Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Etaplius.LTŠaltinis: Etaplius
1. Arachibutirofobija – baimė, kad žemės riešutų sviestas prilips prie gomurio
Arachibutirofobija yra baimė, kad valgant žemės riešutų sviestas prilips prie gomurio. Tai itin yra reta fobija, kuri gali kilti dėl baimės lipniems daiktams arba baimės užspringti. Kartais ji išsivysto dėl trauminio incidento su žemės riešutų sviestu, pavyzdžiui, užspringus ar pasireiškus alerginei reakcijai.
2. Nomofobija – baimė būti be mobiliojo telefono
Žmonės, sergantys nomofobija, stipriai nerimauja, kai neturi telefono su savimi, išsikrauna jo baterija arba telefonas neveikia. Nepriklausomai nuo aplinkybių, negalėdami naudotis savo telefonu, nomofobai ima panikuoti.
3. Aritmofobija – skaičių baimė.
Daugelis vaikystėje nemėgsta matematikos pamokų, tačiau žmonės, turintys aritmofobiją, bijo skaičių tiesiogine šio žodžio prasme. Turintys šią baimę paprastai patiria nerimą, susijusį su matematine veikla ar skaičiais apskritai. Skaičių baimė taip pat kartais vadinama numerofobija. Ši baimė gali gerokai pakenkti žmogaus gyvenimo kokybei, nes gyvenime sunku niekada nesusidūrti su skaičiais.
4. Plutofobija – pinigų baimė
Daugelis žmonių tikriausiai norėtų turėti kuo daugiau pinigų, tačiau sergantys plutofobija kenčia nuo pinigų ar turto baimės. Žmonės, turintys plutofobiją, gali bijoti turtingų žmonių arba patys būti turtingi. Paprastai jie bijo pinigų ir stengiasi jų neturėti su savimi.
Žmonės, turintys šią baimę, gali sąmoningai stabdyti savo karjerą, kad neuždirbtų daugiau pinigų ir netaptų turtingi. Ši fobija gali kilti iš baimės dėl su tuo susijusių įsipareigojimų ir spaudimo arba baimės tapti apiplėšimo auka.
5. Ksantofobija – geltonos spalvos baimė.
Žmonės, turintys šią retą fobiją, dažniausiai bijo bet kokio geltono daikto, pavyzdžiui, mokyklinio autobuso ar geltonų gėlių. Sergantys ksantofobija bando bet kokia kaina vengti geltonos spalvos, net maisto produktuose. Ši fobija dažniausiai trukdo gyvenimti, nes akivaizdu, kad visur galima rasti geltonų dalykų.
6. Ablutofobija – maudymosi baimė
Ablutofobija – tai baimė išsimaudyti, nusiprausti ar apsivalyti. Ši fobija dažniausiai pasireiškia vaikams ir praeina su amžiumi, tačiau ji gali pasireikšti ir suaugusiems. Ablutofobija sergantys žmonės vengia maudytis vonioje ar duše, o tai sąlygoja nemalonų kūno kvapą ir kartais socialinę izoliaciją. Ablutofobija gali atsirasti dėl trauminio įvykio, susijusio su vandeniu, arba dėl baimės sušlapti.
7. Globofobija – balionų baimė
Baimės lygis turint šią fobiją kiekvienam žmogui skiriasi ir gali svyruoti nuo vengimo būti šalia balionų iki visiško vengimo vietų, kuriose gali jų būti. Kai kuriems žmonėms baimė yra tokia didelė, kad net pamačius balioną per televizorių kyla stiprus nerimas. Ši reta baimė gali būti ypač varginanti mažiems vaikams, nes balionai dažnai būna mažųjų šventėse. Globofobiją dažniausiai sukelia vaikystėje patirta trauminė patirtis dėl balionų, pavyzdžiui, išgąstis dėl sprogusio baliono.
8. Omfalofobija – bambų baimė
Žmonės, sergantys omfalofobija, vengia matyti ar liesti bambą, net savo. Jie netgi gali užsidėti tvarstį ant bambos, kad į ją nežiūrėtų. Jie vengia vietų, kur gali pamatyti kitų žmonių bambas, pavyzdžiui, paplūdimių.
9. Pogonofobija – barzdų baimė
Ši fobija dažniausiai kyla dėl trauminio incidento su barzdotu žmogumi. Taip pat dėl to, kad žmogui nepatinka, jog barzda slepia kažkieno veidą.
Žmonės, sergantys pogonofobija, vengia tų, kurie turi barzdą, ir gali nerimauti net žiūrėdami į barzdoto žmogaus nuotrauką. Paprastai jie nedraugauja su žmonėmis, kurie turi barzdą, ir jaučiasi labai nervingi, jei yra priversti bendrauti su barzdočiumi.
10. Ergofobija – darbo baimė
Žmonės, sergantys ergofobija, patiria didelį nerimą, susijusį su jų darbo vieta ar darbo aplinka. Kai kurie gali bijoti dirbti, o kiti – net susirasti darbą.
Darbo baimė gali sukelti panikos priepuolius ir bloginti žmogaus gebėjimą dirbti profesionaliai. Tai gali turėti didžiulę įtaką žmogaus gyvenimui. Ergofobija gali kilti dėl profesinio perdegimo, kai žmogus yra tai išsekęs dėl savo darbo, kad jaučiasi nebegalintis jo užbaigti. Tai taip pat ši fobija gali būti siejama su neigiama darbo patirtimi, pavyzdžiui, despotišku darbdaviu, bjauriais kolegomis, prastomis darbo sąlygomis.
11. Eisoptrofobija – veidrodžių baimė
Žmonės su šia baime negali pažvelgti į save veidrodyje. Ši baimė taip pat gali apimti bet kokį atspindintį paviršių. Tokia fobija gali kilti dėl prietarų apie veidrodžius. Pavyzdžiui, žmogus gali bijoti sudaužyti veidrodį, nes mano, kad tai užtrauks nesėkmę. Kiti gali bijoti, kad veidrodyje pamatys ką nors antgamtiško, pavyzdžiui, vaiduoklį. Eisoptrofobija gali išsivystyti dėl žemos savivertės, nes žmogus gali gėdytis savo fizinės išvaizdos ir nenorėti jos matyti veidrodyje.
12. Fobofobija – fobijų baimė
Fobofobija yra fobijų baimė. Tai galima apibūdinti kaip nerimą, kai žmogus įsuka į panikos ratą, nes bijo pačios baimės. Fobofobija dažnai diagnozuojama kartu su kitų tipų specifinėmis fobijomis ir yra siejama su nerimo sutrikimais. Žmonės su fobofobija dažnai vengia socialinių ar kitų situacijų, kurios gali sukelti nerimą. Kraštutiniais atvejais, žmogus atsiriboja nuo pasaulio ir negali gyventi pilnaverčio gyvenimo.