Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Paulius Subačius iš Rygiškių Jono gimnazijos – vienas iš dviejų Marijampolės savivaldybėje, gavusių tris „šimtukus“ iš brandos egzaminų. Jo sąskaitoje – 100 iš fizikos, matematikos ir anglų kalbos. Iš lietuvių k. ir literatūros valstybinio egzamino surinko 98 balus. „Iš pradžių jaučiau kartėlį, kad ne 100, bet vėliau supratau, kad nereikia to sureikšminti. Dažnai pagalvoju, kad santechniko gerai atliktas darbas yra reikšmingesnis nei mano 100-tukas, kuris niekam nepadėjo...“ – sako vaikinas.
Studijuos Anglijoje
Apie Paulių Subačių jau esame rašę, kai jis buvo Rygiškių Jono gimnazijos antrokas. Jau tada buvo žvaigždė, gimnazijos garbę gynė olimpiadose. Pasakojo, kad jam sunkiau sekasi tik lietuvių kalba. Jau tada kalbėjo apie studijas užsienyje.
Kai kalbėjomės šį kartą, Paulius žinojo, kad jau priimtas į Londono universiteto koledžą, į mechaninės inžinerijos studijų programą. Susitvarkyti visus formalumus, taip pat paruošti dokumentus studentiškai paskolai (susimokėti už mokslą) jam padėjo karjeros konsultantas.
Paulius papasakojo, kad reikėjo apsispręsti, kuriuo keliu sukti, mat domėjosi ir fizika, ir chemija. „Kadangi negaliu būti viskuo, tai pasirinkau fiziką.“ Sakė, jeigu nepatiks mechaninė inžinerija, pereis į fizikos studijų programą.
Neseniai jis apsilankė Marijampolės gamykloje „CIE LT Forge“, modernioje metalo apdirbimo įmonėje, norėjo pažiūrėti, kaip galėtų atrodyti jo būsimas darbas, nes ten dirba baigusieji jo pasirinktą specialybę. Sakė supratęs, kad yra didelis pasirinkimas, ką galėtų dirbti.
Didžiausia Pauliaus svajonė – prisidėti kažką sukuriant, išrandant tokio, kas pasitarnautų žmonijai. Kažką sukurti, kas padėtų išsaugoti planetą. Kažką su atsinaujinančios energijos panaudojimu, kad kuo mažiau kenktų aplinkai.
Daug mokėsi savarankiškai
Prieš porą metų Paulius minėjo, kad papildomai mokosi matematikos ir fizikos. Iki pat šiol daug laiko skyrė šiems dalykams: matematikos dirbo fakultatyve su mokytoja, o fizikos mokėsi savarankiškai. Anglų kalbą tobulino lygiagrečiai, nes visa medžiaga internete – angliškai. Taigi nuolat tekdavo žvilgčioti į žodyną, ieškotis fizikos terminų ir pan. Dar pernai P. Subačius išlaikė IELTS egzaminą, gavo 8, o tai (7 ir daugiau) atitinka 100 balų už anglų kalbos valstybinį egzaminą.
„Jei esi pirmūnas, neužtenka to mokymo modulio, kuris pritaikytas vidutiniokams. Geriausias sprendimas – pačiam ieškoti žinių, nes mokytojai neturi laiko nei noro. Tenka savarankiškai gerokai daugiau gilintis į dalykus, žiūrėti įrašus ir skaityti straipsnius“, – pasakojo vaikinas. Jis nori su visais pasidalinti, kur ieško papildomų žinių iš fizikos ir matematikos – tai khanacademy.org – specializuotas tinklapis, kuriame viskas sudėta pagal temas. Taip pat daug medžiagos galima rasti „YouTube“.
Mokymasis internetu užtrunka, reikia skirti nemažai laiko, nes ne viską iš pirmo karto perpranti. Tenka žiūrėti, gilintis ir po keletą kartų. O kai grįžti po mokyklos, sporto, muzikos mokyklos apie 18 val., tai norisi dar ir pailsėti, kažkiek papramogauti, tad laiko ir miego trūksta nuolat. Ir ne tik jam, pasak Pauliaus, gimnazistams masiškai trūksta miego, kadangi tenka mokytis būtent jo sąskaita.
Paulius neatsisakė pomėgių dėl mokymosi – tebelankė iki pat mokslo metų pabaigos Marijampolės meno mokyklą, grodavo saksofonu. Antroje gimnazijos klasėje jau turėjo būti baigęs meno mokyklą, bet vis dar lankė, tobulino įgūdžius, kad neregresuotų.
Ir sportas jam būtinas. „Negalėčiau be jo, bet per mokslo metus didelę dalį sportui skirto laiko teko aukoti mokymuisi. Dabar stengiuosi atsigriebti, daug sportuoju – lauko tenisą ir krepšinį“, – sakė vaikinas.
Reikės stiprybės
Šeima, be abejo, didžiuojasi Pauliaus pasiekimais, o jis mano, kad tie 100 balų rodo, kiek sugebėjo pasiimti iš to, ką mokykla norėjo į jį įdėti.
Pauliaus sesuo Aurelija pernai baigė ekonomikos studijas Vilniaus universitete. Dirba buhaltere, pasak brolio, turi šviesią ateitį, dėl to jis laimingas. Bet sesuo nusivylė studijų kokybe Vilniaus universitete, o tai padarė įtaką Pauliui – nutarė nesirinkti studijų Lietuvoje.
Paulius sako, kad Anglijoje jam reikės stiprybės, nes bus visiškai vienas. Tas universitetas, kurį pasirinko, tik nuo šiemet įsileidžia lietuvius, nes anksčiau nepripažindavo mūsų brandos atestatų. Londono universiteto koledžas – pagal bendrą reitingą 7-tas pasaulyje.
Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka