PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Spalio 21 d. 06:57

Karių kapų paminklus, netekusius vertės ir tapusius vandalų agresijos taikiniais, planuojama demontuoti

Šiauliai

Audronio Rutkausko nuotr.

Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


249160

Praeitą savaitgalį ir vėl dažais išniekintos Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų karių kapinės Bubiuose, Šiaulių rajone. Nors baudos už tokį nusižengimą numatytos, pareigūnams nustatyti ir nubausti vandalų nepavyksta. Kita vertus, vertybes praradusius monumentus planuojama demontuoti, paliekant tik karių kapus.

Pyktis išsilieja ant mirusiųjų kapų

Raudonais dažais svastikos ženklais išpiešti Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų karių kapai Bubiuose. Fašistiniais simboliais pažymėtas ir karys, ir šalmas, taip pat paminklai, raudonai perbraukti ir karius šlovinantys užrašai tiek rusų, tiek lietuvių kalbomis.

Praeito savaitgalio kapų išniekinimas – jau trečias toks įvykis šioje vietoje šiemet nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios. Balandžio 10 d. mėlynais ir geltonais dažais suniokotas tarybiniams kariams, žuvusiems 1941–1945 metų kare, atminti paminklas Bubiuose. Gegužės 14 d. kario paminklas buvo apipaišytas svastikomis.

Vandalai taikiniais pasirinko praeitame amžiuje karuose žuvusių karių kapus, pagal tautinį principą susiedami juos su šalimi agresore.

Šiaulių rajone įrengtose karių kapinėse palaidoti Pirmojo pasaulinio karo Vokietijos ir Rusijos imperijų kariai, o šalia jų vėliau buvo įrengtos ir Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių kapinės, kuriose įamžintos 633 žuvusių karių pavardės ir 111 nežinomų karių. Tuomet istorinė realybė buvo kitokia – tie kariai kovojo prieš fašizmą.

Nacistinių, komunistinių simbolių, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių demonstravimas užtraukia baudą nuo 300 iki 1 500 Eur. (Audronio Rutkausko nuotr.)

Baudos egzistuoja, bet vandalai nebaudžiami

Suprantama, kad dabar Rusijos agresija Ukrainoje kelia daugelio gyventojų nepritarimą ir pyktį, baimę ir bejėgiškumo jausmą. Tačiau tokia emocine būsena jokiu būdu negalima pateisinti vandalizmo išpuolių kapinėse. Panieka mirusiesiems yra netoleruotina, o paminklų niokojimas ir draudžiamų ženklų naudojimas yra nusikaltimas, už kurį baudžiama.

Bet koks paminklo suniokojimas, kapų ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimas yra baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki vienų metų. Jei asmuo vandališkus veiksmus atlieka dėl rasinių, nacionalinių ar religinių motyvų, tai jam gresia finansinė bauda arba viešieji darbai ar net laisvės atėmimas iki trejų metų. O už nacistinių, komunistinių simbolių, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių platinimą ar demonstravimą Administracinių nusižengimų kodekse yra numatytos baudos nuo 300 iki 1 500 Eur.

Po pirmojo įvykio balandį buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 312 straipsnį „Kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimas“. Tačiau rasti vandalų nepavyko.

„Kadangi, ikiteisminio tyrimo metu atlikus visus reikiamus proceso veiksmus ir išnaudojus visas galimybes, nusikalstamą veiką padaręs asmuo nebuvo nustatytas, ikiteisminis tyrimas prokuroro nutarimu buvo sustabdytas“, – informuoja Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Gailutė Smagriūnienė.

Gegužę paminklą svastikomis apipaišiusių įtariamųjų taip pat nepavyko nustatyti.

Tokių incidentų, prasidėjus Rusijos karui prieš Ukrainą, padaugėjo. Nustatyti vandalus sudėtinga, jie lieka nenubausti. Tuo metu visuomenės tolerancija tokiems išpuoliams pavojingai didėja. Žmonės stengiasi to nepastebėti ar net tyliai pritaria.

Pavyzdžiui, apie praeito savaitgalio kapų išniekinimą tiek policijos, tiek Šiaulių r. savivaldybės atstovai sužinojo iš žiniasklaidos, kai buvo pradėta rengti ši publikacija. Įtariamųjų, tikėtina, ir vėl nepavyks nustatyti.

Kario skulptūra, kaip ir kiti ideologiniai monumentai karių kapinėse, nebeteko vertingųjų savybių ir, tikėtina, bus nukelta. (Audronio Rutkausko nuotr.)

Kapinės saugomos, o paminklai nebe vertybė

Moralės, pagarbos mirusiesiems ir istorinio teisingumo riba, prasidėjus ir tebesitęsiant Rusijos agresijai Ukrainoje, visuomenėje tapo labai plona. Jos neperžengti stengiamasi ir priimant politinius sprendimus dėl monumentų panaikinimo.

Šiaulių rajone yra šešios karių palaidojimo vietos ir jos visos įtrauktos į Kultūros vertybių registrą su nustatytomis vertingomis savybėmis, todėl jų judinti iki šiol nebuvo galima.

„Šiaulių rajono savivaldybė kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą dėl vertybių patikslinimo. Rugsėjį gauta informacija, kad joms paliktos vertingosios savybės tik reljefas, istoriniai faktai ir karių palaidojimai“, – sako Edita Šliauterienė, Šiaulių r. savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyr. specialistė.

Vadinasi, istoriškai vertingi ir saugomi nuo šiol yra tik karių kapai. O tokie paminklai, kaip kario skulptūra Bubiuose, žvaigždė Gruzdžiuose ir kitos monumentalios konstrukcijos Meškuičiuose, nebeteko vertingųjų savybių.

Rajono savivaldybėje sudaryta Istorinės atminties įamžinimo darbo grupė rekomenduoja nukelti visus šiuos monumentus, postamentus ir skulptūras.

Remiantis naujausiais komisijos sprendimais ir darbo grupės rekomendacijomis, rengiamas ir jau lapkritį Šiaulių rajono tarybai bus teikiamas sprendimas nuimti paminklus, demontuoti ideologiją šlovinančias konstrukcijas ir užrašus, sutvarkyti karių kapavietes.