PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Rugpjūčio 30 d. 16:44

Kasmetinis tapybos pleneras „Nidos ekspresija 2017“ kvies susipažinti su kūrėjais iš Indijos ir Nepalo

Klaipėda

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


13349

Rugsėjo 1-11 d. Nidoje jau 23-ą kartą vykstantis tarptautinis tapybos pleneras, tęsiantis ekspresionistines „Brücke“ kartos tradicijas, šiųmetinį menininkų sambūrį Neringoje skiria temai „Ekspresyvi kompozicija“, o pagrindiniu akcentu išskiria svečių – dailininkų iš Indijos ir Nepalo kūrybą.

15c08f5d74880d1b70e52f106a913209.jpg

Renginio metu Nidoje ir Juodkrantėje bus surengtos net keturios parodos – nuo pat plenero pradžios Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“ vyks „Nepalo mozaikos“ ekspozicija. Čia bus pristatyta Skaidrės Butnoriutės, Sauliaus Kruopio ir Nepalo dailininkų kūryba. Taip pat tuo metu atskiroje „Agiloje“ veikiančioje parodoje neringiškiai ir kurorto svečiai bus supažindinti su šių metų plenero dalyvių kūryba, o vėliau čia bus eksponuojami plenero metu sukurti darbai. Tuo tarpu Juodkrantėje, Liudviko Rėzos kultūros centre bus atidaryta devynių autorių tapybos paroda „Nepalas – Nida“. Parodos atidarymas – rugsėjo 5 d. 16 val.

Šiemet pleneras sutrauks visą būrį menininkų iš įvairiausių pasaulio šalių. Kartu su svečiais iš Nepalo – Katmandu dailės akademijos skulptūros katedros vedėju, profesoriumi Yakha Bahadur Dhanu, tapytojais Sunita Rana, Samjhana Rajbhandari ir Nar Bahadur Bishwakarma, Nidoje lankysis ir dailininkai iš Indijos – Delyje gyvenantys ir kuriantys Arijeet Chanda ir Patanjali Bhati. Taip pat – žymūs menininkai iš kaimyninių šalių: Aija Zarinija (Latvija), Varšuvos tapytojas peizažistas Jerzy Martynow (Lenkija), Kijevo dailininkė Kata Rudakova (Ukraina), taip pat jau trečią kartą šiemet Nidoje viešintis Jerevano dailininkas, profesorius Artur Martirosian (Armėnija). Šių metų plenere žada dalyvauti ir daug žymių Lietuvos pedagogų-dailininkų; Ričardas Zdanavičius ir Loreta Zdanavičienė, Adelė Kasputienė ir Augis Kasputis, Saulius Kruopis, Jurga Sidabrienė, Skaidrė Butnoriutė, Birutė Zokaitytė. Taip pat Ramūnas Vaitkus, Dovilė Bilkstienė, Arturas Savickas, Juozas Pranckevičius, Vidmantas Wait (Vaitkevičius), Marius Valančius, Jonas Lenkutis.

Plenero iniciatorius ir vadovas tapytojas Saulius Kruopis pasakoja, kad idėja šiemet suteikti pagrindinį akcentą Indijos ir Nepalo dailininkų kūrybai paskatino pastaruoju metu užmegzti vertingi kontaktai ir draugiški ryšiai su šių šalių menininkais bei įkvepianti viešnagė pastarajame krašte.

„Paskutinę savo turiningos viešnagės šioje šalyje dieną lankėmės Valstybinėje Nepalo Dailės Akademijoje Kathmandu mieste, - pasakoja dailininkas - Mus sutiko čia labai pagarbiai, net su gėlių girliandomis. Dhanu Bahadur Yakha supažindino su Akademijos vadovybe, studijomis ir dėstytojų kūryba. Susižavėjome jų tokia skirtinga ir tuo pačiu mistine bei ezoterine tapyba. Mes savo ruoštu papasakojome apie Lietuvą, parodėme savo leidinius apie Nidą ir Juodkrantę. Aplankėme Nepalo dailininkų sąjungos galeriją, kurioje kaip tik tą dieną buvo šiuolaikinės Nepalo dailės parodos atidarymas. Susižavėję savita vietinių menininkų kūryba, nusprendėme iš arti supažindinti su ja ir Lietuvos auditorija, mūsų menininkus - kartu pakvietėme Nepliečių dailininkų grupę šiemet atvykti pas mus į Lietuvą, kartu tapyti Nidos plenere.“

Pasak S. Kruopio, nepalietiška dvasia alsuos ir šių metų plenerui paruošta jo atributika. „Plenero plakate panaudojome Nepalo vėliavos siluetą, - atskleidžia menininkas - Nepalo vėliava – vėliava, kuri susideda iš dviejų vėliavų ir tai vienintelė tokia nepriklausomos šalies vėliava pasaulyje. Vėliavos raudona spalva, simbolizuoja drąsą ir pergalę kare. Išlenktas Mėnulis ant vėliavos yra taikios ir ramios Nepalo gamtos simbolis, o saulė atstovauja Nepalo karių agresyvumui. Mėlynas Nepalo vėliavos apvadas reiškia taiką. Vėliavas visur pardavinėja, jos yra mėgstamiausias suvenyras. Pats iš Nepalo atsivežiau tris skirtingų dydžių vėliavas.“

Plenerą globoja Neringos miesto savivaldybė, Lietuvos dailininkų sąjunga. Renginio organizatorius – Nidos menininkų asociacija TILTAS kartu su Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“.