PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Liepos 24 d. 12:53

Kariuomenės vadas: sistemiškai integruojame bepiločius orlaivius, kiekvienas dalinys turės dronų

Lietuva

Raimundas Vaikšnoras. ELTA / Rinatas Chairulinas

EtapliusŠaltinis: BNS


375301

Metus kariuomenės vado poste minintis generolas Raimundas Vaikšnoras sako, kad pradedant sisteminį dronų integravimą į kariuomenės sudėtį, kiekvienas dalinys turės po tokio tipo orlaivį.

„Pradedame sisteminį bepiločių orlaivių integravimą nuo skyriaus iki divizijos lygmens. Kiekvienas pėstininkų skyrius turės droną žvalgybai. Aukštesni vienetai – atitinkamas žvalgybinių ir kovinių dronų sistemas. Taip pat vyksta procesas dėl tolimojo nuotolio kovinių dronų išvystymo tam, kad reikalui esant galėtume smogti giliai priešo užnugaryje“, – feisbuke ketvirtadienį rašė R. Vaikšnoras.

Anot jo, Lietuvos kariuomenės mokykloje taip pat įkurtas Bepiločių orlaivių sistemų mokymo centras.

„Surinkti entuziastai jau rengia žvalgybinių ir atakos dronų operatorius. Į pradines programas įtraukėme Ukrainos karo patirties turinčius specialistus“, – teigė kariuomenės vadas.

R. Vaikšnoras taip pat pažymėjo, kad kariuomenei reikalingos papildomos galimybės naikinant taikinius ore.

„Matome, kad tam, jog galėtume efektyviai naikinti visus potencialius oro taikinius, prireikus būtume pasirengę greitai ir patikimai reaguoti, reikalinga papildoma sensorika ir platesnės naikinimo galimybės“, – sako generolas.

Pasak jo, kariuomenė kartu su Krašto apsaugos ministerija (KAM) yra numačiusi priemones šios srities stiprinimui.

R. Vaikšnoro teigimu, be oro gynybos bataliono, kuris kuriamas divizijos struktūroje, planuojama steigti atskirą vidutinio nuotolio oro gynybos batalioną, kurį sudarys NASAMS baterijos, taip pat bus formuojamos trumpojo nuotolio oro gynybos MSHORAD baterijos.

„Lygiagrečiai ieškome sprendimų, kaip oro taikinius naikinti kuo ekonomiškiau – pasitelkiant paprastesnes, bet veiksmingas priemones. Šioje srityje aktyviai perimame Ukrainos patirtį, pagal kurią matyti, jog kartais pigios ir ne tokios technologiškai pažangios priemonės gali būti labai veiksmingos neutralizuojant oro taikinius“, – rašė kariuomenės vadas.

Kaip skelbė BNS, Lietuvos pasieniečiai liepos 10 dieną pastebėjo iš Baltarusijos skrendantį objektą. Pasak kariuomenės, jis prieš nukrisdamas Lietuvos teritorijoje išbuvo apie tris minutes.

Iš pradžių pareigūnai įtarė, kad oro erdvę kirto iranietiškas dronas „Shahed“, kuriuos Rusija naudoja kare prieš Ukrainą, bet vėliau paaiškėjo, jog tai – Rusijoje gaminamas bepilotis orlaivis „Gerbera“.

Bepilotė skraidyklė nukrito pati netoli uždaryto Šumsko pasienio kontrolės punkto, maždaug už kilometro nuo sienos su Baltarusija.

Situaciją vėliau nagrinėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Jo pirmininkas Giedrimas Jeglinskas teigė, kad saugant oro erdvę „yra daugybė kritinių spragų“: tiek aptinkant į šalį įskristi galinčius dronus, tiek perspėjant apie grėsmę, tiek kalbant apie galimybę tokį objektą eliminuoti.

Tuo metu R. Vaikšnoras šią savaitę sakė, kad Lietuva peržiūrės dalį suplanuotų oro gynybos įsigijimų, tačiau pabrėžė nesutinkantis su kritika, kad šalies oro gynyba yra „visiškai skylėta“.

Tuo metu prezidentas Gitanas Nausėda teigė pirmiausia matantis poreikį geresnei institucijų tarpusavio koordinacijai dėl įvykstančių Lietuvos oro erdvės pažeidimų.

#RAIMUNDAS VAIKŠNORAS#BEPILOČIAI ORLAIVIAI#DRONAI