PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Kovo 18 d. 16:05

Kas šiltnamiuose, o kas ant palangių augina

Klaipėda

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


76340

Pirmosios pavasario dienos šiluma nelepina, bet daržininkai mėgėjai, gėlių mylėtojai ruošiasi sėjai. Sėklų parduotuvėje jau nuo sausio pirkėjai dairosi į lentynas, kad nepavėluotų nusipirkti geidžiamų veislių daržovių ar gėlių sėklų. Stropiausios šeimininkės jau giriasi, jog ant palangės kalasi pirmieji daigeliai. Profesionalių daržininkų ir gėlininkų šildomuose šiltnamiuose jau žaliuoja ir galbūt po mėnesio daigų sulauksime turguje.

Sėklų dairosi nuo sausio

Daržininkai mėgėjai Gargždų sėklų parduotuvėje „Žalia stotelė“ jau nuo sausio dairosi į lentynas. Pasak pardavėjos Jadvygos Pamedikienės, kai kurie spėjo šiltnamiuose pasisėti ridikėlių, salotų, špinatų, morkų. „Girdėjau sakant, kad ridikėlių nepasėjus iki kovo 8-osios geriau ir nebesėti, nes derliaus nebus“, – šyptelėjo pašnekovė.

Ji pridūrė, kad žmonės anksti pradeda ieškoti geidžiamų sėklų, kad laiku jų įsigytų, nes į parduotuvę veža kas dvi savaites. „Iki kovo 15 d. reikėtų pasėti pomidorus, kuriuos augins nešildomuose šiltnamiuose. Kiti pasėjo sausį, kad derlių skintų gegužės mėnesį“, – sakė J. Pamedikienė.

Ji tvirtino, kad sėklų pirkėjų netrūksta – užsiauginti savo sveikų, be chemikalų daržovių trokšta ir miestiečiai. Visgi atsiranda perkančiųjų žolių sėklų, kad daržus paverstų vejomis.

Pasak pardavėjos, šiemet sėklos pabrango keliais centais, bet kovo mėnesį bus nuolaidų. „Šiais metais siūlome pirkėjams naujų veislių pomidorų sėklų. Įdomu tai, jog yra pritaikytų specialiam patiekalui, kaip antai, apytuščiai pomidorų vaisiai, kuriuos labiausiai tinka įdaryti, – kalbėjo J. Pamedikienė. – Yra morkų, kurios gerai dera molyje. Prekiaujame ekologiškomis sėklomis – žirnių, šparaginių pupelių.“

Pirkėjai domisi daržovių spalvomis, nes dabar plačiai skleidžiama žinia, kad skirtingų spalvų daržovėse yra skirtingų organizmui reikalingų medžiagų. Taigi perka ne tik raudonuosius, bet ir baltuosius burokėlius, o ridikėlius ne tik raudonos spalvos, bet ir geltonos, baltos.

Nemažas ir gėlių sėklų pasirinkimas. Pardavėja pastebėjo, jog gargždiškiai, nusižiūrėję į miesto viešojoje erdvėje pasodintus dekoratyvinius kopūstus, skuba nusipirkti jų sėklų. Paklausios sausoms puokštėms tinkančių gėlių sėklos.

Sėja pagal grafiką

Pėžaitiškė Liuda Davidavičienė nuo vasario intensyviai triūsia šildomame šiltnamyje. Daržovių ir gėlių daigų auginimas – šeimos pragyvenimo šaltinis. Tačiau šiltnamis nėra pramoninis, tik kelis arus užimantis daugiabučio namo pašonėje.

„Sėju pagal savo sudarytą grafiką, – užpraėjusią savaitę dėstė daržininkė. – Kai ką užsiauginau namuose ant palangės. Paprikas jau pikiuoju.“

Savo reikmėms pasisėjusi ankstyvųjų pomidorų, kuriuos užsiaugins šildomame šiltnamyje. Netrukus sės 20 veislių pomidorus – nuo ankstyvųjų iki vėlyvųjų ir jų daigus atveš į turgų arba pirkėjai patys atvyks į namus. „Sėklas perku parduotuvėje, kad augalai nebūtų užsikrėtę ligomis“, – akcentavo daržininkė.

Šiltnamyje pasisėjo ir kai kurių žalumyninių daržovių – porų, salierų ir kitų. Vėliausiai sės agurkus.

Įprastai Davidavičiai į Dituvos, Švėkšnos turgus daigus atveža balandžio pabaigoje. Pirkėjai jų laukia ir Gargžduose. Apie porą dešimtmečių auginantys ir parduodantys daržovių bei gėlių daigus šie daržininkai įgijo pasitikėjimą.

L. Davidavičienė prisipažino, kad patiems užauginti daigus nėra lengva – tenka triūsti neskaičiuojant valandų. „Tačiau dirbant nuotaika gerėja“, – sakė pašnekovė.

Į turgų – balandžio pabaigoje

Bernotų gėlių ūkis Šiūparių kaime per 7 metus gerokai išsiplėtė – pastatyti modernūs šiltnamiai, užimantys 12 arų. Čia sukurtos 4 darbo vietos. Darbymetis prasidėjo vasario antrąjį dešimtadienį. Išpikiuoti našlaičių, pelargonijų, surfinijų, verbenų daigeliai jau ūgtelėję. Gyventojai atvyksta jų nusipirkti, kad patys užsiaugintų. Įmonių savininkai atveža lovelių, patikėdami gėles sukomponuoti ir užauginti, kad atšilus galėtų papuošti savo aplinką. Gėlių daigų į Gargždų turgų žada atvežti balandžio pabaigoje.

Žmonės visada ieško naujovių. „Gėlių rūšys šiemet tos pačios, bet spalvų paletė kitokia“, – sakė gėlininkė Renata Bernotienė.

Ar gėlės brangs? Gėlių ūkio šeimininkė atsakė, jog neketina branginti, nors gėlininkystei reikalingos priemonės, o ypač darbo vietos labai pabrango.

Pigūs šiltnamiai Lietuvoje - https://pigussiltnamiai.lt/