Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kauno rajono meras Valerijus Makūnas. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Kaune dirbantiems bei į šio miesto darželius savo vaikus leidžiantiems Kauno rajono gyventojams nereikėtų labai nerimauti dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimo, lemiančio didesnius mokesčius už mažųjų ugdymą.
„Žinome, kad miesto savivaldybė tokius mokesčius taikys nuo sausio, ir esame tam pasiruošę. Tačiau taip pat žinome, kad iš neteisės negali gimti teisė. Dėl diskriminacinio sprendimo vaikų atžvilgiu, skirstant juos pagal gyvenamąją vietą ir apmokestinant tėvus, kurie dirbdami Kauno mieste, vaikams ugdyti parenka prie darbovietės esančią įstaigą, savo nuomonę yra pareiškusi Vaiko teisių apsaugos tarnyba. Taip pat - ir jos įpareigotas Vyriausybės atstovas, kuris kreipėsi į miesto savivaldybę, kad ši atšauktų savo sprendimą. To neįvykus, sprendimas gali būti apskųstas teismui, bet tikėkim, to neprireiks.
Jeigu miestas nesutiks sprendimo atšaukti ir pradės reikalauti iš dalies darželius lankančių vaikų tėvų didesnių lėšų, ko nedaro nė viena kita Lietuvos savivaldybė, mes numatome skirti gyventojams kompensacijas. Juos bus paskaičiuotos nuo pat tos dienos, kai miesto darželiuose bus pradėta taikyti nauja tvarka, - keliolika kartų didesnis „ne savų“ vaikų apmokestinimas“, - pirmadienį naujienų agentūrai ELTA sakė Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas.
Tą pačią dieną Vyriausybės atstovas Kauno bei Marijampolės apskrityse Andrius Cechanavičius patvirtino, kad po to, kai jis raštu kreipėsi į Kauno miesto merą Visvaldą Matijošaitį, dar nebuvo sušauktas savivaldybės tarybos posėdis. Todėl meras, gavęs Vyriausybės atstovo teikimą. dar negalėjo su juo supažindinti savivaldybės politikų taip, kaip įstatymas reikalauja, per artimiausią Tarybos posėdį.
Anot A. Cechanavičiaus, užmokesčio už ikimokyklinį vaikų ugdymą diferenciacija, priklausomai nuo jų gyvenamosios vietos, sudaro skirtingas galimybes lankyti Kauno miesto savivaldybės biudžetines ikimokyklinio ugdymo įstaigas vaikams. Kadangi deklaravę savo gyvenamąją vietą ne Kauno mieste tėvai nuo sausio turės mokėti ženkliai daugiau už vaiko ikimokyklinį ugdymą, nei ją deklaravę Kaune.
„Aiškinama, kad dėl „svetimų“ vaikų nukenčia Kauno miesto savivaldybės biudžetas, ir todėl jai reikia taupyti mokesčių mokėtojų lėšas. Bet tuo pačiu šimtai tūkstančių eurų iš to biudžeto leidžiami socialiniams tinklams, savireklamai? Kodėl, prisidengiant miesto pagražinimo idėja, dešimtys tūkstančių (pagal „fasadų dailinimo“ programą) kaip parama remontui skiriama ir turtingiems verslininkams, įsigijusiems namus Kauno centre? Tačiau apmokestinant skirtingais mokesčiais tėvus už jų vaikų ugdymą darželiuose prasideda politiniai žaidimai Gal, tarkim, koks rajono gyventojas, dirbantis gatvių renovavimo įmonėje Kaune, savo nemažą indėlį į miesto gerovę kaip tik įdeda, - kas pasvers? Pagaliau, ar vienai savivaldybei gyventojas moka mokesčius, ar kitai, jis juos moka valstybei, kurią savo darbu stiprina“, - sakė Eltai.A. Cechanavičius.
Jo pasirašytame dokumente Kauno merui primenama, kad tėvai (globėjai, rūpintojai) turi teisę dalyvauti parenkant (prireikus parinkti) vaikui ugdymo programą, formą, mokyklą ar kitą švietimo teikėją. Bet savivaldybė, nustatydama skirtingas apmokėjimo sąlygas (lengvatas), faktiškai apribojo vaikų, gyvenančių ne Kauno miesto teritorijoje, galimybes lankyti šio miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Tokiu būdu pažeidė vaikų teisėtą interesą gauti įstatymais garantuojamas švietimo, ugdymo paslaugas, - lankyti tėvų ar globėjų parinktą ikimokyklinio ugdymo įstaigą“, - komentavo Eltai teikimą Vyriausybės atstovas.
Anot jo, išskirtinė situacija Kaune aptarta ir su Vyriausybės kancleriu. Atkreiptas dėmesys ir į tai, - nors miesto savivaldybė numatė lengvatas tėvams, jos tiesiogiai liečia vaikų interesus, todėl patenka į Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo reguliavimo sritį. Kauno miesto savivaldybės Tarybos sprendimu pažeistos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatos vaiko teisių apsaugą užtikrinti, vadovaujantis Konstitucija, Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, kitomis ratifikuotomis tarptautinėmis sutartimis bei šalies įstatymais.
„Žvelgiant iš paprasto žmogaus pusės, jam neturėtų rūpėti, kokia čia politika vyksta. Ne iš tėvų sumokėtų pinigų darželiai išgyvena. Valstybės ir savivaldybės lėšomis dabar išlaikomi tie darželiai, tai kodėl po Naujųjų staiga pritrūks Kaunas lėšų?
Visi mes vienoje šalyje gyvename, pagal vienus ir tuos pačius įstatymus. Ir kad nebūtų atskirų „kunigaikštysčių“ interpretavimo, esu įsitikinęs, praverstų įstatymu įtvirtinti ne tik mokyklinio, bet ir ikimokyklinio ugdymo, skiriamo kiekvienam mažamečiui vaikui, lėšų krepšelį. Kur vaikas bus vedamas ugdyti, į tą savivaldybę ir krepšelį atsineš. Ir neliks jokio pagrindo vaikus ar jų tėvus diskriminuoti“, - teigė Eltai Vyriausybės atstovas Kauno bei Marijampolės apskrityse A. Cechanavičius.
ELTA