Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Sekmadienį vakare Lietuvoje baigėsi balsavimas savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose. Per išankstinį balsavimą ir rinkimų apylinkėse savo valią pareiškė 47,80 proc. rinkėjų – daugiau nei 2015 m. (47,2 proc.) ir 2011 m. (44 proc.) savivaldos rinkimuose.
„Matome, aktyvumas rinkėjų išaugęs, tendencija prasidėjo išankstiniame balsavime, ji liko ir rinkimų dieną. Kai kuriuose apylinkėse turėjome ir eilučių, rinkėjams teko ir palaukti“, – sekmadienio vakarą spaudos konferencijoje sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė.
Ryškėja rinkimų lyderiai
Pirmosios balsavimo rezultatus paskelbė mažiausios, kaimiškųjų vietovių rinkimų apylinkės. Jau apie 21 val. pradėjo ryškėti pirmieji lyderiai varžybose dėl merų postų, turintys vilčių išvengti antrojo rinkimų turo.
A. Bezaras, suskaičiavus balsus visose Šiaulių rajono savivaldybės rinkimų apylinkėse, pirmasis sulaukė oficialaus patvirtinimo, kad jau pirmajame ture užsitikrino dar vieną kadenciją mero poste. Perrinkimą netrukus po vidurnakčio užsitikrino ir V. Matijošaitis, A. Černeckis, E. Pilypaitis, V. Mitrofanovas. Po pertraukos į Jonavos rajono sav. mero postą grįžo M. Sinkevičius.
Tuo metu ilgametis Pakruojo rajono sav. meras Saulius Gegieckas (LLS) su 18,35 proc. rinkėjų balsų gerokai atsilieka nuo LSDP atstovo Sauliaus Margio (46,73 proc.). Pagėgiuose iš pradžių koja kojon žengė broliai Virginijus ir Kęstas Komskiai, abu atstovaujantys visuomeniniams rinkimų komitetams, tačiau galiausiai į priekį išsiveržė „Tvarkos ir teisingumo“ kandidatas Vaidas Bendaravičius. Panevėžio mieste kovoja teisėsaugos dėmesio sulaukęs meras Rytis Mykolas Račkauskas tęsia kovą prieš buvusį politinį globėją, Seimo narį Povilą Urbšį. Kazlų Rūdoje buvęs Seimo narys, nepartinis Mantas Varaška, pasibaigus pirmojo turo varžyboms, su 29,05 proc. balsų pirmauja prieš savivaldybės vicemerą Justiną Kazlą (LSDP, 20,82 proc.). Klaipėdoje dabartinis meras, nuo LRLS atskilęs Vytautas Grubliauskas pirmauja prieš LVŽS atstovą Arvydą Vaitkų.
Bendrai imant, LSDP kol kas merų rinkimuose bent minimaliai pirmauja 24, TS-LKD – 23, įvairių rinkimų komitetų atstovai – 22, LVŽS – 18, LRLS – 10 savivaldybėse. Partija „Tvarka ir teisingumas“ (TT) išsiveržė į lyderius 6, LLS – 5, DP ir LLRA-KŠS – 3 savivaldybėse.
Be to, VRK duomenimis, visoje Lietuvoje savivaldybių tarybų rinkimuose kol kas daugiausiai balsų renka įvairūs rinkimų komitetai (19,05 proc.), nuo jų atsilieka LSDP (17,14 proc.), TS-LKD (16,01 proc.), LVŽS (14,94 proc.), LRLS (6,33 proc.), LLRA-KŠS – 5,6 proc., DP – 5,42 proc., TT – 3,90 proc. rinkėjų balsų.
Aktyviausi rinkėjai – Birštone, Lazdijų rajone ir Pagėgiuose
Sekmadienį aktyviausiai balsavo Birštono gyventojai – čia valią pareiškė 67,91 proc. rinkėjų. Nedaug atsiliko Lazdijų rajonas (62,34 proc.), Pagėgiai (61,57 proc.), Širvintų rajonas (60,76 proc.), Švenčionių rajonas (59,66 proc.), Šilalės rajonas (59,19 proc.), Druskininkai (58,52 proc.), Šalčininkų rajonas (57,41 proc.) ir Varėnos rajonas (56,42 proc.).
Pasyviausi rinkėjai buvo Klaipėdos mieste (38,66 proc.), Klaipėdos rajone (39,98 proc.), Šiaulių rajone (39,72 proc.), Panevėžio rajone (39,84 proc.).
Vilniečiai dieną pradėjo vangiai, tačiau su 48,08 proc. aktyvumu jie pralenkė Lietuvos vidurkį. Kauno mieste aktyvumas (50,59 proc.) buvo dar didesnis.
Mažiau pranešimų apie pažeidimus
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) spaudos konferencijoje sekmadienį kalbėjęs policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris pabrėžė, kad per sekmadienį pranešimų grubių rinkimų pažeidimų nebuvo užfiksuota, nors ir buvo gauta nemažai pranešimų apie mažesnius galimus pažeidimus.
20 val. duomenimis, iš viso gauta 217 pranešimų apie galimus pažeidimus ir pradėta 11 ikiteisminių tyrimų (Alytaus apskrityje - 4, Vilniaus apskrityje - 3, Kauno apskrityje - 1, Marijampolės apskrityje - 1, Tauragės apskrityje - 1, Šiaulių apskrityje - 1). Nei vieno ikiteisminio tyrimo nepradėta Klaipėdos, Panevėžio, Utenos ir Telšių apskrityse. Daugiausia pranešimų gauta iš Širvintų, Pagėgių, Lazdijų, Šilutės, Kaišiadorių, Švenčionių rajonų.
Daugiausiai pranešimų dėl neleistinos agitacijos, galimų papirkimų, įtartinų ar neblaivių asmenų, įtartinų automobilių ar pavėžėjimų. Kai kurie gauti pranešimai vertinami, surinkus papildomų duomenų, bus sprendžiama dėl ikiteisminių tyrimų pradėjimo.
Lyginant su 2015 m. rinkimais, šiemet pranešimų ir ikiteisminių tyrimų skaičius yra mažesnis. 2015 m. iš viso buvo gauta 413 pranešimų apie galimus pažeidimus, pradėti 35 ikiteisminiai tyrimai.
Mažiau kandidatų, rinkėjų ir mandatų
Balsavimas rinkimų apylinkėse sekmadienį vyko iki 20 valandos. Rinkimų teisę turėjo 2 mln. 458 tūkst. 13 rinkėjų. Iki balsavimo pabaigos galiojo draudimas agituoti ne tik vykstančiuose savivaldos, bet ir būsimuose prezidento rinkimuose, referendumuose.
Šiemet rinkimuose dalyvavo 13 tūkst. 665 kandidatai, 410 jų varžėsi dėl mero posto. Palyginti su 2015-aisiais, sumažėjo ir kandidatų, ir rinkėjų, ir mandatų.
Vietos politikai savivaldos rinkimuose varžosi dėl 1502 mandatų tarybose, iš jų 60 – merų.
Dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus šiemet renkama 22 tarybos nariais mažiau nei per praėjusius rinkimus. Mažiau atstovų renka Kupiškio, Molėtų, Telšių, Skuodo rajonų, Panevėžio miesto ir Pagėgių savivaldybių gyventojai.
Didžiausią tarybą turės Vilniaus miestas su 51 atstovu, mažiausią – Neringa ir Birštonas, po 15 tarybos narių. Vidutinio dydžio rajono tarybą sudaro 25 atstovai. Rinkimuose kandidatų sąrašus kelia 14 partijų ir 90 visuomeninių rinkimų komitetų, sudaryta 14 partijų koalicijų.
VRK pirmininkė: rinkimai vyksta sklandžiai
Savivaldos rinkimai sekmadienį vyko sklandžiai, anksčiau sekmadienį teigė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė.
„Rinkimai vyksta sklandžiai, Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinė sistema veikia“, – sekmadienį per spaudos konferenciją sakė ji.
VRK vadovė teigė, kad sulaukta daug rinkėjų klausimų ir pranešimų apie galimus įstatymų pažeidimus, bet kiek spėta jų patikrinti, daug jų nepasitvirtino.
„Gauta daugybė pranešimų, skundų apie galimus rinkimų įstatymo pažeidimus. Pranešama dėl agitacijos rinkimų dieną, socialiniuose tinkluose, internete pasirodo straipsniai, įrašai, publikacijos, kurie yra galima rinkimų agitacija. VRK kiekvieną atvejį įvertins atskirai“, – sakė L. Matjošaitytė.
Ji taip pat pabrėžė, kad visa agitacija, paskelbta iki jos draudimo pradžios, yra legali.
„Jeigu einame mieste ir matome didžiulius išorinės reklamos stendus, socialiniuose tinkluose – daugybę įrašų, politinės reklamos internete, portaluose – daugybę straipsnių, tai tas, kas paskelbta iki agitacijos draudimo pradžios, tai yra kovo 2 dienos 1 val. nakties, tas gali būti“, – teigė ji.
„Svarbu, kad nebūtų daromi nauji pranešimai. Labai svarbu, kad 50 metrų aplink balsavimo patalpą ir balsavimo patalpoje nebūtų jokios agitacijos“, – pridūrė L. Matjošaitytė.
Anot jos, gyventojai turėjo priekaištų balsadėžėms, kad jos ne tokios matinės, kaip jie įsivaizdavo, kad balsavimo kabinose nebeliko užuolaidų, kad esą netinkamai užplombuotos balsadėžės.
Ikiteisminiai tyrimai
Vienas tyrimų pradėtas dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise Kalvarijoje, kur vykstant automobiliu į rinkimų apylinkę, dviems gyventojoms buvo pasiūlytas atlygis, jei jos balsuotų už tam tikrą partiją.
Pabradėje, įtariama, už pinigus buvo vežami balsuoti rinkėjai. Rinkimų stebėtoja pastebėjo, kad mieste vyras atvežė kelis asmenis balsuoti ir po balsavimo vienam vyrui perdavė pinigus.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise, pranešė Policijos departamentas. „Asmuo nesulaikytas, kai atvyko policija, jo jau nebuvo įvykio vietoje“, – BNS sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Vienas ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl šmeižimo per rinkimus – socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje meluota apie perkamus balsus Žemaičių Naumiestyje. Kaip skelbia Policijos departamentas, sekmadienį, apie 14 val. 10 min. vienoje feisbuko paskyroje, vienoje iš grupių, buvo skleidžiama galbūt tikrovės neatitinkanti informacija.
„Facebook" paskyroje asmuo nurodė, kad vienas iš kandidatų į Šilutės rajono savivaldybės tarybą, perka rinkėjų balsus Žemaičių Naumiestyje ir moka po 5 eurus. „Pats kandidatas kreipėsi į policiją dėl paskelbtos informacijos“, – BNS sakė R. Matonis. Tauragės apskrities policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl šmeižimo.
Klaipėdoje sekmadienį buvo gautas pranešimas, kad per Kaziuko mugę, Turgaus aikštėje, vyksta rinkiminė agitacija, joje renkami parašai už kandidatą dalyvauti prezidento rinkimuose Arvydą Juozaitį.
Policija nustatė, kad trys asmenys rinko parašus. „Buvo pristatyti į komisariatą, jie parašė paaiškinimus, buvo nesulaikyti, paleisti“, - BNS sakė R. Matonis.
Iki balsavimo pabaigos galioja draudimas agituoti ne tik vykstančiuose savivaldos, bet ir būsimuose prezidento rinkimuose, referendumuose. VRK yra perspėjusi, kad parašai sekmadienį neturi būti renkami.
Policija skelbia, kad daugiausia pranešimų dėl galimų pažeidimų gauta iš Alytaus (46), Vilniaus (45), Tauragės ir Kauno (po 16) apskričių. Daugiausiai pranešama dėl neleistinos agitacijos, galimų papirkimų, neblaivių asmenų, įtartinų automobilių ar pavėžėjimų.
„Kai kurie pranešimai vertinami, surinkus papildomų duomenų, bus sprendžiama dėl ikiteisminių tyrimų pradėjimo“, – teigia policija.
Pareigūnai toliau atlieka septynis ikiteisminius tyrimus dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise arba rinkimų dokumento suklastojimo, visi jie pradėti iki šeštadienio ryto. Keturi tyrimai atliekami Alytaus apskrityje, du – Vilniaus apskrityje, vienas – Kauno apskrityje.
Žemėlapiai sukurti UAB "HNIT-BALTIC" naudojant Esri ArcGIS Online technologiją.
14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg