Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Mes labai pavydime progimnazijoms. Todėl, kad ten atveda į pirmą klasę vaikus, paima po pamokų, klausia mokytojos, kaip sekėsi, kokią pažangą padarė ir pan. O į gimnazijas tėvai jau nebeatveda vaikų, jiems atrodo, kad viskas – vaikas užaugintas ir yra savarankiškas“, – sako tėvų klubo koordinatorė Margarita Trakšelienė, kuri ėmėsi burti Stasio Šalkauskio gimnazijos tėvų bendruomenę. (M. Trakšelienės asmeninio archyvo nuotr.)
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Tėvų ir mokyklos bendruomenės santykis – koks jis? Dažniausiai jis prasideda ir baigiasi ten pat – tėvų susirinkimuose. Oficialiuose. Nors galėtų būti kitaip. Bendrauti neformalioje aplinkoje, kartu pramogauti ar išvykti į ekskursijas mokinių tėvams taip pat svarbu, kaip patiems vaikams.
Štai Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijoje jau ketvirtus metus veikia tėvelių klubas „Tai mums rūpi“, kurio veiklą koordinuoja mokytoja Margarita Trakšelienė. „Kai laisvalaikiu į mokyklą eina tėvai, mokykla ir vaikui tampa savesnė, artimesnė“, – sako ji.
Mokykla – lyg bendruomenės namai
Tėvelių klubas gimnazijoje veikti pradėjo gerokai anksčiau, tačiau jo veikla kurį laiką buvo nutrūkusi ir atsinaujino prieš ketverius metus. Ir tada, ir dabar ją koordinuoja Margarita. Kodėl buvo svarbu kartu suburti tėvelius? „Tikslas tiek pirmuoju, tiek antruoju atveju buvo tas pats – ieškoti įvairesnių bendravimo ir bendradarbiavimo su tėvais formų. Be tėvų susirinkimų, mokyklos tarybos veiklos, norėjosi laisvos formos organizacijos, kur tėvai susiburia visiškai savanoriškai. Ir pats klubo pavadinimas kalba už save – mums rūpi vaikas, jo gerovė, savijauta ir santykiai tiek šeimoje, tiek mokykloje“, – tikina pašnekovė.
Per įvairius užsiėmimus tėvai vieni su kitais susipažįsta, atsiranda terpė pasidalyti savo patirtimi ir sėkme, baimėmis, nerimu dėl vaiko ar kaip tik patarti kitiems. „Kai vaikas mato, kad tėvai išeina į mokyklą, į kažkokį užsiėmimą, o tai yra labai nestandartiška, neįprasta, tai ir mokykla pačiam vaikui tampa savesnė, artimesnė. Tai tampa lyg bendruomenės namai“, – mano Margarita.
Prisijungti prie klubo narių gali visi norintys tėvai, kasmet apie jį išgirsta ir visi gimnazijos pirmokų tėvai. Margarita sako, kad pasakyti tikslų klubo narių skaičių gana sunku, mat įvairiapusiškos veiklos ar paskaitos pritraukia skirtingų poreikių turinčių tėvelių. „Jei sudėtume visus, kurie visokias veiklas aplanko per metus, būtų apie 50. Mes visada akcentuojame – neprivaloma dalyvauti visur, eikite ten, kur norite, rinkitės“, – sako klubo koordinatorė. Beje, džiugu, kad prie aktyvių mamų kompanijos kartais prisijungia ir tėčiai, o vienas tėvelis Igoris vadinamas net klubo seniūnu.
20200226-192205.jpg
Kartu ir pramogauja, ir mokosi suprasti vaikus
Apie vykdomas klubo veiklas, pramogas, paskaitas tariamasi su tėveliais kiekvienų metų pradžioje, o klubo veikla skiriama į dvi dalis. Pirmoji – sėkmingos tėvystės mokykla, kurios paskaitas veda mokyklos psichologė. Anot Margaritos, tai yra pagalba tėvams: „Mes labai norime padėti tėvams ir vaikams šiuo sunkiu paauglystės laikotarpiu, bet gimnazija apčiuopia jau paauglystės pabaigą.“ Psichologės vedami užsiėmimai dažniausiai būna skirti tik pirmokų tėvams: kaip susikalbėti su paaugliu, kaip nustatyti jam ribas, kaip įveikti pyktį, stresą, kaip planuoti laisvalaikį. Margarita džiaugiasi, kad tai duoda rezultatų. Tėvai išeina nusiraminę ir pozityvūs ir pernai net išreiškė norą, kad susitikimuose kartu galėtų dalyvauti jų vaikai. „Mes sakėme: mielai, bet jūs turite juos atsivesti“, – sako Margarita.
Ji akcentuoja, kad šie susitikimai skirti ne smalsuoliams ar tiems, kurie neturi jokių problemų, jie skirti tiems, kam reikalingos tam tikros konsultacijos, pagalba. „Ir mums pavyko – tėveliai atsivedė savo vaikus. Jie iš pradžių lyg ir nebuvo patenkinti, bet po pusvalandžio įsitraukė, rašė laiškus tėvams, žaidė žaidimus. Labai pasiteisino“, – džiaugiasi pašnekovė. O prisikviesti kartu savo atžalas tėvams padėjo per ankstesnes paskaitas sukauptas psichologinių žinių bagažas, kaip suprasti savo vaikus ir su jais surasti bendrą kalbą.
Kita klubo veikla, kaip Margarita juokiasi, vadinama „Pagal poreikį, pagal pomėgį“. Artimais bičiuliais tapę tėveliai tradiciškai kartu renkasi į kulinarinius užsiėmimus, kur dalijasi savo šeimų receptais, į kūrybines dirbtuvėles prieš Kalėdas ir Velykas, į etnografinių dainų vakarus, liaudies popietes, į protmūšius. Neretai tėvai kartu atsiveda ir vaikus.
Pasak Margaritos, kasmete tradicija tapusios ekskursijos į teatrą, kur neretai vyksta visa šeima. Beje, mielai laukiami ir klubo alumnai. „Jų vaikai užaugo, jie atidavė mums tai, ką turėjo brangiausia – savo vaikus, ir dabar jie nebereikalingi? Ne. Mes manome, kad juos reikia pakviesti į didesnius užsiėmimus, išvykas. Kaip aš sakau: vieną kartą tapęs Stasio Šalkauskio bendruomenės nariu, tu juo išlieki visą gyvenimą“, – teigia pašnekovė.
fb-img-1569527148136.jpg
Teskaito ir tesimoko visa šeima
„Mes skatiname vaikus skaityti, bet visiškai ne pro šalį būtų skatinti skaityti ir tėvus. Turime gražų tikslą – grąžinti knygas į namus. Suprantame, kad pavyzdys užkrečia. Jei skaitys ir tėvai, skatinimas skaityti nebus vien tik vaiko varymas atlikti to, kas svetima šeimoje“, – apie dar vieną bendrą klubo narių veiklą prabyla koordinatorė.
Kol kas pirmuoju iššūkiu tapo Kristinos Sabaliauskaitės „Petro imperatorė“. „Mes vėliau darėme aptarimą, buvo labai smagu. Paskui net perėjome į diskusiją, kodėl neskaito vaikai, kaip juos paskatinti. Beje, iškart išsirinkome ir naują knygą, bet bursimės jau rudenį“, – pasakoja Margarita.
Tiesa, tėveliai turi galimybę pasėdėti ir mokyklos suole. Margarita užsimena, kad kiekvieną balandį turi tradiciją tėvelius sukviesti į tam tikras 4 pamokas – kad prisimintų patys buvę mokiniais. Kasmet pamokos keičiamos, o veda jas mokytojai. „Tai šiek tiek šou, šiek tiek pamoka, bet jie turi sėdėti suole, atsakinėti, atlikti užduotis, dirbti komandose“, – sako Margarita.
20190507-190048.jpg
„Mes labai pavydime progimnazijoms“
Bendra veikla tėvelius sujungia. Ir visiškai nesvarbu, kad kartu laiką leidžia ne tos pačios, o skirtingų klasių vaikų tėvai – visi jie susibendrauja, tampa artimi. „Tėvai tampa ir draugais, ir bendraminčiais, ir kolegomis, ir padėjėjais mums“, – pabrėžia Margarita.
Nuo santykių šeimoje priklauso, koks vaikas bus mokykloje, ką iš šeimos čionai atsineš.
Pedagogė akcentuoja, kad gimnazijos yra ta vieta, kur tėveliai pasirodo tik per susirinkimus, kad mažai besidomi, kaip sekasi atžaloms.
„Mes labai pavydime progimnazijoms. Todėl, kad ten atveda į pirmą klasę vaikus, paima po pamokų, klausia mokytojos, kaip sekėsi, kokią pažangą padarė ir pan. O į gimnazijas tėvai jau nebeatveda vaikų, jiems atrodo, kad viskas – vaikas užaugintas ir yra savarankiškas. Bet lygiai taip pat paaugliui reikalingas ir palaikymas, ir parama, patarimai, paskatinimai būtent iš tėvų. Galų gale jie turi alternatyvą iš mokytojų ir vienas iš kito išgirsti, kaip sekasi vaikams. Toks bendravimas atneša naudos tiek mokytojams, tiek tėvams, nes gali pristatyti vaiką, atverti kažkokius jo gebėjimus, kuriuos toliau galime lavinti“, – pabrėžia pedagogė.
fb-img-1577312620029-1.jpg
„Smagu atitrūkti nuo kasdienių veiklų“
Pakalbinome ir kelias mamas, įsiliejusias į tėvų klubo veiklą. Štai jau trečius metus klubui priklausanti Irma pastebi, kad bendra tėvelių veikla leidžia pabėgti nuo kasdienybės ir kartu gauti naudingų žinių, susijusių su auklėjimu, mokyklos reikalais. „Pradėjus dukrai lankyti Stasio Šalkauskio gimnaziją, auklėtoja Margarita pakvietė prisijungti prie tėvelių klubo. Taip jau treti metai visi draugiškai bendraujame. Labai smagu susitikti, dalyvauti pamokose, daryti įvairius darbelius, vykti į išvykas. Paprasčiausiai smagu atitrūkti nuo kasdienių darbų, aptarti įvairius savo vaikų ir mokyklos reikalus. Esame labai dėkingi mokytojai Margaritai už gražų, nuoširdų bendravimą“, – sako Irma.
Jai antrina Aušra, kurią į klubą taip pat pakvietė sūnaus auklėtoja tapusi Margarita. „Kadangi mokytoją pažįstu jau seniai, žinojau, kad siūlo tinkamą ir gerą „reikalą“, – sako ji.
Pirmus metus klubo veikloje dalyvaujanti mama pabrėžia, kad tėvų klubas ne tik padeda geriau suvokti mokyklos vidaus politiką ar susipažinti su kitais tėveliais, bet ir išvaiko baimes. „Aš asmeniškai turėjau nemažai baimių, ateinant į gimnaziją. Mūsų progimnazijos bendruomenė buvo maža, visi vieni kitus pažinojo. Tėvelių klubas išblaškė baimes, parodė, kad ir didelėje mokykloje visi gali būti artimi ir nuoširdžiai vieni kitais rūpintis. Apskritai Stasio Šalkauskio gimnazija labai orientuota į mokinio gerą savijautą, stengiasi padėti ir jaustis kaip šeimoje. Iš tiesų, kadangi mokykla nauja, tėvų klubas labai padeda suprasti pačią mokyklos vidaus politiką, labai jaukiai supažindina su vaikų užsiėmimais ir mokslais. Ir suartina su pačiais mokytojais, be to, galima pasisemti patirties iš senbuvių tėvelių. Kadangi mokytojai visada derina susitikimus, o ir vyksta jie po darbų, tai pakankamai lengvai galima suderinti su asmeniniais reikalais. Labai puikūs organizuojami seminarai, užsiėmimai. Nuo bandelių kepimo iki paauglių auklėjimo“, – sako Aušra.
logo-srtrf.jpg