PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2025 m. Balandžio 8 d. 13:56

Kaunietės Ievos istorija: moteris įveikė kraujo ligą ir retą grybelinę infekciją

Kaunas

Kauno klinikų nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Kauno klinikų informacija


354832

Prieš dvejus metus kaunietė Ieva įsisuko į nesibaigiančių ligų verpetą. Įprastai mažai sirgusią 39 metų moterį pradėjo varginti nuolatiniai peršalimai, virusai, aukšta temperatūra. „Buvau suplanavusi kelionę pas vyrą į Vokietiją. Nors prastai jaučiausi, bet išvykau. Ten man labai pablogėjo, grįžusi į Lietuvą iškart pasidariau kraujo tyrimus. Tą pačią dieną paskambino gydytoja ir pasakė, jog kraujo tyrimai blogi ir kad iškart kviesčiausi greitąją pagalbą“, – prisimena Ieva.

Kauno klinikose moteriai buvo diagnozuota ūmi mieloblastinė leukemija, paskirtas agresyvus gydymas chemoterapija. „Ši liga – viena iš greičiausiai progresuojančių ir agresyviausių kraujo vėžio formų. Jos metu sutrinka sveikų kraujo ląstelių gamyba, vystosi mažakraujystė, atsiranda bendras silpnumas, dusulys, pasigamina per mažai trombocitų, todėl pacientai dažnai kraujuoja, odoje atsiranda smulkių mėlynių. Daugumai šia liga sergančių pacientų neužtenka vien gydymo chemoterapija ar kitų modernių gydymo būdų, vienu efektyviausių gydymo metodų laikoma kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacija, kas ir buvo atlikta pacientei Ievai“, – paaiškina dr. Domas Vaitiekus, Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos Kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos sektoriaus vadovas.

Ievos ligos pradžia buvo įprasta, tačiau paskui skiriant gydymą, atliekant tyrimus, išryškėjo netipiški pakitimai plaučiuose. Netrukus naujų židinių aptikta moters kepenyse, blužnyje, atsirado kairės pusės galūnių nusilpimas, paralyžius. „Ji buvo netekusi sąmonės. Atlikus kompiuterinę tomografiją, rasti daugybiniai židiniai smegenyse. Įtarėme, kad tai gali būti labai reta, mūsų praktikoje pirmą kartą pasitaikiusi grybelinė infekcija mukormikozė, kuriai gydyti buvo reikalingas specifinis vaistas, o juo Lietuvoje neprekiaujama“, – sako Lina Neverbickienė, Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytoja hematologė. Ji priduria, kad gyvybiškai svarbų vaistą pavyko gauti greitai, juo moteris buvo gydyta iki kaulų čiulpų transplantacijos ir jos metu.

Gydytoja atvira – Ievos smegenų, plaučių, kepenų vaizdai atrodė gąsdinančiai. „Visiems gydytojams atrodė, kad tie pakitimai nėra suderinami su gyvybe, nebuvo jokių garantijų, kad gydymas bus sėkmingas, tačiau skirtas vaistas davė neįtikėtinai gerus rezultatus. Po intensyvaus gydymo židiniai mažėjo, nyko ir liga galiausiai pasiekė remisiją. Jie surandėjo, tapo neaktyvūs, tačiau visiškai išnykti jie negali“, – teigia L. Neverbickienė.

Kauno klinikose Ievai sėkmingai atlikta kaulų čiulpų transplantacija. Moteriai buvo rastas idealiai tinkantis donoras iš Lenkijos, padovanojęs jai kaulų čiulpus. „Buvo didelė rizika, kad grybelinė infekcija gali vėl suaktyvėti, nes prieš transplantaciją skiriama stipri chemoterapija. Po transplantacijos labiausiai baiminomės įvairių infekcijų, nes persodinus naujas ląsteles, žmogus kurį laiką būna be imuninės sistemos, donoro ląstelės gali kovoti su jį priimančiomis organizmo ląstelėmis, kas šiek tiek netgi yra reikalinga. Laimei, viskas praėjo puikiai ir Ieva jau pusantrų metų gyvena be šios ligos“, – pasakoja Ievą kamieninių ląstelių transplantacijos metu gydęs Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytojas hematologas Ignas Gaidamavičius.

Moteriai teko iškęsti 5 chemoterapijos etapus, daugybę komplikacijų, sunkų laikotarpį po transplantacijos, po kurios Ievai išopėjo burna, skausmui sumažinti buvo leidžiamas morfijus. Per visą gydymosi laikotarpį jai prireikė net 53 donorų kraujo. „Per šį laikotarpį verkiau tik vieną kartą. Nors žinojau, kad bus labai sunku ir kad liga yra mirtina, tikėjau, kad aš išsikapstysiu. Tikėjau medicina, gydytojais. Didžiausia motyvacija šioje kovoje buvo mano sūnus, kuriam aš esu visas pasaulis. Galvojau, kad viskas yra laikina, viską aš iškęsiu ir viskas bus gerai“, – atvirauja Ieva.
Ji dėkoja visiems Kauno klinikų gydytojams, slaugytojams, slaugytojų padėjėjams, kurie gydė, išklausė, apgaubė dėmesiu ir kantrybe. „Jų žinios, profesionalumas ir kasdienis rūpestis man padėjo visa tai ištverti ir suteikė naują galimybę gyventi. Aš gyva, džiaugiuosi gyvenimu. Tai yra stebuklas. Esu neapsakomai jiems dėkinga“, – graudinasi Ieva.

Pasak dr. D. Vaitiekaus, transplantacija pacientams suteikia 80-90 proc. pasveikimo šansą. „Ieva dar pusmetį ar metus turės vartoti specialius vaistus. Jie vartojami tol, kol donoras ir recipientas „susidraugauja“. Turime nemažai pacientų, kurie vaistų jau nevartoja, yra darbingi, gyvena visavertį gyvenimą“, – sako gydytojas hematologas.

Yra du pagrindiniai transplantacijų tipai – autologinės (kamieninės ląstelės yra surenkamos iš paties paciento) ir alogeninės (kamieninės ląstelės gaunamos iš donoro). Kauno klinikose autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija pirmą kartą atlikta 2015 metais, o nuo 2020 m. ligoninėje atliekamos ir alogeninės kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos. Iš viso Kauno klinikose jau atlikta daugiau nei 400 autologinių ir alogeninių kamieninių ląstelių transplantacijų.

#KAUNAS#KLINIKOS#LIGA#GYDYMAS