PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Liepos 15 d. 08:38

Keturiems signatarams įamžinti – šešios idėjos

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


9350

Pasitinkant Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį Šiaulių miesto savivaldybė buvo paskelbusi konkursą sukurti meninį akcentą, skirtą keturiems 1918 m. Vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams, besimokiusiems Šiaulių gimnazijoje, įamžinti. Konkurso ekspertų vertinimo komisijai buvo pateiktos šešios idėjos, tad greit turėtų paaiškėti, kaipgi Šiauliai pagerbs signatarus. Kaip siūloma įamžinti atminimą?


Foto galerija:

4-signatarai-1.jpg
4-signatarai-2.jpg
4-signatarai-3.jpg
4-signatarai-4.jpg
4-signatarai-5.jpg
1357931.jpg
jie-is-musu-mokyklos-1.jpg
jie-is-musu-mokyklos-2.jpg
jie-is-musu-mokyklos-3.jpg
meninis-akcentas-tvoroje-1.jpg
meninis-akcentas-tvoroje-2.jpg
meninis-plastinis-akcentas-1.jpg
meninis-plastinis-akcentas-2.jpg
meninis-plastinis-akcentas-3.jpg
meninis-plastinis-akcentas-4.jpg
sielu-buveine-1.jpg
sielu-buveine-2.jpg
sielu-buveine-3.jpg
sielu-buveine-4.jpg

Akcentas turi atsirasti metų pabaigoje

Šiaulių berniukų gimnazijoje mokėsi keturi Vasario 16-osios akto signatarai: Mykolas Biržiška, Steponas Kairys, Alfonsas Petrulis ir Jonas Vileišis. Iš dvidešimties Nepriklausomybės Aktą pasirašiusių signatarų daugiausiai jų išugdė Šiaulių ir Marijampolės gimnazijos.

Šių metų pradžioje, siekiant įamžinti keturių signatarų atminimą, neužmiršti istorijos ir tų žmonių, kurie garsino Lietuvą pasaulyje, ir buvo paskelbtas konkursas sukurti meninį akcentą signatarams pagerbti. Akcentas turi būti įkurdintas J. Janonio gimnazijos teritorijoje, gali būti įvairios išraiškos, tačiau visiems lengvai suprantamas ir informatyvus.

Konkurso dalyviams Šiaulių miesto savivaldybė pažadėjo premijas. Kada rinksis komisija, kuri išrinks geriausią konkursui pateiktą darbą, neaišku. Komisijos nariai nėra šiauliečiai, tad derinama visiems patogiausia data.

Anksčiau buvo skelbta, kad konkurso nugalėtojas turėtų paaiškėti iki vasaros pradžios, o darbus tikimasi įgyvendinti šiais metais.

Konkurso dalyviai idėjas komisijai pateikė nepristatę savo pavardžių, tačiau kai kurie nurodė, kad idėjai realizuoti reikės apie 20 tūkst. Eur. Savivaldybė meninio akcento idėjai realizuoti ketina skirti apie 30 tūkst. Eur.

„Sielų buveinė“

Skulptūros tema – abstraktus jaunuolio siluetas, o iš priekio – lyg tekančio vandens šaltinis, simbolizuojantis mokyklą baigusių mokinių kaitą, tėkmę, nesusiformuojančią į konkrečią asmenybę. Priekyje kalamas poliruotų raidžių tekstas, suderintas su užsakovu.

2,6 m aukščio skulptūra būtų pagaminta iš juodo granito. Darbų kaina, įvertinus 2 tūkst. Eur atlygį autoriui, – 18 240 Eur.

0001000.jpg

„Jie iš mūsų mokyklos“

Meniniame akcente „Jie iš mūsų mokyklos“ naudojami keli jaunimui atpažįstami vaizdiniai: komikso elementai, feisbuko simboliai bei plakatiška skulptūros raiška. Skulptūra daroma iš juodojo metalo ar nerūdijančio plieno, kuris dažomas. Siluetai statomi ant žolės, kad objektas netaptų pompastiškas, – jis turi skatinti prisėsti šalia.

Projekto pristatyme rašoma, kad visa tai kuria betarpiškumo įspūdį, priartina didžius žmones prie jaunimo, skatina juos domėtis praeitimi.

„Manau, ne vienas, eidamas pro šalį, prisiartins ir „pasigūglins“, kas buvo šie žmonės“, – teigia idėjos autorius, taip pat nurodantis, kad preliminari idėjos realizavimo kaina – 19 tūkst. Eur.

1060606.jpg

Postamentas iš deginto akmens plokštės ir kubo

Idėjos, kuria siūloma prie gimnazijos pastatyti postamentą iš deginto akmens plokštės ir kubo, aprašyme nurodyti plokštės išmatavimai: 3000X1000X1500, kubas – ažūras, kurio kraštinės suvirintos iš vario ar žalvario. Viena kubo plokštuma dengta žalvario plokšte, kurioje ažūriniu šriftu užrašytos signatarų pavardės, vardai ir gyvenimo metai.

Kitoje kubo kraštinėje išpjautas grotų fragmentas. Kubo viduryje įstatytas lietuviškas lauko riedulys, kuris prispaudžia grotas ir apatinę kubo dalį. Likusioje postamento dalyje išdėstomas Nepriklausomybės Akto nutarimas.

Kubas pastatytas kampu. Akmuo, traiškantis grotas, – laisvos minties, apsisprendimo, stabilumo simbolis. Žalvario plokštėje išdidintas nutarimas, pasirašytas visų signatarų.

1357931.jpg

Meninis akcentas tvoroje

Dar vieno projekto idėjos aiškinamajame rašte siūloma eksponuoti signatarų parašus, mat parašai yra simbolinis ženklas, apibrėžiantis asmenybių svarbą ir reikšmę Lietuvai. Siūlomas kuklus, demokratiškas ir atviras visuomenei akcentas, integruotas į tvorą, kuri yra neatsiejama J. Janonio gimnazijos dalis. Vieta bus puikiai matoma ir visuomenei, ir gimnazistams.

Iš šviesaus granito siūloma pagaminti plokštes, kuriose bus iš spalvotojo metalo išlieti arba granite iškalti originalūs signatarų parašai. Vienas vidurinių akmens elementų numatomas platesnis, ten bus vieta nerūdijančio plieno plokštei su informaciniu tekstu apie keturis signatarus.

Idėją siūloma įgyvendinti už kone 20 tūkst. Eur.

4signat.jpg

Meninis plastinis akcentas

Meninis akcentas numatomas prie įėjimo į gimnazijos teritoriją. Plastinis sprendimas – mažosios architektūrinės formos interpretacija – klasikinio silueto: pilkšvo granito postamentinė dalis, keturios pusapvalės granitinės kolonos, kuriose įleistos žalvario plokštės su bronziniais bareljefais bei tekstu, laikančios frontono pavidalo stogą.

Buvusių gimnazijos auklėtinių bareljefai kuriami naudojantis išlikusiomis jų mokymosi laikotarpio fotografijomis. Po kiekvienu bareljefu plokštėje numatomas asmenybės įvardijimas bei minimalus informacinis tekstas, portretai. Apšvietimas sumontuojamas prie gatvės.

7770777.jpg

„4 signatarai“

Idėjos aprašyme nurodyta, kad kūrinį keturiems signatarams įamžinti sudaro bronzinė berniuko, einančio į mokyklą, skulptūra ir 4 nuo jos krintantys šešėliai, simbolizuojantys keturias istorines figūras. Ties šešėliais ant šviesaus grindinio būtų įamžinti signatarų vardai ir mokymosi gimnazijoje metai.

Siūloma, kad tamsiuoju paros metu skulptūra būtų apšviesta keturiais kryptiniais šviestuvais. Dieną šešėliai nebūtų matomi, liktų tik skulptūra ir grindinys su vardais.

„Dabartinis moksleivis, iš laiko perspektyvos matydamas daug nuveikusius žmones, pats turės pavyzdį ir jaus glaudesnį ryšį, sieks ir pats tapti didžiu žmogumi. Atsiras gilesnis supratimas, kad ta asmenybė irgi buvo tokia kaip jis, ėjo tuo pačiu keliu“, – rašoma pristatyme.

4s-mokinys-ar-201707040006.jpg

SRTF logo