PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Kovo 24 d. 17:46

Kariuomenės atstovė apie litvinizmo grėsmę: tai viena iš paruošiamųjų informacinio karo fazių

Lietuva

Vytis. ELTA / Dainius Labutis

Vilius NarkūnasŠaltinis: ELTA.LT


352004

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento patarėja Auksė Ūsienė sako, jog litvizinmo teorija, neigianti Lietuvos valstybės istoriją, yra viena iš informacinio karo prieš Lietuvą priemonių. Pasak specialistės, panaši priešiška Rusijos taktika buvo stebima ir Ukrainoje – prieš prasidedant plataus masto invazijai, Maskvos propaganda skleidė panašius naratyvus Ukrainos valstybingumo atžvilgiu.

„Istorija visada būdavo vienas iš tokių teiginių, kuris labiausiai yra atakuojamas – būtent Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istorija. Šita litvinizmo teorija labai stipriai iškilo dar 2014 m., kai buvo aneksuotas Krymas ir prasidėjo karas Donbase. Tas pasiruošimo etapas, informacinio mūšio etapas nebūna trumpas“, – pirmadienį Seime vykusioje diskusijoje kalbėjo A. Ūsienė.

„Būtent Ukrainai buvo transliuojama, kad tokios valstybės nėra, kad jų valdovai buvo Rusijos valdovai, dabartinės Maskvos valdovai. Matėme labai stiprų paruošiamąjį lauką, buvo kuriami filmai, teigiama, kad tokios valstybės kaip Ukraina nebuvo, kad tai buvo kitų Rusijos valdovų, carų teritorinės dovanos ir ji tarsi neturi teisės egzistuoti“, – tęsė ji.

Anot kariuomenės atstovės, panašūs naratyvai buvo fiksuoti prasidėjus ir pilno masto invazijai į Ukrainą. Taip pat pastebėta, kad panašiu laiku atitinkama retorika buvo nukreipta ir į Lietuvą.

„Mums netgi buvo pradėta transliuoti, kad Lietuva neturi egzistuoti kaip valstybė. Vadinasi, tam tikras paruošiamąsias matricas, jeigu ne visiškai identiškas, matome labai panašias“, – tvirtino A. Ūsienė.

Ekspertė pastebėjo, jog kaip ir Ukrainos atveju, Lietuvos atžvilgiu vienas ryškiausių priešiškų naratyvų yra susijęs su kalba – teorija teigia, esą lietuvių kalba neturi LDK šaknų.

„Ką tenka išgirsti, kad dirbtinai mūsų kalba buvo sukurta. Netgi neseniai girdėjau vienoje ištraukoje iš Kremliaus transliuojamo naratyvo, (...) kad Jonas Jablonskis tą (lietuvių – ELTA) kalbą suformavo dirbtinai“, – pažymėjo ji.

Siekiama idėjomis įtikinti ir diasporas

Pasak specialistės, Lietuvos valstybingumą ir istorines šaknis neigiančiais litvinizmo naratyvais siekiama įtikinti šalyje gyvenančią rusų ir baltarusių diasporą.

„Siekiama įtikinti, sakykime, Rusijos visuomenę, tam tikrą diasporą, kad tokios valstybinės kalbos nebuvo, tokios tautos nebuvo“, – pridūrė A. Ūsienė.

„Galime tikrai laikyti tai kliedesiais, galbūt kažkieno sąmokslo teorijomis ir nekreipti į tai dėmesio (...), bet iš tiesų tai yra paruošiamosios informacinio karo fazės“, – tvirtino kariuomenės atstovė.

ELTA primena, kad litvinizmo klausimas jau kurį laiką figūruoja viešojoje erdvėje. Litvinizmas – teorija, teigianti, kad tikrieji LDK kūrėjai yra baltarusiai.

Šių diskusijų kontekste metų pradžioje kilo ginčai ir dėl Baltarusijos opozicijos iniciatyvos – naujojo Baltarusijos paso. Pastarasis dokumentas papuoštas į lietuvišką Vyti panašiu žirgo – Pahonios – simboliu.

Tuomet Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas Dzianis Kuchynskis pabrėžė – Pahonios herbas ir lietuviškas Vytis – tai du skirtingi simboliai.

Dalis visuomenės veikėjų ir politikų litvinizmą įvardija kaip Kremliaus ir Minsko bandymus skaldyti Lietuvos visuomenę.

#LITVINIZMAS#LIETUVA#KARIUOMENĖ#BALTARUSIJA#PROPAGANDA
#ISTORIJA