PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Gegužės 12 d. 14:26

Kariuomenės ir visuomenės šventėje – dvi skirtingų laikmečių karinės operacijos

Alytus

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


37530

Tradicija tapusi Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė, šiais metais pirmąkart vyks Alytuje gegužės 19 d. Į šventę atėjusieji galės susipažinti ne tik su Karinėmis oro, jūrų, sausumos ir specialiųjų operacijų pajėgomis, išbandyti jėgas įvairiose rungtyse, turnyruose, bet ir pamatyti dvi karines operacijas. Viena jų – šių dienų Lietuvos karinių pajėgų, o kita – partizaninės kovos inscenizacija, skirta minėti 78 metų sukaktį nuo pagrindinių partizaninių kovų pradžios.


Foto galerija:

mg-0264.jpg
ibudzeikaites-foto.jpg
ibudzeikaites-nuotrauka.jpg

Partizaninės kovos su Vidaus reikalų liaudies komisariatu (SSRS NKVD) inscenizacijoje, kurią atliks karo istorijos klubo „Grenadierius" nariai, žiūrovai galės stebėti į nelaisvę patekusių partizanų išvadavimo operaciją. Scena bus naudojama iš Lietuvos miškuose 1944-1953 m. vykusio partizaninio karo epizodų. Rekonstruota partizanų apranga ir naudojami rusiški, vokiški ir čekiški ginklai leis pajusti tarpukario Lietuvos partizanų gyvenimo kasdienybę. NKVD karininkus įkūnijantys „Grenadieriaus" nariai dėvės autentišką 1943 m. modelio uniformą, prie kurių prisidės ir agentai smogikai su partizaniškomis uniformomis. Žiūrovai galės pamatyti NKVD kariuomenės naudojamus rusiškus ginklus ir JEP WILIS sunkvežimį.

Be inscenizuotos kovos šventės dalyviai galės apsilankyti partizanų giraitėje su bunkeriais ir pamatyti atkurtą 1944 – 1953 m. partizanų gyvenimą, kurį padės sukurti Lietuvos šauliai ir karo istorijos klubas „Grenadierius". Pirmajame uždarame bunkeryje įlipę šventės dalyviai galės pasijausti kaip partizanų slėptuvėje. Kitame bunkeryje keletas aktorių atkurs partizanų buitį, kasdienę veiklą tarp kovinių operacijų. Šventės dalyviai galės pamatyti ir išmėginti laisvės kovotojų ginklus, partizanų uniformas, kitus partizanų naudotus ekipuotės elementus. Bus rodomas teatralizuotas partizanų priesaikos pasirodymas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezidencijos tyrimų centras pristatys parodą, skirtą vieno žymiausių Lietuvos partizanų vado generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osioms gimimo metinėms.

Šventę vainikuos šiuolaikinės kariuomenės operacija – „Pumos" šturmuos priešo štabą. Operacijoje Sausumos pajėgų „Geležinio Vilko" brigados Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono (toliau - DK BUB) kariai atliks puolamojo pobūdžio operaciją – turės likviduoti aptiktą priešo štabą ir neutralizuoti pavojingiausius taikinius. Alytaus Naujosios, Žuvinto ir Raudonkalnio gatvių sankirtoje aidės šūviai, sprogimai, judės karinė technika. Taip pat gali būti pasitelkta ir Karinių oro pajėgų pagalba.

Operacijoje dalyvaus DK BUB profesinės karo tarnybos ir nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai. Pagrindinė užduotis teks "Pumoms" – taip neoficialiai vadinamiems DK BUB 1 kuopos kariams.

„Karinei operacijai, kurioje dalyvauja mechanizuoti pėstininkai, snaiperiai ir medikų grupė, suplanuoti reikia žinių apie kiekvieno padalinio galimybes. Visus karius reikia sutelkti bendrai užduočiai ir sinchronizuoti tarpusavio veiksmus. Tik tai garantuos sėkmingą užduoties įgyvendinimą", – sako DK BUB I kuopos vadas kpt. Paulius Kančys.

Pagal scenarijų bataliono žvalgai aptiks priešo susitelkimo objektą, snaiperiai patikslins vietą ir neutralizuos pagrindinius taikinius, o mechanizuoti pėstininkai šturmuos objektą. Karo medikai bus pasirengę teikti pagalbą. Operacijos metu bus naudojami šarvuočiai M113, išsiskleis mobili vadavietė, kariai naudos pagrindinius pėstininkų ginklus.

Kariuomenės ir visuomenės šventė rengiama kartą per metus, mobilizuojamos visos kariuomenės pajėgos. Tradicija švęsti kariuomenės ir visuomenės dieną yra kilusi iš tarpukario Lietuvos, šios šventės paprastai vyksta trečiąjį gegužės savaitgalį. Atkūrus nepriklausomybę Lietuvoje ši šventė atgaivinta 1993 metais Vilniuje. Pastaruoju metu įsitvirtino tradicija Lietuvos kariuomenę pristatyti ir kituose Lietuvos regionuose. 2009 ir 2011 m. šventė organizuota Kaune, 2012 m. – Šiauliuose, 2013 m. – Klaipėdoje, 2015 m. – Marijampolėje, o 2017 m. – Panevėžyje.