PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Liepos 2 d. 10:55

„Kauno energija“: būsimų šilumos supirkimo tvarkos pokyčių rezultatus turėtų įvertinti ekspertai

Kaunas

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


43704

Nuo šių metų gruodžio 1 d. įsigalios šilumos supirkimo tvarkos pakeitimai, įpareigosiantys šilumos tiekimo įmones į savo šilumos supirkimo pasiūlymus įtraukti ir pastoviuosius kaštus, kurie pagal šiuo metu galiojančią tvarką nėra įtraukiami. Dėl šių tvarkos pakeitimų šilumos tiekimo įmonės bus priverstos teikti aukcionui šilumos supirkimo pasiūlymus aukštesne kaina ir dėl to konkurencinė aplinka pasikeis.

AB „Kauno energija“ nesiima viešai vertinti, kaip šie tvarkos pasikeitimai paveiks vartotojams tiekiamos šilumos kainą. Būsimus pokyčius turėtų įvertinti reguliuojančios ir prižiūrinčios institucijos ir energetikos sektoriaus ekspertai. Skatintume ir viešinimui teikiamą informaciją grįsti ekspertų nuomone, bet ne tuščiu besikartojančiu populistinės nuomonės formavimu.

Dėl to „Kauno energija“ dar kartą siūlo nepriklausomiems gamintojams plėsti verslą ne tik pirminiame gamybos etape, bet ir viso bent mažo miestelio šilumos ūkio valdyme. Bendrovės teigimu, norinčių prisiimti nuopelnus už šilumos kainos sumažėjimą nemažėja net ir vasarą, turėdama omenyje Nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos prezidento Vytauto Kisieliaus žodžius, kad „šilumos kaina Lietuvoje nuo 2012-ųjų metų sumažėjo net apie 40 proc.“ ir kad prie šio sumažėjimo visoje Lietuvoje ženkliai prisidėjo ir nepriklausomi šilumos gamintojai. „lrytas.lt“ paskelbtame straipsnyje „Mažos šilumos kainos Kaune turėtų išlikti ir šildymo sezono metu“ V.Kisielius pareiškė, kadKaune yra daugiausiai nepriklausomų gamintojų, tad miestas iš jų gaminamos šilumos išlošė labiausiai.

„Nepriklausomų gamintojų atėjimas ir pigiau nei iš dujų gaminama šiluma pakeitė rinką. (...) Nė vienas vartotojas dėl to nenukentėjo, nes šiluma iš biokuro jiems buvo gaminama pigiau nei iš dujų. Pralošė tik Rusija ir jos valdoma „Gazprom“, kadangi labai smarkiai sumažėjo gamtinių dujų importas į Lietuvą“, - sako V.Kisielius.

Į tai atsakydama „Kauno energija“ pažymi, kad būtų galima su šiais teiginiais sutikti, jei ne faktas, kad kol AB „Kauno energija“ neturėjo savo biokuro katilų ir tokiu būdu nenustatė žemų superkamos šilumos kainos „lubų“, tol nepriklausomi gamintojai savo iš biokuro pagamintą šilumą „Kauno energijai“ pardavinėdavo faktiškai už „dujinę“ kainą, taip uždirbdami viršpelnius.

„Ir tik atsiradus šilumos tiekimo įmonės biokuru kūrenamiems katilams, nepriklausomų gamintojų parduodamos šilumos kaina pradėjo kristi. Panaši situacija buvo ir Klaipėdoje bei kituose miestuose, kur atsirado nepriklausomi gamintojai. Jų apetitai ten taip pat buvo sumažinti šilumos tiekimo įmonių nustatytomis superkamos šilumos kainų „lubomis“.

Galiojanti šilumos supirkimo tvarka nustato, kad iš nepriklausomų gamintojų superkamos šilumos kainų „lubos“ nustatomos kas mėnesį suskaičiuojant šilumos tiekimo įmonės gamybinių pajėgumų palyginamąsias sąnaudas. Jų nepriklausomi gamintojai negali viršyti, nes priešingu atveju, šiluma iš jų nebūtų superkama.

Ponas V. Kisielius teisingai pastebi, kad naudą vartotojams duoda ir konkurencija tarp šilumos gamintojų. Kiekviename mieste ji skirtinga, tačiau vienas bruožas yra bendras: kuo konkurencija didesnė, tuo šilumos kaina vartotojams mažesnė. Tai ypač akivaizdu Kaune, kur konkurencija yra didelė. Dėl to, kad šilumos tiekimo įmonė Kaune geba pasiekti mažas palyginamąsias gamybos sąnaudas, nepriklausomi gamintojai yra priversti siūlyti mažas superkamos šilumos kainas. “, - sako „Kauno energija“.

Tuo tarpu Vilniuje, kur šilumos poreikis yra didesnis, o konkurencija tarp šilumos gamintojų ženkliai mažesnė, tiek superkamos šilumos, tiek ir vartotojams tiekiamos šilumos kainos išlieka didesnės. Vilniuje tik truputį daugiau nei metai, kaip savivaldybė perėmė šilumos ūkio valdymą.

Spartus sostinės šilumininkų naujų biokuro jėgainių statybos planavimas ir vykdymas taip pat ne visiems patinka. Sostinėje greitai atsirasiančios naujos neiškastinio kuro deginimo jėgainės turėtų ženkliai padidinti konkurenciją ir sumažinti nepriklausomų šilumos gamintojų parduodamos šilumos kainas. Kaip matosi iš oficialiai skelbiamos informacijos - Vilniuje nepriklausomi šilumos tiekėjai šilumą parduoda daugiau bei dvigubai didesnėmis kainomis nei Klaipėdoje ar Kaune, sako „Kauno energija“.

Bendrovė pabrėžia: kol pats šilumos tiekėjas neturės savo pakankamo kiekio pigesnių šilumos gamybos įrenginių, tol privatūs gamintojai iš rinkos „pasiims riebią grąžą“ šilumos vartotojų sąskaitose.

Papildomai šilumos kainą Kaune 0,62 ct/kWh sumažino ir AB „Kauno energija“ valdybos priimtas sprendimas kompensuoti faktinių ir į šilumos kainą įskaičiuotų kuro įsigijimo ir suvartojimo bei šilumos įsigijimo kainų skirtumą. Tai yra derinta su sektorių reguliuojančia valstybine institucija.

Pastaruoju metu mažiausias savo gaminamos šilumos kainas Kaune geba pasiūlyti tik pati AB „Kauno energija“ iš biokuro katilinių ir tik kogeneracines elektrines turintys gamintojai, kurie pagrindines pajamas uždirba iš elektros pardavimo. Biokuro katilines valdantys privatūs šilumos gamintojai pastaruoju metu savo pasiūlymų Kauno mieste net neteikia ir vasarą nedirba.

„Kauno energija“ pabrėžia, kad Kaune konkurencija tarp šilumos gamintojų veikia tik tuomet, kai biokuru dirbančių šilumos gamybos įrenginių pakanka miesto šilumos poreikiui patenkinti. Žiemą, užėjus šalčiams ir esant dideliam šilumos poreikiui, biokuru dirbančių įrenginių nepakanka ir tenka naudoti dujomis kūrenamus katilus, kurie šilumos kainą padidina. Be to, dujinių įrenginių naudojimas padidina ir superkamos šilumos kainų „lubas“, o tuo naudojasi nepriklausomi šilumos gamintojai, kaip tai ir įvyko šių metų sausio - kovo mėnesiais.

„Kol savivaldybių šilumos tiekimo įmonės neturės pakankamo kiekio pigiai dirbančių šilumos gamybos įrenginių, tol nepriklausomi gamintojai naudosis galimybe savo iš biokuro pagamintą šilumą pardavinėti aukštesne kaina. Akivaizdu, kad kai kurie tie patys nepriklausomi gamintojai skirtinguose miestuose taiko skirtingas siūlomos supirkti šilumos kainas. Kaune vasarą dėl aukštos konkurencijos tik pati AB „Kauno energija“ ir kogeneracines elektrines turintys gamintojai teikia pasiūlymus šilumai gaminti.

Akcentuotina, kad gamintojų parduodamos šilumos kainos trijuose didžiuosiuose miestuose atskirais atvejais skiriasi daugiau nei tris kartus. Brangiausiai nepriklausomų gamintojų šiluma parduodama Vilniuje, kur santykinai mažiausia nuosava šilumos tiekėjų biokuro jėgainių galia“, - pažymi „Kauno energija“.

Šiuo metu Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija perskaičiuoja „Kauno energijos“ bazinę šilumos kainą. Po perskaičiavimo šilumos kaina Kaune turėtų dar labiau mažėti maksimaliai tik dėl „Kauno energijos“ veiklos efektyvumo, vamzdynų renovacijos ir investicijų į biokurą deginančius įrenginius. Didžiąja dalimi tik bendrovės pastangomis visiškai realizuojami teigiami konkurencijos rezultatai, kurie naudingi vartotojams.

ELTA