Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Seniūnijų darbininkai nuolat renka išmestas padangas, todėl seniūnijose jos nuolat ir kaupiasi. / Organizatorių nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Išties sunku patikėti skaičiais, kuriuos „Rinkos aikštei“ pasakė Kėdainių rajono seniūnijų seniūnai. Šiais metais Kėdainių pamiškėse, pakelėse ir laukuose surinkta dešimtys tonų išmestų padangų. Taip jų atsikratė piktavaliai.
Tokį žmonių elgesį seniūnijų šeimininkams suprasti sunku, mat sąvartynai kasmet priima iš gyventojų padangų komplektą nemokamai – taigi sudarytos visos sąlygos atsikratyti nereikalingų atliekų civilizuotai.
Įspūdingi kiekiai
Praėjusią savaitę į Kėdainių rajone esantį Zabieliškio sąvartyną buvo atvežtos dešimtys tonų nereikalingų padangų.
Jos atvežtos iš Kėdainių miesto ir rajono seniūnijų, kur ilgą laiką buvo sandėliuojamos. Nereikalingas padangas seniūnijų darbuotojai surinko iš pakelių, miškelių, krūmynų, parkų, griovių. Taip jų atsikratė nevalyvi šeimininkai.
„Per metus fiksuojame, kur susikaupia tos padangos, mažesnį kiekį parsivežame į seniūniją ir saugome. Gavę leidimą vežti į sąvartyną – surenkame ir išvežame. Šįsyk išvežėme apie 4–5 tonas“, – kalbėjo Surviliškio seniūnė Reda Lukošienė.
Ne viena bėda
Tiesa, paaiškėjo ir dar viena bėda, mat ne visas padangas Zabieliškio sąvartynas nori priimti, tad seniūnijoms vėl galvos skausmas – ką daryti su tomis padangomis, kurių niekas nepriima?
„Labai gaila, kad nepriimamos pažeistos ir/ar samanotos, nuo laiko pažaliavusios padangos. Tokios dažniausiai būna miškeliuose, pakrantėse, paveiktos drėgmės ir laiko.
Daugiau randama didelių ar mažų padangų, kurių nerenka iš gyventojų. Išties nemažai gyventojų gražino savo aplinką karpydami ir dažydami padangas. Jos kažkada bus išmetamos ir, jei nebus priimamos, kur tokias reikės padėti?“ – svarstė Surviliškio krašto šeimininkė.
Skaičiai įspūdingi
Štai, pavyzdžiui, iš Truskavos seniūnijos buvo išvežta net 10 tonų nenaudojamų padangų, iš Krakių kiek mažiau – 9 tonos ir t.t. Kaip bebūtų, skaičiai išties įspūdingi.
„Matote, Truskavoje yra kiek kitokia problema. Mes turime „Via Baltica“ kelią. Šalia jo kelininkai nuolat randa padangų ir veža jas mums į seniūniją, į tam tikrą vietą, kur mes saugome.
Taip išeina, kad Truskava surenka visas Vilainių seniūnijos padangas, nes kelininkai renka nuo pat Vilainių ir atveža mums. Todėl pas mus kasmet susikaupia bene daugiausiai padangų iš visų Kėdainių rajono seniūnijų. Ką padarysi, yra kaip yra, nors norėtųsi, kad žmonės elgtųsi atsakingiau“, – kalbėjo Truskavos seniūnas Vytautas Zakaryza.
Renka nuolat
Seniūnijų darbininkai nuolat renka išmestas padangas, todėl seniūnijose jos nuolat ir kaupiasi. Krakių seniūnas Ernestas Barčas pažymėjo, kad bešeimininkių padangų rinkimas yra kone kasdienis seniūnijos darbas.
„Rudenį buvo leidimas priduoti apie 9 tonas padangų. Tą ir padarėme. Padangas seniūnijos vyrai renka pamiškėse, pakelėse. Ir nors jos surenkamos, bet jų ir vėl atsiranda“, – atsiduso E. Barčas.
Turi priimti
Štai Pelėdnagių seniūnas, žymus Lietuvos automobilių sporto veteranas Edvinas Pagirskas niekaip nesupranta, kaip žmonėms net mintis kyla atsikratyti padangomis neleistinu būdu.
Pasak jo, nereikalingas padangas priima specializuotos įmonės, mat jos priskiriamos prie gamybinių atliekų.
„Kiekvienas kažkokią ūkinę veiklą vykdantis fizinis ar juridinis asmuo turėtų padangų tvarkymu pasirūpinti pats. Jis gali išvežti jas į specialias įmones, kurios užsiima šių padangų utilizavimu. Taip pat priima šias padangas ten, kur asmuo jas įsigijo“, – dėstė E. Pagirskas.
Privalo informuoti
Seniūnas pažymėjo, kad perkant naują padangą asmuo turi būti informuojamas apie tai, kur jis ją galės utilizuoti.
Esą įmonė turėtų informuoti asmenį apie vietas, kur šias padangas surenka. Padangų pardavėjai yra atsakingi už tam tikros dalies padangų surinkimą ir jie tą informaciją turėtų pateikti pirkėjui.
Lengvųjų automobilių padangas priima surinkimo aikštelė J. Basanavičiaus gatvės gale. Tačiau ten surinkimo kiekis yra ribotas. Ten iš vieno žmogaus yra priimamos keturios padangos per vienerius metus.
„Normaliai eksploatuojant vieną ar du automobilius šeimoje tų padangų ir neturėtų susidaryti daugiau. Taip pat du kartus per metus iš ne Kėdainių miesto gyventojų, o iš visos savivaldybės jas surenka komunalininkai. Tiesa, kiekis taip pat yra ribojamas. Tokia yra realybė“, – paaiškino E. Pagirskas.
Daugiau naujienų apie Kėdainių rajoną skaitykite www.rinkosaikste.lt
rinkos-aikste.png