PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Vasario 5 d. 10:40

Kauno miesto politikai tarsis dėl daug ginčų keliančios mokyklų tinklo pertvarkos

Kaunas

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


28274

Antradienį, per pirmąjį šiais metais Kauno miesto savivaldybės tarybos posėdį, valdančiosios daugumos iniciatyva žadama pakeisti praėjusios kadencijos pabaigoje, 2016-ųjų vasario 23-iąją patvirtintą Kauno miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016-2020 metų bendrąjį planą. Dėl kai kurių siūlomų plano pakeitimų kilo ir dalies visuomenės, ir valdantiesiems oponuojančių politikų prieštaravimų.

„Kauno miesto savivaldybės valdančiosios daugumos siekis nepratęsti panaudos sutarties su krikščioniška švietimo įstaiga - Šv. Mato gimnazija - iškėlė klausimų ir jos bendruomenei, ir mūsų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos miesto Taryboje nariams, ir Švietimo ir mokslo ministerijai“, - teigia frakcijos seniūnė Edita Gudišauskienė, kurios nuomone, tikrieji miesto valdžios tikslai kelia tik klausimus be atsakymų.

Kauno miesto savivaldybė siekia nebepratęsti Šv. Mato gimnazijos reikmėms naudojamų patalpų panaudos sutarties ir tose patalpose pradėti vykdyti Savivaldybei pavaldaus Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjaus pradinio, pagrindinio, vidurinio ir specializuoto ugdymo programas. Anot opozicijos atstovų, teoriškai tokią teisę Savivaldybė turi, nes šiemet sutartis su Šv. Mato gimnazija baigia galioti. Tačiau kitų patalpų, kuriose gimnazija galėtų vykdyti savo veiklą, vienintelė mokyklos steigėja Vilkaviškio vyskupija neturi, vadinasi, švietimo įstaigą teks likviduoti.

„O gal priežastis slypi kitur: slapta įtampa su Katalikų Bažnyčia, nenoras diegti jaunimui krikščioniškas vertybes? Prieš daugiau kaip savaitę Seimo narių Kauno krašto bičiulių grupė parengė oficialų kreipimąsi Premjerui, švietimo ir mokslo ministrei, Seimo Švietimo ir mokslo komitetui, Vyriausybės atstovei Kauno apskrityje ir Seimo kontrolierių įstaigai dėl neužtikrinamų katalikiškų nevalstybinių mokyklų bendruomenių teisių. Deja, pasirašyti šio dokumento nesutiko net ir tie „valstiečiai-žalieji“, kurie viešai deklaruoja išpažįstantys katalikiškas vertybes, auklėjimą. Gal nenorėjo rinktis - Bažnyčia ar parama vis artėjančiuose prezidento rinkimuose savo kandidatui?” - svarsto konservatorė E. Gudišauskienė.

Jos teigimu, Šv. Mato gimnazijos pasiekimai daugelyje mokymo dalykų - netgi aukštesni už Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjaus, o ir lyginti ją su kitomis privačiomis ugdymo įstaigomis nėra objektyvu, nes privačios mokymo įstaigos atsirenka gabiausius vaikus, išlaikiusius „stojamuosius“. Tačiau Šv. Mato gimnazija ne tik nerenka mokesčio už mokslą, bet ir be atrankos priima visus moksleivius, kurie gyvena Panemunės rajone.

Savivaldybė sutiktų tapti Šv. Mato gimnazijos steigėjos partnere ir bendrai valdyti mokyklą. Teisė paskirti jos direktorių tokiu atveju priklausytų Savivaldybei. Tačiau daug kam kyla abejonių, ar tuomet būtų užtikrintas katalikiško ugdymo tęstinumas, numatytas gimnazijos steigimo dokumentuose, nes Vilkaviškio vyskupija net nežinotų, nei kas tas direktorius būtų, nei kokių jis pažiūrų - krikščioniškų ar ne.

Kita alternatyva - vyskupijai siūlomos patalpos „Žiburio“ pagrindinėje mokykloje, kurioje savo veiklą galėtų tęsti Šv. Mato gimnazija. Tačiau tokiu atveju, perkėlus gimnaziją į Verkių gatvę kitapus Nemuno, ji atsidurtų nebe savo steigėjos Vilkaviškio vyskupijos, o Kauno arkivyskupijos kuruojamoje teritorijoje. Svarbu ir tai, kad vaikai, gyvenantys dabartinės katalikiškos mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje, neturėtų tiesioginio susisiekimo galimybės.

Lygiai taip ir Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjui Šv. Mato gimnazijos patalpos nebūtų tinkamos, nes jos labai toli, ir moksleiviams iš kitų perpildytų licėjaus patalpų nebus patogu ten nuvykti.

ELTA skelbė, kad Švietimo ir mokslo ministerija, į kurią kreipėsi gimnazijos bendruomenė bei Vilkaviškio vyskupija, sausio 10 dieną savo rašte ir Kauno miesto savivaldybei, ir vyskupui Rimantui Norvilai nurodė, kad Kauno miesto savivaldybės miesto mokymo įstaigų pertvarkos plano pakeitimo projektas turi būti derinamas su Šv. Mato gimnazijos bendruomene ir kitomis interesų grupėmis. Švietimo įstatymas reglamentuoja, kad Savivaldybė sudaro sąlygas nevalstybinėms mokykloms steigtis ir veikti, ir nevalstybinė mokykla gali būti reorganizuojama, likviduojama ar pertvarkoma tik savininko (dalyvių susirinkimo) sprendimu ar kitais įstatymų nustatytais atvejais. Bet šiuo atveju savininkai nei reorganizacijai, nei likvidacijai ar pertvarkymui nepritaria, atvirkščiai, - griežtai prieštarauja.

TS-LKD frakcijos miesto taryboje seniūnė E. Gudišauskienė atkreipia dėmesį ir į tai, kad antradienį Kauno savivaldybės tarybos posėdyje numatomas tvirtinti miesto mokymo įstaigų pertvarkos planas oficialiai paskelbtas tik sausio 29-ąją. Iš viešojoje erdvėje pasirodžiusios pabiros informacijos žinoma, kad planuojama sujungti kelias ugdymo įstaigas. Visuomenei per mažai skirta laiko susipažinti su politikų siūloma švietimo tinklo pertvarka, kuri palies tūkstančius žmonių.

„Laukdami daugeliui moksleivių tėvų ir jų vaikams svarbaus mokymo įstaigų pertvarkos plano patvirtinimo miesto Taryboje, daugelis jų rašo raštus su šimtais parašų Kauno vadovams, atsakingiems tarnautojams. (...) Visų reorganizuojamų mokyklų tėvai, bendruomenės pertvarkos projekto nepalaiko, piktinasi tokiu valdančiųjų „tvarkymusi“. Kurią versiją benagrinėtume - norą užvaldyti gražiame pušyne įsikūrusias Šv. Mato gimnazijos patalpas, nemeilę Bažnyčiai, siekį į mokyklų vadovų kėdes susodinti savus, - užvis svarbiausia tai, kad nepaisoma visuomenės balso, nukenčia ugdymo kokybė ir, svarbiausia, vaikų ateitis“, - teigiama pirmadienį viešai paskelbtame TS- LKD frakcijos Kauno miesto savivaldybės taryboje pareiškime.

ELTA