Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijoje gegužės 3 d. įvyko seminaras, tarp kurio temų buvo Darbo kodekso normų taikymas, mokytojų etatinio darbo užmokesčio sistema (MEDUS), taip pat vidinis ir išorinis ankstyvojo vaikų ugdymo paslaugų kokybės vertinimas Europoje.
konferencija-1-12.jpg
Temas pristatė lektoriai Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) pirmininko pavaduotojas Egidijus Milešinas, LŠPS teisininkė Evelina Šilinytė, Marijampolės lopšelio-darželio „Rūta“ auklėtojos metodininkės Žaneta Jasiukevičienė ir Živilė Belickienė.
Seminaro dalyviai – Marijampolės apskrities švietimo įstaigų vadovai ir darbuotojai, ko gero, labiausiai domėjosi naujai įvedama mokytojų etatinio darbo užmokesčio sistema. Ji bus pradedama diegti nuo šių metų rugsėjo 1 d., o dokumentų dar nėra. Tad pirmas klausimas, užduotas ŠMM atstovui Aidui Aldakauskui, toks ir buvo – kada bus paruošti etatinio mokytojų užmokesčio sistemos norminiai dokumentai?
Ministerijos atstovas paaiškino, kad Valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio įstatymo pakeitimai kėlė daug klausimų. „Atsakėme į daugybę pastabų, klausimų, derinome pozicijas su suinteresuotomis ministerijomis. Teisingumo ministerijoje susiderinta viskas, nutarta, kad kiekvienas mokytojas bus A2 lygio pareigybės. Sunkiausia sekėsi su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, iš principo ir nesusiderinome“, – pasakojo A. Aldakauskas. Jis sakė nežinantis, kada nutarimas išvys dienos šviesą, norintis tikėti, kad birželio 1 dieną.
Kalbėtojas teigė, kad mokytojui kintamoji atlyginimo dalis nenustatoma. Tai nutarta matant, jog nuo 2017 m. vasario kitose biudžetinėse įstaigose pradėtas taikyti modelis su kintamąja pareiginės algos dalimi neveikia. Tai esą įrodo ir atlikti tyrimai. „Reikia turėti kitų būdų, kaip paskatinti darbuotoją, o šis modelis duoda daug biurokratijos, bet mažai naudos. Lyg ir norisi sieti skatinimą su mokinių pasiekimais, bet tada gresia mokytojų vengimas rašyti neigiamus pažymius. Taigi tam bus naudojamas mokytojų atestavimas, kaip ir iki šiol“, – aiškino A. Aldakauskas.
Etatų skaičius bus nustatomas Vyriausybės nutarime. Lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo metodikoje specialiai praleidžiamos mokinio ar klasės krepšelių sąvokos. „To jau nevartojame, dabar tai yra baziniai ugdymo kaštai arba išgyvenimo krepšelis“, – sakė lektorius.
Vyriausybė vakar pritarė Švietimo ir mokslo ministerijos pateiktam siūlymui įteisinti mokytojų etatinį darbo apmokėjimą ir teiks Seimui tvirtinti įstatymų pataisas. A. Aldakauskas sakė, kad labiausiai stringąs klausimas dėl itin mažų mokyklų ir itin mažų klasių finansavimo. „Nėra politinio aiškaus atsakymo šiuo klausimu. Politinė vėliava – saugoti mažas kaimo mokyklas, bet nesakoma, iki kada tai daryti“, – teigė A. Aldakauskas. O kažkas iš salės pajuokavo, kad saugoti iki rinkimų...
Dar vienas svarbus dokumentas – rekomendacijos (tai nėra įstatymas, tik patarimai) dėl mokytojo krūvio sandaros, kur bandoma nubrėžti gaires, kaip susitarti, kas ir kokiomis apimtimis dirbs. A. Aldakauskas sakė, kad visi minėti dokumentai turi būti pedagogų bendruomenės skaitomi, aptarinėjami, o ministerijoje laukiama jų pasiūlymų, geriausia, kad šie būtų pateikti susistemintai – nuo savivaldybės, nuo profsąjungos ar pan.
Guosdamas mokytojus dėl nerimo netekti darbo vietų A. Aldakauskas teigė, kad ir iki šiol kiekvienas birželis būdavo vienodai baisus, nes prieš kelerius metus ŠMM rekomendavo, jog mokytojo darbo sutartys būtų peržiūrimos ir atnaujinamos kasmet. Turi būti užfiksuojama, kokiu krūviu pedagogas dirbs, o jis jau spręs, ar sutikti dirbti siūlomomis sąlygomis, ar ne. „Ir dabar juk kažkas išeina, kažkas ateina dirbti į mokyklas, ir tai nesusiję su etatiniu apmokėjimu“, – kalbėjo ŠMM atstovas.
Sunku pasakyti, ar pedagogų bendruomenei tapo aiškiau dėl naujos apmokėjimo sistemos, bet ministerijos atstovai važinėja per savivaldybes (neseniai lankytasi Vilkaviškyje) ir bando nuraminti, kad blogiau nebus. Mokytojai neslepia, kad bijo permainos, nors ji ir saldžiai skamba – MEDUS, taip pat jiems trūksta aiškesnės, išsamesnės informacijos, o jie norėtų atostogų išeiti turėdami daugiau atsakymų...
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos