PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Gegužės 6 d. 07:29

Karas Ukrainoje: Odesoje – raketų smūgiai, įvyko nauji belaisvių mainai su Rusija (nuolat atnaujinama)

Pasaulis

Stop kadras

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


221263

Prasidėjo 72-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. V. Zelenskis naktį kreipėsi į tautą, sakydamas, kad apšaudymas „Azovstal“ gamykloje nesiliauja net evakuojant piliečius. Prezidentas pridūrė, kad Ukrainos valdžia daro viską, jog rastų sprendimą išgelbėti didvyrius, ginančius Mariupolį.

Apie praėjusios paros karo Ukrainoje įvykius skaitykite čia

22:43

Sankcionuoto Rusijos turto konfiskavimui reikia netradicinių sprendimų

Dėl Europos Sąjungos sankcijų Rusijai ir Baltarusijai Lietuvoje įšaldytų piniginių lėšų konfiskavimui ir panaudojimui Ukrainos rėmimui reikia ieškoti netradicinių sprendimų, sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

„Akivaizdu, kad tai, kas vyksta iš Rusijos pusės prieš Ukrainą yra nepateisinama ir vyksta nekonvencinis karas. Šiuo atveju ir mūsų priemonės turi būti nestandartinės“, – penktadienį LRT sakė iš Kyjivo grįžusi ministrė. 

Anot jos, kol kas nėra konkrečių sprendimų, kaip dėl sankcijų įšaldytas turtas galėtų būti panaudotas Ukrainos labui.

„Turime įvairiausių pasvarstymų, analizuojame tą situaciją, kaip rasti būdą tą turtą, kuris yra sankcionuotas, galėtų būti konfiskuotas ir panaudotas atstatant Ukrainą. Apie tai buvo kalbėta pasitarimo metu Ukrainoje“, – teigė A. Bilotaitė. 

Pasako jos, tokių sprendimų ieško ir kitos valstybės atskirai, bet ir Europos Sąjunga bendrai.    

„Šiuo metu visos ES šalys ieško tų sprendimų, kažkokios patirties ar precedento nėra. Žinau, kad ir Lenkija ieško kelio ir galvoja apie teisines priemones, taip pat svarbu ir vieningas ES sprendimas“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos duomenimis, įgyvendinant Europos Sąjungos sankcijas Rusijai ir Baltarusijai Lietuvoje įšaldytų piniginių lėšų suma sudaro 22,6 mln. eurų.

Vizito metu A. Bilotaitė susitiko su Ukrainos kolega Denysu Monastyrskiu ir aptarė galimybę į Ukrainą siųsti Lietuvos išminuotojų pajėgas, nes karo niokojamoje šalyje Rusijos kariai palieka labai daug sprogmenų. 

„Beveik pusėje teritorijos yra galimai palikta įvairiausių sprogmenų, viena karo diena reiškia 30 darbo dienų išminuotojams. Sutarėme, kad ieškosime dar daugiau galimybių iš Lietuvos pusės tyrėjus ir išminuotojus išsiųsti į Ukrainą, taip pat europiniu lygmeniu turi būti priimti sprendimai, kad tiek technika, tiek žmonės su tam tikra specifine kompetencija vyktų į Ukrainą ir padėtų“, – sakė A. Bilotaitė.

Lietuvos vidaus reikalų sistemos teikiama parama Ukrainai jau siekia daugiau nei 3 mln. eurų. 

22:17

Per parą Ukrainos išminuotojų padaliniai neutralizavo 1468 sprogstamuosius užtaisus, patikrinta apie 300 hektarų teritorijos.

Iš viso nuo Rusijos karinės invazijos į Ukrainą pradžios Valstybinės pagalbos tarnybos gelbėtojai sunaikino 94 377 šaudmenis ir 583,4 kg sprogstamųjų medžiagų, įskaitant 1964 oro bombas.

21:53

„Amnesty International“ šiandien paskelbė, kad yra įtikinamų įrodymų, jog Rusijos kariai įvykdė karo nusikaltimus, įskaitant egzekucijas civiliams, vasario ir kovo mėn. užėmę teritoriją už Ukrainos sostinės ribų.

Civiliai taip pat patyrė piktnaudžiavimą, pavyzdžiui, „neapgalvotus šaudymus ir kankinimus“ nuo Rusijos pajėgų per jų nesėkmingą puolimą Kyjive ankstyvosiose invazijos stadijose, sakoma teisių grupės ataskaitoje.

„Tai nėra pavieniai incidentai“, - per spaudos konferenciją Kijeve sakė „Amnesty International“ vyresnioji patarėja reagavimo į krizes Donatella Rovera.

Rusija neigia įvykdžiusi egzekucijas, o Ukrainos valdžia teigia tirianti daugiau nei 9000 galimų Rusijos karių karo nusikaltimų. Tarptautinis baudžiamasis teismas taip pat tiria įtariamus karo nusikaltimus.

21:32

V. Putinas ir šalies elitas yra karo nusikaltėliai – Ukrainos teisingumo ministras

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, šalies elitas ir politinė vadovybė yra karo nusikaltėliai, sako šalies teisingumo ministras Denysas Maliuska.

„Žinoma, Putinas yra karo nusikaltėlis, tuo negalima abejoti, bet kuris teisininkas, kuris bent kažkiek supranta tarptautinę humanitarinę teisę, jums tai patvirtins. Taip pat galima sakyti, kad nusikaltėliai yra visas jų elitas, visa politinė vadovybė Rusijos Federacijoje, jie kaltinami daugybe nusikaltimų, kuriuos pripažįsta tarptautinė teisė. Jie turi būti nubausti ilgais metais kalėjimo“, – LRT penktadienį sakė D. Maliuska.

Ministro teigimu, Jungtinės Tautos ir kitos tarptautinės organizacijos per ilgai delsė ir buvo per mažai aktyvios, kad būtų atverti humanitariniai koridoriai ir suteikiama kita pagalba Ukrainai. 

„Karo praktika parodė, kad tarptautinės organizacijos nebuvo pasirengusios įsijungti į veiklą ir tik praėjus keliems mėnesiams aktyvių Rusijos karo veiksmų prieš Ukrainą jos pradėjo realiai remti ir padėti. Tai liečia ne tik Jungtines Tautas, bet ir kitas organizacijas, jos iš esmės rado savo nišą, kaip padėti Ukrainai tik praėjus daug laiko. Dabar galima konstatuoti, kad darbas vyksta, jos padeda“, – kalbėjo D. Maliuska.

21:17

Šiandien iš Severodonetsko buvo evakuoti tik trys žmonės, nors mieste liko mažiausiai 15 tūkst. Tai pranešė Luhansko srities karinės administracijos vadovas Sergijus Haidai.

20:30

V. Zelenskis: Mariupolis – „visiškai sugriautas“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė, kad pietrytinis Mariupolio uostamiestis yra visiškai sugriautas ir kad Rusijos pajėgoms jame nebeliko ką užimti, išskyrus apsiaustą metalurgijos įmonę.

Kalbėdamasis vaizdo ryšiu su Londone įsikūrusiu analitiniu centru „Chatham House“ V. Zelenskis buvo paklaustas, kaip šio strategiškai svarbaus miesto užėmimas galėtų paveikti konflikto eigą.

„Turėtumėt suprasti, kad Mariupolis niekada nekris. Ten nebeliko kam kristi. Jis jau nuniokotas... nebėra jokių [neapgadintų] statinių. Viskas visiškai sugriauta“, – ukrainietiškai kalbėjo V. Zelenskis, jo komentarus verčiant į anglų kalbą.

Mariupolyje belikęs „tas mažytis lopinėlis, metalurgijos įmonė „Azovstal“ – arba tai, kas iš jos likę“, pridūrė prezidentas.

Ši įmonė yra paskutinį Mariupolį ginančių ukrainiečių pajėgų tvirtovė. Manoma, kad „Azovstal“ komplekso tuneliuose ir bunkeriuose dar gali būti likę apie 200 civilių.

Penktadienį įmonę ginantys Ukrainos kariai apkaltino Rusijos pajėgas šaudant per civilių evakuaciją, nors Maskva yra paskelbusi, kad nutrauks ugnį.

V. Zelenskis sakė, kad „žmonės evakuojami, kiek mums tai įmanoma“.

„Jeigu jie nužudys žmones, kurie gali būti apkeisti kaip karo belaisviai arba paleisti kaip civiliai – arba kuriems būtų galima padėti kaip sužeistiesiems, tiek civiliams, tiek kariams – jeigu jie bus sunaikinti, nemanau, kaip galime po to dalyvauti su jais kokiose nors diplomatinėse derybose“, – pridūrė jis.

„Kalbant karine prasme, jie tęs [karo veiksmus] iki pat momento, kai juos sustabdysime“, – sakė prezidentas, prognozuodamas Rusijos pajėgų veiksmus užėmus Mariupolį.

Jis taip pat paminėjo Rusijos planus gegužės 9-ąją, kai minima Sovietų Sąjungos pergalė prieš nacistinę Vokietiją per Antrąjį pasaulinį karą, surengti Mariupolyje „pergalės paradą“.

„Suprantu, kad Rusija norėtų surengti paradą Pergalės dieną, gegužės 9-ąją“, – sakė V. Zelenskis.

Kremlius penktadienį neigė turįs tokių planų.

V. Zelenskis pasmerkė Rusijos kariuomenę už Mariupolio civilių gyventojų „kankinimą iki mirties“ ir pridūrė, kad tam sąlygas sudarė Kremliaus propagandos aparatas, kurstęs neapykantą.

„Manau [nacių vyriausiasis propagandininkas Josephas] Goebbelsas (Jozefas Gėbelsas) yra vaikas palyginus su suaugusiais Kremliuje. Ir tai – baugiausias dalykas, ką sužinojome iš šio karo“, – sakė Ukrainos lyderis.

20:24

JT Saugumo Taryba vienbalsiai priėmė deklaraciją dėl „taikaus“ sprendimo Ukrainoje

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba penktadienį vienbalsiai priėmė pirmąją deklaraciją dėl Ukrainos nuo vasario mėnesio, kai Rusija įsiveržė į šią šalį, ir parėmė generalinio sekretoriaus pastangas rasti taikų sprendimą.

Vis dėlto Norvegijos ir Meksikos parengtoje deklaracijoje, su kuria susipažino naujienų agentūra AFP, nepritariama Antonio Guterreso (Antoniju Guterišo) tarpininkavimo pastangoms, kaip buvo numatyta ankstesnėje teksto versijoje.

20:04

Estijos URM iškvietė Rusijos ambasadorių

Estijos užsienio reikalų ministerija penktadienį iškvietė rusų ambasadorių Vladimirą Lipajevą, kad pasmerktų Rusijos ambasados ​​pareiškimą socialiniuose tinkluose, kuriuo buvo užsipulta estų užsienio reikalų ministrė Eva-Maria Liimets (Eva Marija Lymets).

„Rusijos ambasados ​​pareiškimas buvo prastai suformuluota ir įžeidžianti propaganda. Pareiškime ir įraše socialiniuose tinkluose buvo pateiktos tarpusavyje nesusijusios temos ir nebuvo adekvačių argumentų, ir tuo norėta įžeidžiančiai užsipulti Estijos užsienio reikalų ministrę“, – sakė su ambasadoriumi susitikęs Užsienio reikalų ministerijos vicekancleris Martas Volmeris.

M. Volmeris atkreipė dėmesį, kad Estija pagal neseniai paskelbtą Pasaulio spaudos laisvės indeksą pirmauja ir užima ketvirtą vietą reitinge.

Pasak vicekanclerio, lentelės apačioje esančios šalys, tarp jų – Rusija, galėtų daug ko pasimokyti iš Estijos, kaip užtikrinti spaudos laisvę ir demokratinę plėtrą.

URM pabrėžė, kad spaudos laisvė, žiniasklaidos nepriklausomybė ir žurnalistų apsauga yra svarbios Estijos užsienio politikos temos. Vasario mėnesį Užsienio reikalų ministerijoje vyko aukšto lygio tarptautinė žiniasklaidos laisvės konferencija, o su spaudos laisve susiję klausimai yra vienas iš ministerijos prioritetų.

Išvakarėse Rusijos ambasada Taline paskelbė pareiškimą, kuriuo užsipuolė Estiją ir E.-M. Liimets dėl vieno Rusijoje populiaraus judėjimo „Nemirtingasis pulkas“ (Bessmertnyj polk) lyderių išvarymo ir abejojo žiniasklaidos laisve šioje Baltijos šalyje.

Estijos saugumo policijos departamento teigimu, Aleksejus Jesakovas daug metų viešai kurstė tarpvalstybinę neapykantą ir skleidė prokremlišką propagandą, rašė dienraštis „Postimees“.

Rusijoje gegužės 9-ąją minint Pergalės prieš nacistinę Vokietiją dieną „Nemirtingasis pulkas“ daugelyje miestų rengia eitynes, per kurias gyventojai neša Antrajame pasauliniame kare kovojusių savo giminaičių nuotraukas. Vis dėlto kritikai kaltina šią iniciatyvą skleidžiant prokremlišką propagandą.

A. Jesakovas taip pat teisino Rusijos agresiją Ukrainoje, dalyvavo kontrabandinėje veikloje Ukrainos rytuose, nurodė Saugumo policija.

Prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje, Estija uždraudė retransliuoti daugiau nei 20 Rusijos propagandinių televizijos kanalų ir užblokavo maždaug septynias svetaines, pažymi „Postimees“.

 

19:49

Ukrainos kariuomenė Charkivo srityje išlaisvino penkias gyvenvietes

Ukrainos ginkluotosios pajėgos Charkivo srityje atgavo Aleksandrovkos, Fedorovkos, Ukrainkos, Šestakovo, Pobedos gyvenviečių ir dalies Čerkasskije Tiškių kaimo kontrolę.

Tai pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

19:43

Dnipro mieste, vienos iš mokyklų kieme, vyko renginys per karą žuvusiems vaikams atminti.

223 tušti mokykliniai suolai pastatyti tiems, kurie už jų daugiau niekada nesėdės.

19:16

Kyjivas: įvyko nauji belaisvių mainai su Rusija

Per naują apsikeitimą belaisviais namo grįžo daugiau kaip 40 Rusijos į nelaisvę paimtų Ukrainos karių ir civilių, tarp jų 11 moterų ir dvasininkas, penktadienį informavo Kyjivas.

„Įvyko dar vienas apsikeitimas kaliniais: namo sugrąžintas 41 asmuo, įskaitant 11 moterų“, – platformoje „Telegram“ paskelbtame pranešime teigė vicepremjerė Iryna Vereščuk.

Tarp paleistų asmenų buvo 28 kariai ir 13 civilių, vienas iš jų – Ukrainos stačiatikių bažnyčios dvasininkas.

I. Vereščuk nenurodė, kiek rusų buvo paleista mainais.

Nuo vasario 24 dienos, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Kyjivas ir Maskva ne kartą keitėsi kaliniais, o vėliausi mainai įvyko balandžio 30-ąją, kai buvo išlaisvinta 14 ukrainiečių, tarp jų – nėščioji.

18:54

Odesoje ir regione griaudi sprogimai

Gegužės 6-osios vakarą rusų okupantai smogė dar vieną smūgį Odesos sričiai. Oro antskrydis vis dar tęsiasi.

Apie tai pranešė „Dumskaya“.

„Odesoje girdėti sprogimai. Oro gynyba dirba. Slėpkitės“, – sakoma pareiškime.

Valstybės institucijos šios informacijos kol kas nepatvirtino ir nepaneigė.

Rusai apšaudo Odesą iš laikinai okupuoto Krymo teritorijos, kur paleidžia raketas iš Bastiono komplekso.

18:49

Rusija leido importuoti prekes pažeidžiant sankcijas

Rusija penktadienį leido importuoti šimtus prekių kategorijų be intelektinės nuosavybės savininko sutikimo, siekdama apeiti apribojimus, įvestus dėl Maskvos karo Ukrainoje.

Pramonės ir prekybos ministerijos paskelbtame sąraše, be kita ko, yra bendrovių „Apple“ ir „Samsung“ išmanieji telefonai, populiarios automobilių markės, žaidimų konsolės ir įvairiose pramonės šakose naudojamos atsarginės dalys.

Sąraše taip pat yra kasdienio vartojimo prekių – pavyzdžiui, stalo įrankių ir kosmetikos.

„Pagal šį dokumentą civilinė atsakomybė netaikoma tais atvejais, kai produktus importuoja importuotojai, apeidami oficialius platinimo kanalus“, – nurodė ministerija.

Daugelį šių prekių gamina įmonės, nusprendusios pasitraukti iš Rusijos rinkos dėl Maskvos sprendimo vasario 24 dieną pasiųsti karius į Ukrainą.

Kitų prekių įvežimas, pavyzdžiui, automobilių dalių, buvo uždraustas dėl tarptautinių sankcijų, taikomų Maskvai dėl jos karo.

Šis mechanizmas leis Rusijai išvengti prekių, kurių ji šiuo metu negali pati pasigaminti, stygiaus.

Pasak ministerijos, priimtas sprendimas netolygus „leidimui importuoti ar platinti klastotes“.

Prezidentas Vladimiras Putinas ne kartą yra teigęs, kad Rusijos ekonomika gerai atlaikė sankcijų spaudimą, tačiau ekonomistai mano, kad didžiausias ekonominis poveikis dar tik laukia.

18:30

V. Zelenskis perspėja Rusiją: trauksis iš taikos derybų, jei okupantai toliau žudys civilius

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina pasirengusi visiškai pasitraukti iš taikos derybų, jei Rusija toliau žudys taikius ukrainiečius ir Ukrainos karius.

Tai jis sakė interviu Karališkajam tarptautinių santykių institutui.

„Jei Rusija žudys civilius ar karius, kurie galėtų būti paleisti, mes negalime su jais surengti diplomatinių derybų“, – sakė V. Zelenskis.

Prezidentas pabrėžė šio dalyko svarbą ne tik jam asmeniškai, bet ir visai šaliai.

Anksčiau V. Zelenskis teigė, kad Ukraina pasitrauks iš derybų su Rusija, jei okupantai surengs pseudoreferendumą Chersone, taip pat dėl Mariupolio gynėjų žudymo.

Pseudoreferendumo organizavimas Chersone pristabdytas, tačiau Mariupolyje padėtis įtempta. Nepaisant tariamo V. Putino įsakymo sustabdyti „Azovostalio“ puolimą, okupantai tęsia atakas.

18:03

Rusų parlamentaras: Rusija Pietų Ukrainoje liks „amžinai“

Maskvos kontroliuojamame Ukrainos Chersono mieste penktadienį apsilankęs aukšto rango rusų parlamento narys pareiškė, kad Rusija liks Pietų Ukrainoje „amžinai“.

„Rusija čia yra amžinai. Dėl to neturėtų kilti jokių abejonių. Į praeitį negrįšime“, – sakė Andrejus Turčakas, cituojamas valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ pareiškime.

„Gyvensime kartu, plėtosime šį turtingą regioną, turtingą istoriniu paveldu, turtingą čia gyvenančiais žmonėmis“, – pridūrė A. Turčakas.

Jis taip pat pranešė, kad Chersone atidaromas humanitarinės pagalbos centras, į kurį bus tiekiamas maistas, vaistai ir būtiniausi daiktai.

Tai buvo pirmas kartas, kai koks nors aukšto rango Rusijos pareigūnas užsiminė apie Maskvos ketinimus likti Ukrainos teritorijoje.

Chersoną Rusijos pajėgos okupuoja nuo karo pradžios.

Rusija stengiasi stiprinti savo kontrolę mieste, bet gyventojai ir toliau išeina į gatves protestuoti prieš okupaciją.

17:38

Chersono srityje rūsiuose okupantai laiko apie pusę tūkstančio žmonių, jie kankinami

Okupuotoje Chersono srities dalyje dabar rūsiuose yra apie pusė tūkstančio okupantų kankinamų žmonių.

Tai pranešė Ukrainos prezidento nuolatinė atstovė Krymo Autonominėje Respublikoje Tamila Taševa.

„Mūsų žiniomis, apie 500 žmonių laikomi rūsiuose, kur jie kankinami, tiek Chersone, tiek prie administracinės sienos su Krymu“, – pasakojo ji.

Anot T. Taševos, okupantai elgiasi pagal panašų scenarijų, koks buvo Kryme įgyvendintas 2014 metais.

„Pirmiausia atėjo kariškiai, paskui buvo išvalytas informacinis laukas tarp aktyvistų ir žurnalistų, tada buvo surengtas vadinamasis referendumas... Pirmiausia svarstė referendumo scenarijų, dabar svarsto šių regionų prijungimo prie Krymo scenarijų“, – pridūrė T. Taševa.

Anksčiau buvo pranešta, kad Rusija okupuotame Kryme įkūrė filtravimo stovyklas.

17:21

NEXTA praneša, kad dar 500 žmonių buvo evakuoti iš Mariupolio ir „Azovstal“ gamyklos.

16:55

Ukrainiečiai į nelaisvę paėmė 11 rusų snaiperių

Ukrainos saugumo tarnyba per specialiąją operaciją Charkivo srityje paėmė į nelaisvę 11 priešo snaiperių.

Tai paskelbė Ukrainos saugumo tarnybos pirmininkas Artemas Dekhtyarenko.

„Charkivo srityje specialios SBU operacijos metu buvo paimta į nelaisvę 11 rusų snaiperių. Sulaikytieji priklausė vadinamajam 115-ajam DNR pulkui, kuris apšaudė ukrainiečių pozicijas.

Chmelnickio srityje karinė kontržvalgyba neutralizavo rusų grupę, kuri regione planavo sabotažą. Grupę sudarė trys žmonės, kurie palaikė ryšius su savo rusų kuratoriais. Jie taip pat nufilmavo okupantų raketų smūgius į strategiškai svarbias vietas.

Kyjivo regione specialiosios tarnybos nustatė vietą ir sulaikė dar du bendradarbius. Tyrimo duomenimis, jie talkininkavo agresoriams ir padėjo jiems orientuotis Bučos rajone. Be to, jie dalyvavo plėšiant ir grobiant Ukrainos gyventojus.

16:22

Putinas ketina sukurti rusišką „Vikipedijos“ analogą, nes jo netenkina tai, kad jie rašo objektyvią informaciją apie Ukrainos užpuolimą.

15.55

Ukrainos pajėgos: rusai šaudė per civilių evakuaciją iš „Azovstal“

Ukrainos pulkas „Azov“, vadovaujantis „Azovstal“ Mariupolyje gynybai, penktadienį apkaltino Rusijos pajėgas šaudžius per civilių evakuaciją iš didžiulės plieno gamyklos, nepaisant Maskvos paskelbtų paliaubų.

„Per paliaubas gamykloje „Azovstal“ rusai, panaudoję prieštankinį valdomąjį ginklą, pataikė į automobilį“, – „Telegram“ pranešė „Azov“. Remiantis pranešimu, tuo metu automobilis „judėjo link civilių gyventojų, kad juos evakuotų“.

Per smūgį žuvo vienas ukrainiečių karys ir dar šeši buvo sužeisti, teigiama pranešime.

15.43

PSO Europos regiono narės ragina uždaryti vieną Maskvos biurą dėl karo Ukrainoje

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos biuras kitą savaitę svarstys rezoliuciją, raginančią uždaryti specializuotą PSO biurą Maskvoje dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, penktadienį pranešė agentūra.

Šiam klausimui aptarti gegužės 10 dieną bus šaukiama dviejų dienų trukmės agentūros Europos regiono biuro specialioji sesija.

PSO Europos regiono, apimančio 53 šalis, įskaitant kelias Vidurio Azijos valstybes, 43 narės išsiuntė laišką su pasiūlymu organizacijos direktoriui šiam regionui Hansui Klugei (Hansui Kliugei).

Balandžio 28 dieną išsiųstu laišku raginama surengti specialią sesiją ir „apsvarstyti sveikatos padėtį Ukrainoje bei platesnes vykstančio karo pasekmes sveikatos klausimams regione ir už jo ribų“, sakoma PSO Europos skyriaus pareiškime.

Laiško autoriai pažymėjo, kad karas daro „ypač pražūtingą poveikį Ukrainos sveikatos sistemai, smarkiai apribodamas galimybes gauti vaistų, įrangos ir sveikatos paslaugų“.

Rezoliucijos projekte griežtai smerkiama „Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą, įskaitant išpuolius prieš Ukrainos sveikatos priežiūros įstaigas“.

15.29

Rusų pajėgos bando šturmuoti svarbų rytinį Ukrainos miestą

Rusijos pajėgos beveik apsupo Severodonecką – labiausiai į rytus nutolusį Ukrainos miestą, tebekontroliuojamą Kyjivo, ir bando jį šturmuoti, penktadienį pranešė vietos pareigūnas.

„Miestas beveik apsuptas Rusijos ir separatistų paskelbtos „Luhansko liaudies respublikos“ karių“, – sakė Severodonecko karinės administracijos vadovas Oleksandras Striukas per Ukrainos televiziją.

„Jie bando šturmuoti miestą per netoliese esančius kaimus“, – sakė jis, turėdamas galvoje, jog puolimas vykdomas keliomis kryptimis.

Severodonesko užėmimas būtų didelis laimėjimas Rusijos kariuomenei, pastaruoju metu sutelkusiai dėmesį į pastangas perimti viso rytinio Donbaso regiono kontrolę.

O. Striukas sakė, kad į šiaurę nuo Severodonecko esančiame kaime vyksta mūšiai.

Pasak jo, kol kas Ukrainos kariuomenei pavyksta „atremti šias atakas“, tačiau rusų pajėgos didina spaudimą.

„Miestas laikosi, bet galima justi, kad jie artėja“, – sakė O. Striukas.

15.10

Ukrainos premjeras Denysas Šmygalis neatmeta galimybės, jog gegužės 9 dieną Rusija gali oficialiai paskelbti karą Ukrainai, rašo NEXTA.

15.06

Vaizdo įrašas, kaip Ukrainiečiai pataiko į rusų šarvuotį.

14.32

Vokietija Ukrainai ketina perduoti 7 vienetus vokiškos 155 mm savaeigės haubicos (PzH 2000), rašo NEXTA.

14.02

Lvovo srityje sulaikyti Tarptautinių investicijų biuro prezidentas Romanas Matisas, buvęs Lvovo regiono valstybės administracijos investicijų politikos skyriaus vadovas, ir „Mind-ua“ vyriausiasis redaktorius Jevhenas Špitko.

Jie kaltinami humanitarinės pagalbos ir įrangos pardavimu, taip pat labdaros aukų vagyste.

Kaip rašo UNIAN, jie už didelius pinigus pardavė karinę techniką ir kitą amuniciją, kuri buvo skirta Ukrainos kariuomenės ir karinių junginių reikmėms.

13.55

 

Rusijos opozicijos žurnalistui I. Azarovui gresia bauda už kariuomenės „diskreditavimą“

 

Kremlių kritikuojantis Rusijos žurnalistas ir opozicijos politikas Ilja Azarovas penktadienį pareiškė, kad jam gresia bauda už ginkluotųjų pajėgų diskreditavimą Maskvos karinės kampanijos Ukrainoje metu.

Pasak I. Azarovo, teisėsauga jam iškėlė administracinę bylą „už Rusijos ginkluotųjų pajėgų panaudojimo siekiant apsaugoti Rusijos Federacijos ir jos piliečių interesus bei palaikyti tarptautinę taiką diskreditavimą“.

Didžiausio Rusijos nepriklausomo laikraščio „Novaja Gazeta“ žurnalistas ir vietos deputatas nurodė, remdamasis prokurorais, kad byla pradėta dėl vieno įrašo socialiniame tinkle „Facebook“, bet išsamesnės informacijos neturėjo.

37 metų I. Azaras sakė, kad jam gresia bauda iki 100 tūkst. rublių (1,4 tūkst. eurų).

„Jau pradėjau nerimauti, kad jie mane pamiršo arba kad nepakankamai aiškiai pasisakiau prieš karą!“ – ironizavo jis.

 

 

13.20

Ukrainos žiniasklaida: Juodojoje jūroje dega Rusijos fregata

Ukrainos žiniasklaida penktadienį pranešė, kad Juodojoje jūroje netoli Gyvačių salos dega Rusijos karinių jūrų pajėgų fregata.

Naujienų agentūra „Unian“ citavo Odesos leidinio „Dumskaja“ pranešimą, kad į „Burevestnik“ klasės Rusijos karo laivą pataikė Ukrainos pajėgų paleista sparnuotoji raketa „Neptun“. Pranešime sakoma, kad pirmųjų žinučių apie gaisrą tame laive socialiniuose tinkluose pasirodė ketvirtadienį.

Nurodoma, kad virš numanomos įvykio vietas intensyviai skraido Rusijos kariniai orlaiviai.

12:28

Prorusiški separatistai nuėmė ukrainietiškus kelio ženklus Mariupolyje

Maskvos remiami separatistai pietryčių Ukrainoje pareiškė, kad nuėmė kelio ženklus su rusų pajėgų apsiausto Mariupolio uostamiesčio pavadinimu ukrainiečių bei anglų kalbomis ir pakeitė juos rusiškais. „Prie įvažiavimo į Mariupolį pastatyti atnaujinti kelio ženklai“, – sakoma ketvirtadienį separatistų darinio – „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) – susisiekimo ministerijos paskelbtame pranešime.

Ministerija paskelbė nuotraukų, kuriose matyti, kaip savivaldybės darbuotojai su oranžinėmis liemenėmis nuima kelio ženklą su užrašu „Mariupolis“ ukrainiečių bei anglų kalbomis ir pastato tokį pat ženklą rusų kalba.

„Kelio ženklų keitimo darbai visoje išvaduotoje teritorijoje bus tęsiami“, – rašoma pranešime ir priduriama, kad analogiški darbai buvo atlikti ir mažesnėse gyvenvietėse.

Strateginę reikšmę turintis Mariupolis yra tarp labiausiai nuniokotų Ukrainos miestų. Rusijos pajėgos jau ne vieną savaitę jį intensyviai apšaudo, bandydamos perimti visišką uostamiesčio kontrolę. Ketvirtadienį Rusijos prezidento Vladimiro Putino administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas Sergejus Kirijenka apsilankė su žeme praktiškai sulygintame Mariupolyje ir kitose „išvaduotose teritorijose“, socialiniuose tinkluose pranešė separatistų lyderis. 

Vietiniai gyventojai norėjo įsitikinti, kad „Rusija čia sugrįžo visiems laikams“, – rašė DLR lyderis Denisas Pušilinas. Mariupolio galutinis užėmimas sudarytų sąlygas Maskvai sausumos koridoriumi sujungti Rytų Ukrainos prorusiškų separatistų regionus ir 2014 metais Rusijos aneksuotą Krymą.

Paskutiniu ukrainiečių pasipriešinimo židiniu Mariupolyje tapo didžiulė metalurgijos gamykla „Azovstal“. Didžiuliame požeminių tunelių labirinte po gamykla nuo rusų pajėgų bombardavimo slepiasi ukrainiečių kariai ir civiliai.   

11.56

Vengrija: rusiškos naftos embargu peržengiama „raudona linija“

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas penktadienį piktai užsipuolė Europos Komisijos vadovę Ursulą von der Leyen (Urzulą fon der Lajen), pareiškęs, kad ji „kėsinasi“ į Europos Sąjungos vienybę, siūlydama uždrausti rusiškos naftos importą.   

V. Orbanas sakė, kad naftos embargu peržengiama „raudona linija“.  

„Europos Komisijos pirmininkė tyčia ar netyčia pasikėsino į sukurtą Europos vienybę“, – sakė premjeras per valstybinį radiją.

„Nuo pat pirmos akimirkos aiškiai pasakėme, kad bus nustatyta raudona linija, t. y. energijos embargas, ir jie šią raudoną liniją peržengė“, – kalbėjo jis. 

11.42

Vokietija nusiųs Ukrainai savaeigių haubicų

Vokietija nusiųs Ukrainai septynias savaeiges haubicas, penktadienį pranešė Gynybos ministerija, padidindama sunkiosios ginkluotės tiekimą su Rusijos invazija kovojančiam Kyjivui.

Siunčiamos „Panzerhaubitze 2000“ yra iš ginkluotųjų pajėgų aptarnavimo atsargų, o ne iš šiuo metu kariuomenės naudojamų mašinų.

Jos pridedamos prie penkių tokio paties modelio haubicų, kurias Ukrainai nusiųs Nyderlandai, lankydamasi Slovakijoje sakė vokiečių gynybos ministrė Christine Lambrecht (Kristinė Lambrecht).

Vokietijos kariuomenė turi apie 100 „Panzerhaubitze 2000“, bet tik 40 iš jų yra parengtos kovos veiksmams.

Kada bus pristatyta minima ginkluotė, nenurodoma.

Ukrainiečių kariai kitą savaitę Vokietijoje turi pradėti mokytis naudotis šiomis mašinomis.

Kanclerio Olafo Scholzo (Olafo Šolco) vyriausybė buvo kritikuojama dėl to, kad, palyginti su kitomis Vakarų šalimis, delsė skirti sunkiosios ginkluotės su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai.

Vis tik praėjusią savaitę Vokietija pažadėjo perduoti Ukrainai tankų.

11.27

Kol Mariupolio metalurgijos gamyklos „Azovstal“  teritorijoje bus pasipriešinimas, nuostoliai sužlugdys Rusijos planus Donbase, rašo UNIAN.

Tokią išvadą padarė britų žvalgyba, pažymėdama, kad okupantų veiksmai Mariupolyje Rusijai kainuoja brangiai: okupantai netenka ir personalo, ir įrangos.

 

11.15

Ukraina: JT vadovaujama Mariupolio misija išgelbėjo „beveik 500 civilių“

Iš nuniokoto Mariupolio miesto ir rusų pajėgų apgultos metalurgijos gamyklos „Azovstal“ per Jungtinių Tautų vadovaujamą gelbėjimo operaciją evakuota beveik 500 civilių, penktadienį pranešė Ukrainos prezidento biuras.

JT ketvirtadienį skelbė, kad su nauja vilkstine bus evakuoti civiliai iš paskutiniu pasipriešinimo židiniu Mariupolyje tapusios gamyklos „niūraus pragaro“.

„Mums pavyko evakuoti beveik 500 civilių“, – per susirašinėjimo platformą „Telegram“ pranešė ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio biurui vadovaujantis Andrijus Jermakas.

Pasak jo, Kyjivas „padarys viską, kad išgelbėtų visus savo civilius ir kariškius“, įstrigusius sugriautame pietiniame Mariupolio uostamiestyje. Jis pridūrė, kad operacija dar tęsiasi.

Rusijos kariuomenė nuo ketvirtadienio paskelbė trijų dienų paliaubas gamykloje „Azovstal“, bet vienas ukrainiečių pajėgų vadas sakė, kad didžiuliame gamyklos komplekse vis tiek vyksta įnirtingos kovos.

Šimtai karių ir civilių savaites slepiasi smarkiai apšaudomoje gamykloje, sovietiniais laikais įrengtuose požeminiuose tuneliuose.

Rusijos invazija Ukrainoje tęsiasi jau 10 savaičių ir per jas žuvo tūkstančiai žmonių, sugriauta miestų, daugiau kaip 13 mln. žmonių buvo priversti palikti savo namus. Pastaruoju metu Rusija, kuriai anksčiau nepavyko užimti Kyjivo, didžiausias pastangas nukreipė į Ukrainos rytus ir pietus, o visiškas su žeme sulyginto Mariupolio kontrolės perėmimas Maskvai būtų svarbi pergalė.

10:52

Vokietija siųs į Ukrainą septynias savaeiges haubicas

Vokietija pasiekė susitarimą tiekti Ukrainai septynias savaeiges šarvuotas haubicas 2000, penktadienį paskelbė gynybos ministrė Christine Lambrecht, apsilankiusi Silac mieste, Slovakijoje. Pasak Vokietijos kariuomenės, artilerijos sistema, kuri primena tanką, šaudymo nuotolis siekia iki 40 kilometrų. C. Lambrechtas sakė, kad Vokietija Ukrainos kariams taip pat pasiūlys mokymus naudojant šarvuotas haubicas.

Pastaraisiais mėnesiais Vokietijos vyriausybę ir kanclerį Olafą Scholzą Ukraina ir vietos politikai spaudė dėl to, kad nepakankamai prisdedama karine įranga, Ukrainai bandant apsiginti nuo Rusijos invazijos. Praėjusio mėnesio pabaigoje Vokietija sutiko pristatyti Ukrainai vikšrinius priešlėktuvinius automobilius „Gepard“, o tai pabrėžė esminį jos požiūrio į karinės pagalbos teikimą Kyjivui pokytį.

10:41

JK: Rusija siekia užimti Mariupolį iki Pergalės dienos

Jungtinės Karalystės kariškiai mano, kad Rusija nori užimti Ukrainos pietrytinį Mariupolio uostamiestį ir jame esančią didžiulę metalurgijos gamyklą „Azovstal“ iki pirmadienio, kai minės Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare metines. JK gynybos ministerija tai nurodė kasdieninėje žvalgybos informacijos apžvalgoje, kurią skelbia socialiniame tinkle „Twitter“.   

„Azovstal“ pramonės zonoje – paskutiniame uostamiesčio gynėjų bastione – jau daug savaičių vyksta intensyvūs mūšiai. Didžiuliame požeminių tunelių labirinte po plieno gamykla nuo rusų pajėgų bombardavimo slepiasi ukrainiečių kariai ir civiliai.   

„Atnaujintos Rusijos pastangos užimti „Azovstal“ ir užsitikrinti viso Mariupolio kontrolę greičiausiai susijusios su artėjančia Pergalės diena ir [Vladimiro] Putino troškimu pasiekti simbolinę sėkmę Ukrainoje“, – nurodė britų kariškiai. „Šios pastangos Rusijai kainuoja daug karių gyvybių, technikos ir šaudmenų. Kol gamykloje „Azovstal“ tęsis ukrainiečių pasipriešinimas, Rusijos nuostoliai toliau didės ir bus žlugdomi jų operaciniai planai Donbaso pietuose“, – pridūrė jie. 

10:02

Skelbiama apie sėkmingą žmonių evakuaciją iš Mariupolio. „Insider Ukraina“ praneša, kad evakuota 500 žmonių. Generalinis štabas informuoja, kad Rusijos kariai ir toliau šturmuoja „Azovstal“ gamyklą, nepaisydami V. Putino pareiškimų. Didžiosios Britanijos žvalgybos duomenimis, bandant užimti gamyklą Rusija patyrė didelių nuostolių, susijusių su personalu, įranga ir amunicija.

9:34

Vaizdai iš Donecko srities – neliko nei vieno atakų nepaliesto namo.

9:13

JAV prašymu Fidžyje areštuota su Rusijos oligarchu siejama superjachta

Fidžio pareigūnai areštavo 300 mln. JAV dolerių vertės jachtą, priklausančią Rusijos oligarchui Suleimanui Kerimovui, JAV Teisingumo departamentui paprašius sulaikyti laivą dėl sankcijų pažeidimų ir įtariamų ryšių su korupcija, ketvirtadienį pranešė departamentas. Prieš penkerius metus pagaminta 106 metrų ilgio jachta „Amadea“ stovėjo Ramiojo vandenyno Lautokos uoste Fidžyje, kai pagal JAV išduotą orderį ir Teisingumo departamento prašymu ją perėmė vietos pareigūnai.

„Amadea“ gali būti konfiskuota dėl tikėtino JAV įstatymų pažeidimo, įskaitant Tarptautinės nepaprastosios padėties ekonominių galių įstatymo pažeidimus, pinigų plovimą ir sąmokslą“, – sakoma departamento pranešime. S. Kerimovas yra vienas Rusijos oligarchų, „kurie gauna pelno iš Rusijos vyriausybės per korupciją ir jos piktavališką veiklą visame pasaulyje, įskaitant Krymo okupaciją“, – rašoma pranešime.

Jungtinės Valstijos įvedė sankcijų Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimiems rusų oligarchams, bausdami Maskvą už invaziją į Ukrainą. S. Kerimovas, susikrovęs turtus būdamas pagrindinių Rusijos energetikos ir finansų įmonių, įskaitant „Gazprom“ ir „Sberbank“, savininku, taip pat yra Rusijos vyriausybės pareigūnas ir Rusijos Federacijos Tarybos narys.

9:01

V. Zelenskis: „Azovstal“ gamyklos apšaudymas nesiliauja

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėjo, kad Mariupolyje esančios „Azovstal“ plieno gamyklos apšaudymas nesiliauja, net ir „bandant išvežti civilius“.

„Moterys, daug vaikų ten lieka, – ketvirtadienį per savo naktinę kalbą sakė jis. – Įsivaizduokite pragarą – daugiau nei du mėnesius nuolatiniai apšaudymai, bombardavimas, nuolatinė mirtis netoliese.“

V. Zelenskis pridūrė, kad Ukrainos valdžia „daro viską, kad rastų sprendimą išgelbėti karinius didvyrius“, ginančius Mariupolį.

„Yra įvairių padalinių. Jie turi daug sužeistųjų, bet nepasiduoda. Jie laikosi savo pozicijų. Ir mes taip pat bandome ieškoti sprendimų, kaip užtikrinti saugumą šiems žmonėms“, – sakė V. Zelenskis. 

Sekmadienį daugiau nei 100 civilių buvo evakuoti iš „Azovstal“ plieno gamyklos, kur jie du mėnesius slėpėsi po žeme nuo Rusijos atakų. Pasak Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus atstovo, neaišku, kiek civilių liko įstrigę gamykloje.

8:48

Pentagonas neigia padedantis Ukrainai „nusitaikyti“ į Rusijos generolus

JAV Gynybos departamentas ketvirtadienį paneigė teikęs žvalgybos informaciją apie Rusijos generolų buvimo vietas kovos veiksmų zonose, kad Ukrainos pajėgos galėtų juos nukauti.

Komentuodamas didelio atgarsio sulaukusį dienraščio „The New York Times“ pranešimą apie JAV paramą Ukrainos kariuomenei Pentagono atstovas Johnas Kirby (Džonas Kerbis) pripažino, kad Jungtinės Valstijos teikia karinės žvalgybos informaciją Kyjivo pajėgoms, siekdamos „padėti ukrainiečiams ginti savo šalį“, nuo vasario pabaigos atakuojamą Maskvos kariuomenės.

„Mes neteikiame žvalgybos duomenų apie aukšto rango kariuomenės vadų buvimo vietą mūšio lauke ir nedalyvaujam Ukrainos kariuomenei priimant sprendimus dėl taikinių“, – pabrėžė J. Kirby.

Vėliau ketvirtadienį JAV žiniasklaida atskirai pranešė, kad Jungtinės Valstijos pasidalijo su Kyjivu žvalgybos informacija, esą padėjusia ukrainiečiams praeitą mėnesį nuskandinti Rusijos raketinį kreiserį „Moskva“. Šio Juodosios jūros laivyno flagmano praradimas buvo itin skaudus smūgis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

Tačiau vienas JAV pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, naujienų agentūrai AFP sakė, kad Jungtinės Valstijos „neteikia specifinės informacijos, leidžiančios nusitaikyti į laivus“. „Teikiame įvairių žvalgybos duomenų, padedančių ukrainiečiams suprasti grėsmę, keliamą Rusijos laivų Juodojoje jūroje, taip pat padėti jiems pasiruošti gintis nuo potencialių antpuolių iš jūros“, – aiškino pareigūnas. Pranešime, kurį pirmasis paskelbė transliuotojas NBC, neįvardyti pareigūnai sakė, kad Ukrainai užklausė Vašingtono apie vieną Juodojoje jūroje plaukiojusį laivą. Jungtinės Valstijos padėjo patvirtinti jo buvimo vietą ir nustatyti, kad tas laivas yra „Moskva“. Tačiau Jungtinės Valstijos nežinojo, jog Ukrainos pajėgos smogs flagmanui, teigė NBC cituojami pareigūnai.

Ukraina surengė virtinę sėkmingų atakų prieš Rusijos pajėgų vadavietes. Kaip praneša žiniasklaida, praeitą savaitę buvo smogta vienam objektui netoli priešakinių linijų rytiniame Donbaso regione, kur, kaip manoma, lankėsi Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas. Nepatvirtintuose pranešimuose sakoma, kad Ukrainos pajėgos tą vietą apšaudė praėjus vos kelioms valandoms po V. Gerasimovo išvykimo.

8:38

Evakuacija vyksta

Civilių gelbėjimo operacija iš Mariupolio tęsėsi ketvirtadienį padedant Jungtinėms Tautoms ir Tarptautiniam Raudonojo Kryžiaus komitetui, sakė V. Zelenskis. Pasak Ukrainos pareigūnų, penktadienį planuojamas dar vienas gelbėjimo etapas.

JAV pagalba „Moskva“ karo laivą

kai Ukraina praėjusį mėnesį sėkmingai nusitaikė į brangų Rusijos karo laivą su priešlaivinėmis sparnuotosiomis raketomis, jai padėjo JAV. Ukrainos pajėgos, pastebėjusios Rusijos karo laivą Juodojoje jūroje, paskambino savo amerikiečių kontaktams, kad patvirtintų, jog tai iš tikrųjų yra „Moskva“, CNN informavo su įvykiais susipažinę šaltiniai. JAV atsakė, kad taip, ir pateikė žvalgybos informaciją apie jo vietą.

Rusija Donbase

Rusijos pajėgos padarė „nedidelę pažangą, ypač šiaurinėje Donbaso dalyje“ Ukrainoje, ketvirtadienį per instruktažą sakė Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby.

Vokietijos parama

Vokietija rems Ukrainą dar 130 mln. dolerių humanitarine pagalba, vaizdo žinutėje Varšuvoje paskelbė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas. Pinigai „padės sustiprinti Ukrainos pasipriešinimą Rusijos atakoms“. O. Scholzas taip pat sakė ketinantis skirti Ukrainai dar 147 mln. dolerių plėtros finansavimui.

8:24

Baltijos šalys JT ragina užtikrinti saugų ukrainietiškų grūdų gabenimą

Baltijos šalys ragina Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybą, JT valstybių bendruomenę bei atsakingas JT agentūras užtikrinti saugų ukrainietiškų grūdų gabenimą iš Rusijos užgrobtų ir blokuojamų Ukrainos jūros uostų. Toks raginimas buvo išreikštas ketvirtadienį vykusiame JT Saugumo Tarybos posėdyje, praneša Užsienio reikalų ministerija (URM).  

Komentuodamas bendrą Estijos, Latvijos ir Lietuvos pareiškimą Lietuvos nuolatinis atstovas JT ambasadorius Rytis Paulauskas sako, kad Rusijai užblokavus šalies jūrų uostus, Ukraina negali išvežti 20 mln. tonų pernai metų derliaus grūdų.

„Saugumo Taryba, JT valstybių bendruomenė ir atsakingos JT agentūros privalo išlaikyti nuolatinį spaudimą Rusijai, tam kad atblokuotume Ukrainos uostus ir užtikrintume saugų grūdus gabenančių laivų perplaukimą Ukrainos teritoriniais vandenimis per Juodąją jūrą”, − pranešime žiniasklaidai sako R. Paulauskas.

Jis taip pat pabrėžė, kad Ukraina yra penkta pagal dydį kviečių eksportuotoja, o Rusijai toliau apšaudant ir bombarduojant Ukrainos teritoriją, šios šalies žemdirbiai negali užtikrinti sėjos. URM pranešime nurodoma, kad JT taip pat paragintos išnaudoti visus turimus mechanizmus siekiant užtikrinti, kad asmenys, tiesiogiai atsakingi už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, žmogaus teisių ir tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus Ukrainos teritorijoje, būtų patraukti atsakomybėn.

07:40

Pentagonas: didžioji dalis Rusijos pajėgų atitraukta nuo Mariupolio

Pentagonas ketvirtadienį pranešė, kad didžioji dalis Rusijos pajėgų, laikytų prie Ukrainos pietrytinio Mariupolio uostamiesčio, buvo perkeltos toliau į šiaurę, kur vyksta pagrindinės mūšio dėl Donbaso kautynės.

JAV Gynybos departamento atstovas Johnas Kirby (Džonas Kerbis) nurodė, kad Mariupolyje paliktos tik maždaug dvi bataliono taktinės grupės, tai yra apie 2 000 karių.

Pareigūnas pažymėjo, kad Rusijos aviacija toliau bombarduoja Mariupolį, bet Maskvos pajėgos į naujas teritorijas veržiasi vangiai ir be didesnės pažangos, patirdamos įnirtingą Ukrainos kariuomenės pasipriešinimą vykstant pagrindinėms kautynėms rytiniame Donbaso regione.

07:30

Jungtinės Tautos ir Raudonasis Kryžius pradėjo trečią operaciją, skirtą piliečiams evakuoti iš Mariupolio

Jungtinės Tautos ir Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas (ICRC) pradėjo trečią operaciją civiliams evakuoti iš Ukrainos uostamiesčio Mariupolio ir  „Avovstal“ gamyklos, ketvirtadienį JT Saugumo Taryboje sakė JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas.

Jo teigimu, tai jau trečioji tokia operacija, skirta piliečių evakavimui iš rajono po dviejų kitų operacijų. 

„Iki šiol iš viso beveik 500 civilių gavo ilgai lauktą palengvėjimą po to, kai išgyveno negailestingą apšaudymą, vandens trūkumą, gyveno be maisto ir sanitarinių sąlygų“, – JT Saugumo Tarybai sakė Guterresas.

07:15

Pentagono atstovas: Rusijos pajėgos Donbaso regione padarė „šiokią tokią pažangą“

Rusijos pajėgos padarė „nedidelę pažangą, ypač šiaurinėje Donbaso dalyje“ Ukrainoje, ketvirtadienį per instruktažą sakė Pentagono atstovas Johnas Kirby.

Ši nedidelė pažanga nėra ta pažanga, kurios, JAV manymu, Rusijos pajėgos „šiuo metu tikėjosi“ regione, pridūrė Kirby.

„Donbaso regione vis tiek vertintume, kad ukrainiečiai kelia labai griežtą pasipriešinimą“, – sakė jis.

07:10

Generalinis štabas: Rusijos armija atnaujino puolimo operacijas, kad perimtų Azovstal kontrolę

Generalinis štabas pažymi, kad per pastarąją dieną Donecko ir Luhansko srityse buvo atremta vienuolika priešo atakų, sunaikinti aštuoni tankai, vienuolika šarvuočių ir penkios transporto priemonės.

Pažymima, kad Mariupolio mieste tęsiamas Gynybos pajėgų dalinių blokavimas Azovostalio rajone, o kai kuriose vietovėse, naudodamas aviaciją, priešas atnaujino puolimo veiksmus, siekdamas perimti gamyklos teritorijos kontrolę.