PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2025 m. Liepos 5 d. 15:17

Karstiniame Lietuvos regione augalus bus galima tręšti tik per lapus

Biržai

Laukai / Alfa.lt nuotr.

Sniegė BalčiūnaitėŠaltinis: BNS.LT


372059

Seimas iš dalies panaikino draudimą karstiniame Lietuvos regione – Biržų ir Pasvalio rajonuose – naudoti skystas trąšas. Nuo liepos augalus tręšti čia bus galima tik purškiant lapus.

Ūkininkų teigimu, toks tręšimas leistų veikliąsias medžiagas tiksliau paskirstyti augalui, sumažinant trąšų kontaktą su dirvožemiu, taip pat jų išplovimo riziką. Tačiau kai kurie Seimo nariai pasigedo mokslininkų išvadų, ar toks tręšimas nekenks dirvožemiui.

Kaip BNS sakė Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Tadas Micikevičius, skystos trąšos per lapus augalo vegetacijos metu įsisavinamos geriau. Toks tręšimo būdas nekenktų dirvožemiui, todėl, anot jo, leidus tręšti tik per lapus, bus nauda ir ūkininkams, ir gamtai.

„Per lapus geriau (skystos trąšos – BNS) įsisavina nei per šaknis. Birias (trąšas – BNS) gali lietus išplauti, dideli vėjai išnešioja, trukdo rasos“, – tvirtino jis.

T. Micikevičius teigimu, dėl draudimo naudoti skystas trąšas nukentėjo laukai: „Nebuvo galima gauti mikroelementų, kitokių trąšų“.

„Skystų trąšų per lapus naudojant reikia minimaliai, mažiau jų išsiplauna, įsigeria į dirvožemį“, – kalbėjo Biržų rajono ūkininkų sąjungos vadovas.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Pasvalio skyriaus vadovė Lina Židonienė BNS nurodė, kad kai kurie augalai, pavyzdžiui, rapsai, pupos, netręšiami boru, manganu, molibdenu neužauga sveiki, juos paveikia puviniai.

Anot jos, leidus tręšti purškiant lapus, ūkininkai užaugins sveikesnį derlių naudodami mažiau chemijos.

„Galima teigti, kad derliai bus šiek tiek didesni, nes leidžiamos trąšų normos bus įsisavinamos maksimaliai. Dabar dedami į trąšas stabilizatoriai, neleidžiantys joms išgaruoti ir nusiplauti“, – aiškino ūkininkė.

Pasak jos, birios trąšos ypač neefektyvios yra sausros laikotarpiu: pavyzdžiui, azotą augalas įsisavina 30 proc., o visa kita išgaruos: „Kai sausra, mes neturėjome jokių trąšų.“

Tuo metu konservatorius Valdas Rakutis kalbėdamas Seime, pasigedo mokslinių tyrimų, įrodančių, kad toks tręšimas nepakenks.

„Yra labai aukštai požeminiai vandenys ir gali taip atsitikti, kad tos trąšos, kad ir per lapus, jos vis tiek gali paveikti. Čia reikia labai gerai žiūrėti, kad šito regiono žmonės nenukentėtų, ypač ilgalaikiame laikotarpy, nuo tokio pobūdžio tręšimo“, – kalbėjo jis.

Nuo 1991 metų karstiniame regione draudžiama naudoti skystas trąšas, motyvuojant, kad regionas pasižymi padidintu jautrumu dėl greitos infiltracijos į gruntinius vandenis ir nestabilių dirvožemio sluoksnių.

Teigta, kad skystų trąšų naudojimas ant dirvos paviršiaus šioje vietovėje gali užteršti šulinių vandenį, skatinti eroziją ir didinti geologinį nestabilumą.

#SEIMAS#BIRŽAI#PASVALYS#TRĄŠOS#ŪKININKAI