PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Kovo 7 d. 09:43

Kas penktas šalies gyventojas susiduria su nutukimu: gydytojas atskleidžia, ką daryti

Šiauliai

Donatas Danys. Klinikos nuotr.

Ugnė UrbonėŠaltinis: Etaplius.LT


294200

Antsvoris ir nutukimas yra viena didžiausių šio amžiaus problemų. Nors daugelis galėtų pagalvoti, kad tai daugiau svorio ir estetikos klausimas, gydytojai skambina pavojaus varpais – nutukimas lemia ir kitų ligų atsiradimą. Medicinos mokslų daktaras, pilvo chirurgas Donatas Danys atskleidžia, kiek žmonių Lietuvoje kamuoja antsvorio problema, kas ją lemia ir kaip kovoti su milijonus gyvybių pasaulyje kasmet pasiglemžiančia liga.

Medicinoje nutukimas arba žymus antsvoris apibūdinamas, kaip pasikartoti linkęs veiksnys. Tai reiškia, kad su svoriu gali tekti kovoti visą gyvenimą. Apskritai, nutukimui būdingas didelis kūno svoris dėl perteklinio riebalinio audinio kaupimosi. Liga žmogui diagnozuojama, jei kūno masės indeksas (KMI) daugiau nei 30.

Anot pilvo chirurgo D. Danio, tendencijos Lietuvoje nėra džiuginančios – nutukimas diagnozuotas kone 20 proc. žmonių. Beje, šia liga dažniau serga moterys nei vyrai. Sveikatai pavojingas svorio padidėjimas daro neigiamą įtaką bendrai organizmo sveikatai, medžiagų apykaitai, psichikos būklei, apsunkina judėjimą, o suprastėjusi gyvenimo kokybė lemia šios ligos progresavimą.

Į klausimus apie nutukimą atsako „Danys Clinic“ gydytojas D. Danys.

Kodėl žmonės serga nutukimu? Kokie veiksniai dažniausiai lemia šios ligos atsiradimą?

Nutukimas – tai ne viena priežastis, o kompleksas priežasčių, kurios lemia svorio didėjimą. Pagrindiniai veiksniai tai žalingi gyvensenos įpročiai, sveikos mitybos stoka, nepakankamas fizinis aktyvumas, suprastėjusi miego kokybė, stresas ir suprastėjusi psichinė sveikata, gretutinės ligos bei paveldimumas.

Kada žmogui, turinčiam antsvorio, jau vertėtų suklusti?

Sveikata rūpintis reikia ne tik, kai mes jau turime padidėjusį KMI. Prevencija vienas pagrindinių sėkmės faktorių kovojant su nutukimu. Sveikos gyvensenos puoselėjimas kiekvienam žmogui turi būti ugdomas visą gyvenimą.

Nutukimo rizika žmogaus sveikatai. Kodėl būtina gydyti šią ligą?

Progresuojant šiai ligai, yra didelė rizika susirgti kitomis ligomis, tokiomis kaip širdies ir kraujagyslių ligos, II tipo cukrinis diabetas, įvairių sričių onkologiniai susirgimai, suriebėjusios kepenys. Taip pat didėja rizika sirgti depresija, atsiranda valgymo sutrikimų, pirminė arterinė hipertenzija, astma, miego apnėja, policistinių kiaušidžių sindromas, didėja nevaisingumo tikimybė ir rizika susirgti osteoartritu. Visas kompleksas ligų lemia ir sutrumpėjusią gyvenimo trukmę.

Klinikos nuotr.

Kokie nutukimo gydymo būdai? Ar pirmieji žingsniai – sportas ir sveika mityba? Ką daryti, jeigu šios priemonės nepadeda atsikratyti svorio?

Svarbiausi gydymo būdai yra: mitybos korekcija, fizinio aktyvumo didinimas, gyvensenos įpročių keitimas. Nesant efekto, vėliau gali būti skiriamas gydymas medikamentais, kurie slopina apetitą. Jeigu rezultato nėra, tuomet taikomi chirurginiai gydymo metodai.

Svarbiausias etapas numetus svorį, stengtis jį išlaikyti. Tai daugumai kovojančių su nutukimu yra sunkiausias etapas. Sveikos gyvensenos įpročių ugdymas ir gyvenimo kokybės gerinimas turėtų būti prioritetiniai tikslai, jei mes siekiame kovoti su šia liga.

Chirurginis nutukimo gydymas. Kada pacientui rekomenduojate taikyti šį gydymą ir ką apie jį svarbu žinoti?

Chirurginis gydymas gali būti taikomas, jeigu KMI yra daugiau nei 35 ir esant gretutinėms ligoms, susijusioms su nutukimu, arba kai KMI viršija 40. Šiuo atveju pacientas turėtų būti nukreipiamas pilvo chirurgo konsultacijai dėl bariatrinės operacijos galimybių.

Dažniausiai pacientui atliekami tyrimai: endoskopinis skrandžio tyrimas gastroskopija, pilvo organų echoskopija ir papildomi kraujo tyrimai, kurie skirti įvertinti, ar nėra sunkių gretutinių endokrininių ligų, kepenų pažeidimo ar kitų ligų, dėl kurių nebūtų galima taikyti chirurginio gydymo. Pagal vyraujančią patologiją svarbios ir gydytojų specialistų – dietologo, psichiatro, endokrinologo, kardiologo ir kitų sričių specialistų – konsultacijos iki operacijos. Paruošimas skrandžio mažinimo operacijai gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelių metų.

Kuo specifinis chirurginis nutukimo gydymas ir kokie naujausi būdai taikomi „Danys Clinic“ klinikoje?

Nutukimo gydymas dažniausiai yra komandinis darbas. Su šia liga daugiausia susiduria gydytojai dietologai. Klinikoje dirba patyrę gydytojai dietologai, kurie specializuojasi nutukimo gydymo atvejais. Tai – Kristina Kurganovienė ir Viktor Asejev, kurie dažniausiai konsultacijas teikia nuotoliniu būdu.

Chirurginis nutukimo gydymas taikomas, kai jau yra išbandytos kitos priemonės (mitybos ir fizinio aktyvumo korekcija, medikamentinis gydymas ar intragastrinio baliono implantacija) antsvoriui gydyti. Jeigu norimų svorio korekcijų rezultatų pasiekti nepavyko arba liga linkusi kartotis, nes svoris grįžta, tokiu atveju chirurginis gydymas yra pats efektyviausias.

Dažniausiai taikomos dviejų tipų operacijos: skrandžio rezekcija (angl. gastric sleeve) ir skrandžio apylanka (angl. gastric bypass). Operacijos tipas dažniausiai parenkamas individualiai. Esant padidėjusiam rūgštingumui, gastroezofaginiam refliuksui ar metaboliniam sindromui, dažniau pasirenkama apylankos operacija, kitais atvejais – skrandžio rezekcijos operacija.

Kaip išvengti antsvorio? Kokios priemonės ar būdai gali padėti?

Tikslas kiek įmanoma, pašalinti rizikos veiksnius, tai reiškia, keisti žalingus gyvenimo įpročius. Svarbu – tinkama mityba, mažesnis streso lygis, geresnė miego kokybė, elgesio terapija, fizinis aktyvumas. Na, o visų svarbiausia yra rasti laiko sau, dirbti su savimi ir nepamiršti, kad šiais laikais brangiausias turtas yra sveikata.

Reklama