Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Virusas. Karpos yra virusinės kilmės, todėl jomis dažniausiai užsikrečiame tose vietose, kur būna daug žmonių. p-a-t-r-i-c-k nuotr.
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Kad ir kokia karpa atsirado (vos pastebima ar didelė), tai reikėtų suprasti kaip ženklą, kad sumažėjo odos atsparumas, o imunitetas reikalauja didesnių jūsų pastangų.
Jog užsikrėstumėte, užtenka paspausti ranką
Karpos aplanko kone visus: jos kankina apie
75 proc. žmonių populiacijos. Tiek darželinukus, tiek mokinukus, tiek medikus ar valstybės tarnautojus.
Karpas sukelia dešimtys virusų, tačiau joms atsirasti įtakos turi ir išoriniai veiksniai. Vaikai karpomis užsikrėsti gali, žaisdami smėlio dėžėse ar ritinėdamiesi su augintiniais – katėmis, šunimis. Paviršinio odos sluoksnio traumos taip pat lemia karpų atsiradimą. Karpomis užsikrėsti galima nuo įvairių buities ar asmeninės higienos daiktų. Tarkime, yra tikimybė, kad žmogus, turintis karpų ant rankų, nusiplovęs rankas jūsų muilu, šiuo virusu užkrės ir jus. Taip nutikti gali, tiesiog ištiesus ranką, norint su jumis pasisveikinti, ypač jeigu ant rankų yra mikrotraumų. Pastaruoju metu karpų atsiradimas siejamas su žalingu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo būdu: greitu maistu, nenatūralia mityba, įtemptu gyvenimo tempu, sukeliančiu nuolatinį stresą, kancerogeninių medžiagų vartojimu
ir pan.
Drėgnuoju metų laiku itin svarbu rūpintis, kad kojų nevargintų drėgmė, nes tai skatina karpų atsiradimą. Šaltuoju metų periodu oda linkusi labiau sausėti nei įprastai, todėl joje neretai atsiranda įtrūkimų. Tai sudaro itin palankias sąlygas karpoms atsirasti. Karpų atsiradimo inkubacinis periodas ganėtinai ilgas – nuo užsikrėtimo iki karpos atsiradimo gali praeiti nuo kelių savaičių iki keleto mėnesių.
Įprastai karpas pastebime tik tada, kai jos jau yra susiformavusios. Karpos paviršius esti šiurkštus, o išvaizdai įtakos turi jos „apsistojimo“ vieta. Dažnai susidariusiuose odos dariniuose matyti vienas ar keli tamsūs taškeliai, kuriuos žmonės vadina karpų sėklelėmis, nors iš tiesų tai tėra mažos krešuliais užkimštos kraujagyslės.
Dažniausiai ant plaštakų ir pėdų atsirandančios karpos nėra skausmingos, tačiau tam tikrais atvejais gali būti jaučiamas spaudimas ar niežėjimas.
Karpos rodo ne tik odos atsparumo sumažėjimą, bet ir bendrą organizmo būklę, tad, anot kosmetologės, jeigu jau turite karpą, vadinasi, atėjo metas kur kas labiau pasirūpinti savo organizmu bei imuniteto stiprinimu.
Karpų virusas turi kietą
charakterį
Karpas gydyti būtina, nes jos linkusios plisti. Be to, karpos prie nago gali sukelti nago volelio pažeidimą, o vėliau – ir paties nago pakitimą. Karpoms plintant po nagu, jis gali atšokti nuo guolio. Ne ką mažiau rūpesčių kelia ir padų karpos, todėl jas, anot kosmetologės, būtina šalinti: būdamos gilios ir skausmingos, jos linkusios greitai daugintis. Ant padų paprastai atsiranda dvi ar trys karpos, kiek rečiau – keliolika, kurioms susiliejus į visumą, atrodo, kad tai viena didelė karpa.
Karpų gydymas kiekvienu atveju išlieka individualus, nepaisant to, ar jūs pasirinksite liaudiškas priemones, ar pasikliausite gydytojo specialisto rekomendacijomis.
Mūsų senolių patarimai nėra iš piršto laužti, suprantama, jeigu tai nėra prietarai ar burtai.
Visų pirma, atsiradus karpoms, svarbu jų nepulti draskyti ar karpyti nagų žirklutėmis. Karpų virusas turi kietą charakterį – piktybiškai pradėjus judinti, jis ima sparčiai plėstis. Nukirpta karpa stipriai kraujuoja, gali atsirasti žaizda. Be to, ji tikrai ataugs, nes lieka šaknys. Namuose gydomos karpos gali supūliuoti, įsimesti infekcija.
Jeigu nuo karpų gintis nuspręsite liaudiškomis priemonėmis, nepraeikite pro šermukšnį. Raudono šermukšnio uogų nuoviras puikiai tinka karpoms gydyti. Tereikia minėtame nuovire suvilgytą medžiagos skiautę uždėti nakčiai ant karpos. Galite pasikliauti ir kiaulpienių sultimis. Ir vienu, ir kitu atveju odos nenudeginsite.
Gamtoje apstu putino uogų, kurias sutrynus, gauta tyrele apvyniokite vietą, ant kurios pūpso karpa. Beje, kiek tokių procedūrų jums prireiks, sunku pasakyti. Galite pabandyti ir stiprų aviečių nuoviro kompresą ar rūgščių obuolių bei ugniažolių sultis, kuriomis kasdien trinkite karpą, kol ji ims tamsėti ir maždaug po savaitės pati išnyks. Karpas galima naikinti šviežių česnakų tyrele, sumaišyta su sviestu. Tereikia gauta mase padengti karpą ir kaskart turinį keisti. Kovojant su karpomis, veikia ir kiečio nuoviras, kuriuo vilgant karpas, paskatinsite jas išnykti. Imunitetą stiprinkite melisos žolelių nuoviru. Su-stiprėjęs organizmas pats pradės kovoti su karpomis.
Karpos gali dingti nuo jūsų plaštakų ar pėdų po kelių savaičių ar mėnesių, tačiau, net ir pavykus jas išnaikinti, svarbu nenustoti stiprinti imuninės sistemos. Jeigu patiems apsiginti nuo karpų nepavyktų, gydymas kiekvienu atveju išlieka individualus, dėl to pravartu kreiptis į specialistą.
Karpų profilaktika:
- tinkama rankų higiena;
- lankydamiesi baseinuose ar pirtyse, avėkite tik asmeninę avalynę;
- naudokite kojų prakaitavimą mažinančias priemones;
- venkite odos išsausėjimo, jai prižiūrėti naudokite minkštinamuosius bei drėkinamuosius kremus;
- reguliariai stiprinkite imuninę sistemą, ypač atšalus orams.