių pusryčių ir vakarienių, bei pasisėdėjimų mieste? Tačiau tikroji kelionė nėra prabangos siekimas, tai yra nuostatų keitimas, siekimas pažinti. Kiekvienas pasirenka, kur investuoti savo pinigus. Vien į daiktus, kiti į įspūdžius.
O kuri kelionė iš tokios gausos buvo pati įsimintiniausia?
Išskirti įsimintiniausios keliones turbūt net nepavyktų. Kiekviena kelione atrodo prasideda taip pat – dažniausiai oro uoste. Tačiau pačios keliones savyje sutalpina daugybę dalykų. Kartais negali pamiršti tam tikrų kelionės epizodų, įvykių eigos, kuri net nebuvo numatyta kelionės pradžioje. Penkių minučių pokalbis kelionėje. Kartais rytinis miestas ar besileidžianti saulė.
Šiuo metu, nepakartojamą įspūdį paliko Jordanija, dingęs Petros miestas ir beduinų stovykla. Visai kitokia kultūra ir istorija, bei daugybė nuoširdžių žmonių. Jie padeda keisti požiūrį ir įprastus dalykus pamatyti visai iš kitos pusės.
Taip pat Portugalijos miestai. Neapsakoma aura ir architektūra, o taip pat Danija ir jos „hygge“ jausmas ir neapsakomas jaukumas. Kiekviena šalis ir miestas yra vis kitoks, tačiau kiekvieną vietą aplankant kitu metu ir pats jauti, kad ši vieta yra pasikeitusi.
Ar nebaisu keliauti vienai? Nes toks keliavimo būdas taip pat apipintas įvairiausiomis baimėmis ir neigiamais įsitikinimais.
Skaitant apie keliones mane be galo žavėjo būtent tokios. Tai atrodė kažkas ypatingo. Tačiau tik pradėjus keliauti supratau, kad keliauti vienai nėra kažkas išskirtinio. Pavienių keliautojų sutikau daugybę ir kiekvieno jų istorijos buvo skirtingos. Tačiau keliaujant taip pat sutikau ir daugybe žmonių, kurie pasakymą, kad keliauju viena sutiko su didele nuostaba.
O dar kiti bandė, bet jiems nepatiko. Kiekvieno keliavimo patirtys yra skirtingos ir kiekvienas pasirenka tai kas jiems labiausiai tinka ir tai yra puiku!
Pirmos kelionės buvo varnelių uždėjimas, stengiantis kaip įmanoma daugiau pamatyti. Tačiau tai pasibaigė. Dabar domina tai, kaip gyvena vietiniai. Mažai lankytinos vietos, autentiškos vietos yra visai kitas pasaulis. Miestus gali pamatyti visai kitaip nei turistams skirtose vietose. O tai, mano nuomone, ir yra tikroji kelionė. Kelionė yra ne tik per miestus ir šalis, tikroji kelionė yra tai kas tave paliečia ir pakeičia. Tokių kelionių kiekvienam ir linkiu.
O ko palinkėtumėte tiems, kurie nori, bet nedrįsta ar mano, kad negali keliauti? Kaip susikaupti tam pirmam žingsniui?
Galėti ir norėti yra du skirtingi dalykai. Tas kuris sako: "Taip noriu, keliauti, bet.." dažniausiai tik svajoja apie keliavimą, bet tam, kaip ir minėjote – nesiryžta.
Pasiteisinimai visų panašūs – dabar neturiu laiko, reikia baigti darbus, taupyti pinigus ar sulaukti kito tinkamo momento. Tinkamo laiko niekada nebus, tik pasiteisinimai. Kiekvienas pasirenka kur investuoja savo pinigus. Aš visada renkuosi investuoti į įspūdžius.
Reklama: carglass.lt