PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Gruodžio 7 d. 11:20

Kaune - vieša diskusija Holokausto tyrimų, atminties ir suvokimo klausimais

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


22643

Ketvirtadienį Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje - muziejuje Kaune vyks naujos knygos - mokslinių straipsnių rinkinio „Holokaustas nacių okupuotose Rytų ir Vakarų Europos valstybėse: tyrimai ir atmintis” pristatymas. Rengiama vieša diskusija Holokausto tyrimų, atminties bei suvokimo klausimais.

Leidinį pristatys ir diskusijoje dalyvaus autoriai, taip pat Kauno IX forto muziejaus bei Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti atstovai.

Rengėjų teigimu, Holokaustas yra labai sudėtingas ir skaudus žmonijos istorijos įvykis, kurio simboliai, reikšmė bei prasmė neprarado aktualumo praėjus daugiau nei 70 metų. Deja, dėl šios priežasties Holokausto tema tampa ne tik istorinių tyrimų objektu, bet ir manipuliavimo istorine atmintimi bei visuomenės emocijomis priemone ir net ginklu propagandiniame kare. Ryškiausias, anot renginio organizatorių, tokio manipuliavimo pastarojo meto pavyzdys yra Efraimo Zurofo ir Rūtos Vanagaitės projektas „Mūsiškiai“, kurio tikslai - suskaldyti, supriešinti Lietuvos visuomenę bei užsienyje skleisti melagingą informaciją apie Lietuvos praeitį ir dabartį. Atsaku šiame informaciniame kare turėtų būti istorijos demitologizavimas, paremtas objektyviais akademiniais tyrimais ir atvira diskusija, nevengiant pačių skaudžiausių ir sudėtingiausių temų.

Bendradarbiaujant Kauno IX forto muziejui, Tarptautinei komisijai nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti ir parėmus Lietuvos kultūros tarybai, lietuvių bei anglų kalbomis išleistas Holokausto tematikai skirtas kolektyvinis mokslinių straipsnių rinkinys „Holokaustas nacių okupuotose Rytų ir Vakarų Europos valstybėse: tyrimai ir atmintis”. Jo pagrindu tapo 2016 metų spalio 27-29 dienomis Kaune vykusioje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Lokalinė Holokausto raidos analizė nacių okupuotose Rytų ir Vakarų Europos valstybėse“ nagrinėti klausimai. Leidinyje publikuojami straipsniai 13 autorių, tarp kurių yra ir visuotinį pripažinimą pelnę Holokausto istorijos tyrėjai, mokslininkai iš Estijos, Izraelio, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Vokietijos. Platų probleminį tyrimų lauką apimantis mokslinių straipsnių rinkinys, anot organizatorių, yra aktualus ne tik akademinei, bet ir plačiajai visuomenei - vyresniųjų klasių moksleiviams, studentams, taip pat visiems besidomintiems Antrojo pasaulinio karo, žydų tautos ir Holokausto istorija bei istorine atmintimi.

Renginio išvakarėse išplatintame pranešime primenama, kad knygos pristatymai ir diskusijos su visuomene jau įvyko Panevėžyje, Vilniuje, Klaipėdoje, Kėdainiuose ir Alytuje.

ELTA