PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Gegužės 3 d. 07:05

Karas Ukrainoje: Rusijos pajėgos pradėjo „Azovstal“ šturmą Mariupolyje (nuolat atnaujinama)

Pasaulis

Ukrainos kovotojai. Ukrainos gynybos ministerijos nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


215213

69-oji Rusijos karo Ukrainoje diena. Rusija planuoja artimiausiu laiku aneksuoti dvi rytines Ukrainos sritis, kuriose dabar vyksta pagrindiniai kovos veiksmai. Rusija 2014 metais aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį, bet nesiėmė tokių veiksmų kitose srityse, kur gyvena daug rusakalbių, nors pastangas užtikrinti jų teises Maskva ne kartą yra įvardijusi kaip vieną iš savo karinės invazijos į kaimyninę šalį priežasčių.

Apie praėjusios paros įvykius Ukrainoje skaitykite čia.

22:55

Po rusų raketų smūgių Lvive subomborduotoje elektros pastotėje kilusį gaisrą gesina ugniagesiai, Twitter paskyroje paskelbė miesto meras Andrėjus Sadovyinas. Pasak mero, vienas žmogus per ataką žuvo.

Rusų ataka pataikė ir į šešias geležinkelio stotis centro ir vakarų Ukrainoje, informavo Ukrainos geležinkelių valdybos direktorius Oleksandras Kamyshinas, skelbia bbc.com


Pasak jo, nukentėjusiųjų nėra, geležinkelio darbuotojai ir keleiviai nenukentėjo, bet padaryta žala infrastruktūrai.
14 traukinių reisai atidėti dėl apšaudymo, bet neseniai pirmasis iš traukinių pajudėjo.

22:20

Apie šimtas civilių dar gali būti gamykloje, taip Reuters tarnybai pirmadienį nurodė kapt. Sviatoslavas Palamaras, Ukarinos Azovo bataliono vado pavaduotojas, skelbia cnn.com

21:35

Pareigūnai, liudininkai praneša apie sprogimus Lvive, Dnipre, Kyjivo srityje

Lvive, Dnipre, Kyjivo ir Kirovohrado srityse antradienio vakarą nugriaudėjo galingi sprogimai, pranešė pareigūnai ir liudininkai.

„Lvive girdėti sprogimai. Visi likite slėptuvėse“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė miesto meras Andrijus Sadovas.

Kiek vėliau jis informavo, kad nuo raketų smūgio nukentėjo dvi elektros pastotės.

„Dalyje miesto nėra elektros“, – pridūrė A. Sadovas.

Lvivo srities administracijos vadovas Maksymas Kozyckis savo ruožtu sakė: „Remiantis pirmine informacija, Lvivo sričiai suduoti raketų smūgiai. Likite slėptuvėse!“

Liudininkai socialiniuose tinkluose praneša, kad Lvive buvo girdėti penki sprogimai.

Dnipre, pasak liudininkų, nugriaudėjo mažiausiai trys sprogimai; socialiniuose tinkluose pranešama, kad sprogimų girdėti dešiniajame krante Kyjivo mieste.

Kirovohrado srityje įsikūrusios Dolynskos gyvenvietės vadovas Jevhenas Zvizdovskis patvirtino, kad į jos teritoriją atskriejo raketa.

Be to, pranešama apie raketas, praskriejusias virš Ternopilio regiono.

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka savo ruožtu paskelbė, kad virš Vinicos skriejusios dvi raketos buvo numuštos.

21:20

Beveik trys šimtai civilių kūnų rasta Irpinėje po Rusijos karių pasitraukimo

290 civilių kūnai rasti Irpinės mieste, už Kijevo, nuo tada, kai atsitraukė Rusijos pajėgos. Apie tai antradienį pranešė miesto meras Oleksandras Markushinas, skelbia cnn.com

Socialiniame tinkle Facebook Irpinės miesto meras rašė, kad 185 kūnai identifikuoti. Tai daugiausia vyrai, kurie žuvo nuo bombų ir kulkų.

Pasak mero, mažiausiai penki žuvusieji patyrė smegenų sužeidimus ir kentėjo badą. Penki gyventojai nušauti į galvą daugiabučių kieme ir prie vaikų darželio.

21:00

Sprogimai Lvive, tai patvirtino miesto meras Andrėjus Sadovyinas, skelbia bbc.com. Kol kas daugiau informacijos apie sprogimus ir nukentėjusiuosius nėra žinoma. Vakarų Ukrainos miestas Lvivas yra nutolęs per 80 kilometrų nuo Lenkijos sienos. Gyventojų populiacija siekia 720 tūkst.

19:30

Rusijos pajėgos deportavo beveik 40 tūkst. žmonių iš Mariupolio į Rusiją.

Mariupolio meras Vadimas Boičenko antradienį Ukrainos medijos centre pranešė, kad Rusijos pajėgos deportavo beveik 40 tūkst. žmonių iš Mariupolio į Rusiją arba į Donetsko separatistinę zoną, skelbia cnn.com

18:30

BBC skelbia, kad jų žiniomis, į Zaporižią iš Mariupolio atvyko 127 žmonės: 69 civiliai iš „Azovstal“ gamyklos, kiti 58 – iš aplinkinių Mariupolio zonų. JT sako, kad iš plieno gamyklos evakuoti 101 žmonės, įskaičiuojant 17 vaikų, tarp kurių vienas yra šešių mėnesių kūdykis. 32 žmonės liko Mariupolyje.

17:35

JT: iš Mariupolio gamyklos evakuoti civiliai pasiekė Zaporižią

Į Ukrainos kontroliuojamą Zaporižią antradienį atvyko pirmoji transporto vilkstinė su žmonėmis, evakuotais iš apgriautos Mariupolio metalurgijos gamyklos „Azovstal“.

Kaip pranešė Jungtinės Tautos, į miestą atvyko 156 civiliai gyventojai, evakuoti iš gamyklos ir netoliese esančio miesto.

„Su palengvėjimu patvirtinu, kad saugaus išvežimo iš Mariupolio operacija sėkmingai baigta. Galvoju apie visus tuos, kurie liko apsupti mieste. Stengsimės jiems padėti“, – sakė JT nuolatinė koordinatorė Ukrainai Osnat Lubrani.

Koordinatorė pasakojo, kad ji pati važiavo su mariupoliečiais, kurie iš Mariupolio buvo išvežti gegužės 1 dieną. Žmonės jai papasakojo savo buvimo „Azovstal“ bunkeriuose detales, kurias O. Lubrani palygino su „pragaru“.

Vicepremjerė Iryna Vereščuk antradienį žurnalistams sakė, kad gamykloje yra likę keli šimtai civilių.

Tuo metu gamykloje likę Ukrainos gynėjai pranešė, kad Rusijos pajėgos pradėjo šturmuoti paskutinį ukrainiečių kovotojų bastioną nuniokotame Mariupolyje.

Prieš beveik dvi savaites Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė kariuomenei neatakuoti gamyklos, bet ją blokuoti.

Gamykloje tebesančio pulko „Azov“ vado pavaduotojas Sviatoslavas Palamaras patvirtino, kad Rusijos pajėgos antradienį pradėjo gamyklos šturmą.

Paprašytas pakomentuoti ukrainiečių žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus, kad gamykla yra šturmuojama, S. Palamaras patvirtino: „Tai yra tiesa“.

Anksčiau antradienį Ukrainos televizija citavo Mariupolio policijos patrulių viršininką Mychailo Veršininą, kuris sakė, kad Rusijos kariuomenė „pradėjo šturmuoti gamyklą keliose vietose“.

Gamykloje likusios Ukrainos nacionalinės gvardijos brigados vadas Denysas Šleha taip pat sakė, kad „didelės priešo pajėgos panaudodamos šarvuočius bando šturmuoti gamyklą „Azovstal“.

17:00

Indijos premjeras ragina nutraukti ugnį ir siekti taikos.

Kopenhagoje, Danijoje besilankantis Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi prašo nutraukti ugnį Ukrainoje ir ragina Kijevą ir Maskvą tartis dėl taikos. Iki šiol Indija dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje laikėsi neutraliteto, dėl ko susilaukė kritikos iš įvairių valstybių ir aktyvistų.

16:26

Daugiau kaip 100 žmonių, evakuotų iš „Azovstal“ gamyklos, antradienį turėtų atvykti į Zaporižią.

15:57

Mykolaivo regione per apšaudymą sužeisti 5 žmonės

Ukrainos Mykolaivo regione per pastarąją parą Rusijos surengtas atakas buvo sužeisti penki žmonės, antradienį „Telegram“ pranešė regiono tarybos vadovė Hana Zamazejeva.

Visos aukos buvo nuvežtos į ligonines ir joms teikiama reikiama pagalba, sakė M. Zamazejeva. Pasak jos, šiuo metu vietos ligoninėse dėl išpuolių regione iš viso yra 145 žmonės.

15:31

Gelbėtojai šalina raketų smūgio Odesai pasekmes.

15:12

B. Johnsonas: Ukraina laimės

Antradienį kreipdamasis į Ukrainos parlamentą, Borisas Johnsonas sakė, kad „Ukraina laimės“ prieš Rusiją ir „bus laisva“.

B. Johnsonas, pirmasis pasaulio lyderis, kreipęsis į Aukščiausiąją Radą nuo konflikto pradžios, taip pat sakė, kad „vadinamoji nenugalima Putino karo mašinos jėga sudužo neįveikusi Ukrainos patriotizmo ir meilės tėvynės“.

B. Johnsonas šiuos komentarus išsakė užsienio reikalų ministerijai skyręs 13 šarvuočių, kad padėtų evakuoti civilius gyventojus iš apsiaustų Rytų Ukrainos rajonų, praneša „Reuters“.

14:47

E. Macronas kalbėsis su V. Putinu

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį kalbėsis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, rašo „The Guardian“.

Anot Prancūzijos prezidento kanceliarijos, skambutis vyks E. Macrono iniciatyva.

14:18

Pranešama, kad rusai pradėjo „Azovstal“ šturmą Mariupolyje

Pasak žurnalisto Andrejaus Tsaplienko, rusų pajėgos bando įsiveržti į gamyklos teritoriją.

Karo žurnalistas A. Tsaplienko teigia, kad Rusijos pajėgos pradėjo ƒ„Azovstal“ gamyklos Mariupolyje puolimą. Apie tai A. Tsaplienko pranešė „Telegram“ kanale.

Šią informaciją patvirtino Azovo pulko vado pavaduotojas.

„Šiuo metu jie bando įsilaužti į gamyklos teritoriją. Informaciją patvirtina pulko „Azov“ vado pavaduotojas. Daugiau detalių kol kas nėra“, – sakė A. Tsaplienko.

Jis prisiminė, kad prieš puolimą Rusijos aviacija kelias valandas bombardavo „Azovstal“. Kilo didelis gaisras, visuose Mariupolio rajonuose matomas dūmų stulpas.

UNIAN rašo, kad Rusijos gynybos ministerija rado pateisinimą puolimui ir pareiškė, kad „pradėtos naikinti Azovo ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų šaudymo pozicijas „Azovstal“ pažeidus paliaubų režimą“.

14:06

Mažiausiai devyni civiliai žuvo per apšaudymą Ukrainos Donecko srityje

Rytinio Donecko regiono gubernatorius Pavlo Kirilenko „Telegram“ pranešė apie apšaudymą ir žuvusiuosius Donecko srityje.

„Apšaudymo ir bombardavimo pasekmės dar nenustatytos, bet mažiausiai 3 žmonės žuvo, 2 buvo sužeisti, o 8 namai buvo apgadinti“, – sako P. Kirilenko.

Jis nurodė, kad po 3 žmonės žuvo Vugledaro ir Limano miestuose.

13:29

Ukrainos gynybos ministerija: Rusija planuoja aneksuoti laikinai okupuotas teritorijas Ukrainos pietuose

Rusija svarsto galimybę aneksuoti laikinai okupuotas teritorijas Ukrainos pietuose prie Krymo. Manoma, kad ateityje šiuos regionus planuojama integruoti į bendrą Rusijos Federacijos ekonominę erdvę. Šia informacija dalinasi Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiasis žvalgybos direktoratas.

Direktoriato pateikiamoje ataskaitoje pasakojama, kaip rusai bando įvesti okupacinį režimą – pakabina vėliavas, išduoda antspaudus.

Remiantis žvalgybos pranešimais, gegužės 1-ąją vadinamojo Krymo „vadovo“ patarėjas informacijos politikos klausimais Olegas Kryuchkovas paskelbė apie laikinai okupuotų Ukrainos teritorijų ekonominės integracijos plano rengimą. Minimalus jo įgyvendinimo laikotarpis yra iki 2030 m.

Tuo tarpu pietuose rusai bando įtikinti gyventojus, kad jie kontroliuoja užimtas gyvenvietes. Heničeske gegužės 1-ąją surengtas iškilmingas Rusijos Federacijos vėliavos pakėlimas, tačiau miesto gyventojai ignoravo „šventę“.

Rostovo regiono įmonės gavo užsakymą gaminti antspaudus neteisėtai organizuotoms Mariupolio administracijoms. Juos naudoti turėtų švietimo ir metrikacijos įstaigos, ligoninės, policija ir okupacinės institucijos nnepaisant to, kad dauguma jų visiškai sunaikintos dėl miesto apšaudymo.

Mariupolyje okupantai ir slepia savo karo nusikaltimų pėdsakus. Jie ieško žuvusių civilių kūnų ir sudegina juos trijuose mobiliuose krematoriumuose, veikiančiuose nuo balandžio 15 dienos.

12:50

Ukrainos prezidentas: sprendimas dėl neutralaus Ukrainos statuso turėtų būti priimtas referendume

Ukrainai įgyti neutralų statusą įmanoma tik tuo atveju, jei jis suteiks rimtas saugumo garantijas iš konkrečių šalių. Rusija taip pat turi priimti šias garantijas. Tada jie bus pateikti referendumui, o galutinį sprendimą priims Ukrainos žmonės.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis tai pasakė interviu televizijos kanalui „Al Arabiya“, atsakydamas į klausimus apie galimą Ukrainos neutralų statusą ir neprisijungimą prie NATO, jei tai padės užbaigti karą, praneša „Ukrinform“.

„Kalbant apie Rusijos troškimą dėl neutralaus statuso Ukrainai, jeigu tai yra vienas iš susitarimų dėl karo užbaigimo punktų, esame pasirengę svarstyti šį neutralų statusą Ukrainai. Tačiau su sąlyga, kad yra konkrečių šalių saugumo garantijos, kad tai nebūtų tušti susitarimai. Ir jei tai rimti susitarimai, ir jie suteikia saugumo garantijas, o Rusija tai priims, jie bus pateikti referendumui, ir Ukrainos visuomenė priims sprendimą“, – sakė V. Zelenskis.

Prezidentas pažymėjo, kad be neutralaus statuso yra ir kitų klausimų, tarp kurių – laikinai okupuotų teritorijų išlaisvinimas, kuriuos taip pat reikia aptarti. Anot jo, nuo 2019-ųjų pabaigos – susitikimo Normandijos formatu – jis su Rusijos prezidentu V. Putinu nekalbėjo.

Kaip anksčiau interviu CNN pareiškė Ukrainos prezidentas, Ukraina neatsisakys savo teritorijų šalies rytuose, kad užbaigtų karą su Rusija. Taip pat V. Zelenskis mano, kad aktualiausi derybų su Rusija klausimai yra saugumo garantijos, neutralus Ukrainos statusas, Krymo likimas.

12:40

49 žmonės buvo evakuoti iš apšaudymo Luhansko srityje

Antradienio rytą nepaisant priešiškų apšaudymų, iš Luhansko srities buvo evakuoti 49 civiliai.

„Evakuaciją apsunkina apšaudymas. Išvežti 49 žmonės. 39 Lisicos ir 10 Severodonecko gyventojų jau vyksta į saugius šalies miestus“, – rašė regiono vadovas.

12:30

Rusija pradėjo artilerijos smūgį į Železnodorožno kaimą Zaporožės srityje

Apgadinta 12 namų, sugriauta mokykla.

12:18

JK premjeras per kreipimąsi į Ukrainos parlamentą skelbs apie papildomą karinę pagalbą

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) antradienį ruošiasi nuotoliniu būdu pasakyti kalbą Ukrainos parlamente ir paskelbti apie papildomą, 300 mln. svarų sterlingų (358 mln. eurų) vertės karinę pagalbą Kyjivui, pirmadienį pranešė premjero biuras.

B. Johnsonas taps pirmuoju užsienio šalies lyderiu, kuris kreipsis į Aukščiausiąją Radą nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą pradžios vasario 24-ąją. Jis taip pat pasveikins užpultos šalies pasipriešinimą agresijai kaip jos „puikiausią valandą“.

„Kai mano šaliai Antrojo pasaulinio karo metais grėsė invazijos pavojus, mūsų parlamentas, kaip ir jūsų, posėdžiavo viso konflikto metu“, – sakys premjeras, remiantis Dauningo gatvės paskelbtomis kalbos ištraukomis.

„Britų tauta parodė tokią vienybę ir ryžtą, kad didžiausio pavojaus metą prisimename kaip puikiausią savo valandą“, – nurodoma ištraukose.

„Tai puikiausia Ukrainos valanda, epiškas jūsų nacionalinės istorijos puslapis, kuris bus prisimenamas ir pasakojamas ateinančioms kartoms“, – ruošiasi sakyti B. Johnsonas.

Naujoji Londono teikiama karinė parama turėtų apimti elektroninės karybos įrangą, priešbaterinę radarų sistemą, GPS signalų slopinimo įrangą ir tūkstančius naktinio matymo prietaisų.

Praėjusią savaitę JK paskelbė apie planus perduoti Kyjivui šarvuočių, pajėgių šaudyti raketomis į besiveržiančius Rusijos orlaivius. Anksčiau Didžioji Britanija išsiuntė prieštankinių raketų, oro gynybos sistemų ir ne vieną toną plastiškųjų sprogmenų.

Be to, artimiausiomis savaitėmis Ukrainai bus pristatyta sunkiasvorių bepiločių orlaivių (UAV) sistemų, siekiant „suteikti logistinę paramą izoliuotoms pajėgoms“, paskelbė Dauningo gatvė.

Kyjivui ruošiamasi perduoti ir keliolika naujų specializuotų automobilių „Toyota Landcruiser“; jie turi padėti apsaugoti civilius pareigūnus šalies rytuose bei evakuoti žmones iš fronto linijų zonų, nurodė britų premjero biuras.

Kremlius kritikuoja Vakarų valstybes dėl karinės įrangos aukojimo Ukrainai, teigdamas, kad tokie veiksmai gali eskaluoti konfliktą. Maskva taip pat perspėja, kad Rusija turi teisę atsakyti į bet kokią tiesioginę intervenciją.

Tuo metu diplomatijos fronte Britanija vėl atidaro savo ambasadą Kyjive. Londono vyriausioji pasiuntinė Melinda Simmons (Melinda Simons) britų savaitraščiui „The Observer“ neseniai pareiškė „besijaučianti, kad [ambasada] bus tinkama vieta darbui“.

Kreipdamasis į ukrainiečių parlamentą, B. Johnsonas turėtų pasakyti, kad JK „didžiuojasi, kad yra tarp Ukrainos draugų“. Spėjama, kad premjeras pažers ir naujos griežtos kritikos invaziją besitęsiančiam Kremliui.

„Jūsų vaikai ir vaikaičiai sakys, kad ukrainiečiai išmokė pasaulį, jog brutali agresoriaus jėga nieko nereiškia prieš moralinę žmonių, pasiryžusių būti laisvais, jėgą“, – ketina sakyti britų lyderis.

11:54

Rusijos pajėgos neteko daugiau nei 24 tūkst. personalo narių

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas feisbuke paskelbė naujausius duoemnis apie Rusijos pajėgoms padarytus nuostolius. Nurodama, kad Rusija prarado 24 200 karių.

11:29

Britanijos kariškiai: Rusijos kariuomenė „reikšmingai susilpnėjusi“

Jungtinės Karalystės kariškiai antradienį paskelbė manantys, kad Rusijos kariuomenė dabar yra „reikšmingai susilpnėjusi“, nes išnaudojo daugybę pajėgumų ir išteklių per karą Ukrainoje.

Šis Britanijos gynybos ministerijos vertinimas buvo pateiktas kasdieniame „Twitter“ komentare apie karą Ukrainoje.

„Rusijos kariuomenė dabar reikšmingai susilpnėjusi – tiek materialiai, tiek konceptualiai – dėl savo invazijos į Ukrainą. Atsigavimas bus trikdomas sankcijų.Tai padarys ilgalaikį poveikį Rusijos gebėjimui naudoti įprastas karines pajėgas“, – sakoma pranešime.

Ministerija pridūrė, kad Rusijos gynybos biudžetas nuo 2005 iki 2018 metų buvo padvigubintas, bet net ir vykdyta modernizacijos programa „nesudarė Rusijai sąlygų dominuoti Ukrainoje“.

„Tiek strateginio planavimo, tiek operatyvinio įgyvendinimo nesėkmės padarė ją nesugebančią kiekybinės galios paversti lemiamu pranašumu“, – pažymėjo ministerija.

11:09

Ukrainos ginkluotosios pajėgos: Rusija bando atitaisyti patirtus įrangos nuostolius

Rusija imasi priemonių, kad papildytų karinę įrangą, kuri patyrė nemažų nuostolių per invaziją į Ukrainą, sakoma ginkluotųjų pajėgų operatyvinėje ataskaitoje.

Remiantis turima informacija, balandžio 17–gegužės 2 dienomis 17 tankų ir 60  vikšrinių pėstininkų kovos mašinų amfibijų buvo išgabenta iš saugyklų Rusijoje ir išsiųsti į Ukrainos teritorijas, kurias okupavo Rusijos pajėgos.

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad Rusija tęsia Charkivo miesto ir netoliese esančių gyvenviečių apšaudymą.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pranešė atrėmusios 12 Rusijos atakų Donecko ir Luhansko srityse, sunaikinusios šešis tankus, penkias artilerijos sistemas, 22 šarvuočius ir aštuonias transporto priemones.

10:50

Evakuacinė kolona iš Mariupolio juda Zaporožės kryptimi

Vakar išvykusi evakuacijos kolona iš Mariupolio šiuo metu juda Zaporožės kryptimi.

Apie tai pranešė Mariupolio meras Vadymas Boičenka, skelbia „Ukrinform“.

„Dabar kolona juda Zaporožės kryptimi, ši evakuacija vis dar vyksta. Todėl pateikiame labai ribotą informaciją. Tikimės, kad ji (evakuacija – red.) vis tiek įvyks, o mūsų gyventojai, tie, kurie daugiau nei du mėnesius tiesiogiai slapstėsi Azovstalyje, vis tiek pateks į mūsų valstybės kontroliuojamą teritoriją.

Meras priminė, kad Azovstal metalurgijos gamyklos teritorijoje esančioje pastogėje slepiasi daugiau nei 200 civilių iš Mariupolio.

Iš viso mieste liko daugiau nei 100 000 žmonių, kurie taip pat laukia evakuacijos.

Balandžio 30 dieną Mariupolį ginančio Azovo pulko vadovybė pranešė, kad iš gamyklos buvo evakuota 20 moterų ir vaikų.

Azovstal metalurgijos gamyklos teritorijoje yra apie 1000 civilių ir Ukrainos karių, iš jų apie 600 sužeistų.

Rusijos agresija Mariupolyje sukėlė vieną didžiausių humanitarinių katastrofų.

10:00

Rusija skuba suremontuoti per numanomą „diversiją“ susprogdintą tiltą

Pietvakarių Rusijoje netoli sienos su Ukraina darbininkų brigados pirmadienį skubėjo suremontuoti geležinkelio tiltą, kuris buvo apgadintas per incidentą, vietos gubernatoriaus apibūdintą kaip diversijos aktas.

Kursko srities administracija prognozavo, kad remonto darbai bus baigti trečiadienį.

Kursko srities gubernatorius Romanas Starovoitas sekmadienį sakė, kad tiltą susprogdino nežinomi asmenys ir kad Rusijos tyrimų komitetas, prižiūrintis svarbias bylas, pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl „teroro akto“.

Pareigūnai neatskleidė, kiek šis tiltas yra svarbus Rusijos karinei kampanijai Ukrainoje, bet per jį važinėjantys traukiniai gabena atsargas rusų pajėgoms, kovojančioms Ukrainos rytiniame Donbaso regione.

Atsakomybės už tilto sprogdinimą kol kas niekas neprisiėmė. Anksčiau Rusijos vakarinėje dalyje įvyko virtinė mįslingų sprogimų ir gaisrų, jau trečią mėnesį tęsiantis Maskvos karui Ukrainoje.

Balandžio 1-ąją du Ukrainos pajėgų sraigtasparniai smogė vienai naftos bazei Rusijos pietvakariniame Belgorodo mieste netoli abiejų šalių sienos ir sukėlė didžiulį gaisrą, sakė rusų pareigūnai.

Balandžio 25-ąją didelis gaisras įsiplieskė naftos bazėje vakariniame Briansko mieste, priklausančioje bendrovės „Transneft-Družba“, kontroliuojamos valstybinės naftos milžinės „Transneft“. Pastaroji valdo su Europa jungiantį eksporto naftotiekį „Družba“ („Draugystė“), bet dėl gaisro Brianske naftos tiekimas nebuvo sutrikdytas.

Tą pačią dieną Brianske užsiliepsnojo dar viena degalų saugykla.

Be to, praeitą trečiadienį keli sprogimai supurtė didelį šaudmenų sandėlį Belgorodo srityje ir sukėlė didžiulį gaisrą.

Ukraina atsakomybės dėl šių incidentų oficialiai neprisiėmė. Rusijos pareigūnai taip pat jų nevadino Ukrainos atakų padariniais, išskyrus balandžio 1-osios incidentą.

„Sprogimų Rusijoje dažnis ir jų taikiniai geriau už bet kokius žodžius byloja, kam tai naudinga. Tačiau Ukraina nenori prisiimti atsakomybės už šį sabotažą ir toliau tyli“, – naujienų agentūrai AP sakė Ukrainoje veikiančio analitinio Razumkovo centro karinis analitikas Mykola Sunhurovskis.

„Nors padėtis visiškai akivaizdi, Ukrainai itin nenaudinga prisiimti atsakomybę už sabotažą ir sprogimus Rusijoje, nes Kyjivas rizikuoja prarasti „agresijos aukos“ statusą, ir tai sukeltų keblumų tarptautiniuose teismuose, – AP sakė politinių studijų centro „Penta“ analitikas Volodymyras Fesenka. – Ukrainos teisininkai jau rengia daugelio tomų medžiagą tarptautiniams teismams, kad pareikalautų milijardų dolerių kompensacijos iš Rusijos už agresijos žalą.“

Praeitą savaitę Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailo Podoliakas užsiminė, kad Ukraina susijusi su tais incidentais, bet nesakė, kad atsakomybė tenka Kyjivui. Socialiniuose tinkluose paskelbtoje žinutėje jis nurodė, kad Rusijos Belgorodo, Voronežo ir Kursko srityse esama sandėlių, aprūpinančių Ukrainoje veikiančias Maskvos pajėgas, ir pridūrė, kad „karma yra žiaurus dalykas“.

„Jeigu jūs, rusai, nusprendėte masiškai atakuoti kitą šalį, masiškai žudyti visu iš eilės, masiškai traiškyti tankais taikius žmones, o šiems žudymams aprūpinti naudojate sandėlius savo srityse, anksčiau ar vėliau skolos turės būti grąžintos, – trečiadienį platformoje „Telegram“ rašė M. Podoliakas. – Atsižvelgiant į Rusijos karinio įsiveržimo į Ukrainą intensyvumą ir mastą, ramiai pratupėti nebus įmanoma.“

Su Ukraina besiribojančiuose Rusijos regionuose dažnai girdimi sprogimai suteikė peno ukrainiečių pikdžiugiškiems komentarams socialiniuose tinkluose.

Anksčiau pirmadienį Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas sakė, kad praeitą naktį regione girdėti garsūs trenksmai susiję su Rusijos aviacijos smūgiais Ukrainoje ir nebuvo nulemti „kažko, kas atskriejo pas mus iš Ukrainos teritorijos“.

9:30

Raketų smūgio į Odesą grėsmė išlieka didelė

Gegužės 3-iosios naktį Odesoje rusų apšaudymų nebuvo, tačiau Rusijos kariuomenės raketų smūgių grėsmė miestui iš jūros ir Krymo išlieka labai didelė.

Kaip praneša „Ukrinform“, telegramoje apie tai pranešė Odesos regiono karinės administracijos atstovas Serhijus Bratchukas.

Anot jo, Odesos srities gynybos pajėgos laikosi savo pozicijų ir stebi situaciją nepripažintos Padniestrės teritorijoje.

Savo ruožtu operatyvinės vadovybės „Pietūs“ atstovas Vladislavas Nazarovas patikslino, kad rusai gegužės 2 dieną toliau niokojo tiltą per Dniestro žiotis, smogdami į jį sparnuotosiomis raketomis „Yakhont“. O iš okupuoto Krymo raketa paleista iš Bastiono komplekso sunaikino gyvenamąjį namą Odesoje. 15 metų vaikas mirė, dar vienas nepilnametis dėl sužalojimų paguldytas į ligoninę.

Pranešama, kad rasistinė karinio jūrų laivyno grupuotė ir toliau manevruoja šiaurės vakarinėje jūros dalyje ir kelia raketų smūgių grėsmę pietų Ukrainoje.

9:00

Rusija Ukrainoje nužudė 220 vaikų, daugiau nei 406 vaikai buvo sužeisti.

8:20

Gyvatės saloje Ukrainos „Bayraktar“ smogė Rusijos priešlėktuvinių raketų sistemai

8:00

Šalia Maskvos esančiame leidyklos sandėlyje kilo didelis gaisras

 

7:43

Pentagonas: Rusijos generalinio štabo viršininkas lankėsi Ukrainos fronte

Rusijos kariuomenės generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas praeitą savaitę lankėsi Donbaso fronte rytų Ukrainoje, pirmadienį pranešė vienas Pentagono pareigūnas, bet pranešimų, kad šis generolas buvo sužeistas per ukrainiečių pajėgų ataką, nebuvo įmanoma patvirtinti.

„Galime patvirtinti, kad žinome, jog praeitą savaitę jis kelias dienas buvo Donbase“, – žurnalistams sakė aukšto rango amerikiečių pareigūnas.

„Nemanome, kad jis tebėra ten – [labiau tikėtina], kad jis išvyko ir sugrįžo į Rusiją“, – pridūrė pareigūnas.

„Negalime patvirtinti pranešimų, kad jis buvo sužeistas“, – tęsė Pentagono darbuotojas.

Žiniasklaida, remdamasi kai kuriais ukrainiečių pareigūnais, šeštadienį pranešė, kad Ukrainos pajėgos apšaudė vieną vadavietę prie Iziumo miesto, kur V. Gerasimovas lankėsi ir susitiko su kautynėms vadovaujančiais Rusijos karininkais.

Vis dėlto jis veikiausiai iš ten išvyko dar prieš apšaudymą.

Manoma, kad armijos generolas V. Gerasimovas fronte apsilankė, kad geriau suprastų vietos sąlygas ir padrąsintų karius, Rusijos pajėgoms mėginant užimti visą Ukrainos rytinių Donecko ir Luhansko sričių teritoriją, kai žlugo Maskvos planas greitai užimti sostinę Kyjivą šalies šiaurėje.

Per kasdienę spaudos konferenciją apie padėtį Ukrainoje minėtas Pentagono pareigūnas sakė, kad Rusijos pajėgos kaudamosi su ukrainiečiais Donbase pasiekė menką pažangą, ir jų pastangas pavadino „anemiškomis“.

„Toliau stebime geriausiu atveju minimalią rusų pažangą Donbase. Jie truputį pasistūmėjo į rytus nuo Iziumo ir Popasnos Luhansko srityje“, – kalbėjo pareigūnas.

Pareigūnai sakė, kad Rusijos pajėgos užimdavo kai kurias gyvenvietes, bet vėliau turėdavo iš jų atsitraukti spaudžiant ukrainiečiams. Amerikiečiai teigė, kad Rusijos pajėgos atrodo demoralizuotos ir kenčiančios dėl prasto vadovavimo ir menkos organizacijos.

Rusijos pastangos Donbaso fronte atrodo „labai vangios, labai nevienodos... kai kuriais atvejais, tiesą sakant, geriausias žodis jas apibūdinti būtų „anemiškos“, aiškino Pentagono pareigūnas.

Visgi jokio Ukrainos pajėgų veiksmų įvertinimo jis nepateikė.

Jungtinių Valstijų ir kitų Vakarų šalių tiekiama ginkluotė, įskaitant sunkiąją artileriją, radiolokacijos sistemas ir atakos dronus, toliau pristatoma dideliu tempu, patvirtino Pentagono pareigūnas.

Per pastarąją parą netoli Ukrainos nusileido 24 lėktuvai, gabenantys JAV ginklų siuntas, ir dar 11 skrydžių planuojama per tolesnę parą, nurodė pareigūnai.

Be to, į svarbius logistikos punktus atskrido 23 transporto lėktuvai, gabenantys ginklus ir kariuomenei reikalingas atsargas iš kitų penkių šalių.

7:35

Ukrainos kariai atmušė 12 rusų atakų Donbase

Per pastarąją parą Donecko ir Luhansko srityse buvo atremta dvylika rusų atakų, sunaikinti šeši tankai, penkios artilerijos sistemos, dvidešimt du vienetai šarvuotų kovinių mašinų ir aštuoni vienetai Rusijos pajėgų mašinų.

7:25

Maskvos srityje pasodinta 650 Z-svastikos medžių

7:20

Rumunija remontuos geležinkelį kroviniams iš Ukrainos gabenti

Dėl šio maršruto Ukraina galės gabenti ir priimti krovinius per Moldovą ir Galačio uostą.

7:10

JAV pareigūnas: Rusija planuoja aneksuoti Ukrainos rytines sritis

Rusija planuoja artimiausiu laiku aneksuoti dvi rytines Ukrainos sritis, kuriose dabar vyksta pagrindiniai kovos veiksmai, Maskvai nepavykus nuversti Kyjivo vyriausybės, pirmadienį pranešė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

„Remdamiesi naujausiais pranešimais manome, kad Rusija mėgins aneksuoti „Donecko liaudies respubliką“ ir „Luhansko liaudies Respubliką“, – sakė JAV ambasadorius prie Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Michaelas Carpenteris (Maiklas Karpenteris).

„Šie pranešimai rodo, kad Rusija planuoja inscenizuoti referendumus dėl [šių teritorijų] prisijungimo apytikriai gegužės viduryje“, – žurnalistams Vašingtone sakė pareigūnas.

M. Carpenteris pridūrė, kad Jungtinės Valstijos taip pat mano, jog Rusija turi panašių planų dėl pietinės Chersono srities, kur Maskva pastaruoju metu sustiprino savo kontrolę ir įvedė savo rublį kaip vietos valiutą.

„Manome, kad šie pranešimai labai patikimi. Deja, dažniau būdavome teisūs nei klysdavome, atskleisdami, kas, mūsų nuomone, gali įvykti, ir iš dalies mėginame padaryti tai šiuo atveju“, – kalbėjo diplomatas.

Rusija 2014 metais aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį, bet nesiėmė tokių veiksmų kitose srityse, kur gyvena daug rusakalbių, nors pastangas užtikrinti jų teises Maskva ne kartą yra įvardijusi kaip vieną iš savo karinės invazijos į kaimyninę šalį priežasčių.

„Tokie netikri referendumai – sufabrikuoti balsavimai – bus laikomi neteisėtais, kaip ir bet kokie mėginimai aneksuoti papildomas Ukrainos teritorijas“, – pabrėžė M.Carpenteris.

„Tačiau turime skubiai veikti“, – pridūrė jis.

6:55

ES pareigūnas: daugiau Rusijos bankų bus atriboti nuo SWIFT

Pagal naują Europos Sąjungos sankcijų paketą dėl Rusijos invazijos į Ukrainą „daugiau rusų bankų“ bus atriboti nuo tarptautinio tarpbankinių atsiskaitymų tinklo SWIFT, pirmadienį pranešė Bendrijos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis).

„Bankininkystės sektoriuje daugiau Rusijos bankų turės palikti SWIFT“, – per vizitą Panamoje sakė J. Borrellis.

Kovo pradžioje ES nuo SWIFT atjungė septynis Rusijos bankus, bet į „juodąjį“ sąrašą nebuvo įtraukti bankai „Sberbank“ ir „Gazprombank“. Pastariesiems prieiga prie SWIFT palikta, kad ES šalys galėtų atsiskaityti už iš Rusijos importuojamas gamtines dujas bei naftą.