Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kandidatai į JAV prezidentus K. Harris ir D. Trumpas susitiko debatų scenoje. EPA-ELTA nuotr.
Lina LinkevičiūtėŠaltinis: ELTA
Stoties „ABC News“ rengiami debatai buvo pirmas kartas, kai K. Harris ir D. Trumpas asmeniškai susitiko. Kol kas tai vieninteliai prieš JAV prezidento rinkimus, vyksiančius lapkričio 5-ąją, suplanuoti jųdviejų debatai. Demokratų viceprezidentė ir buvęs respublikonų prezidentas nustebino daugelį žmonių, kai prieš dvikovą Filadelfijoje paspaudė vienas kitam ranką. K. Harris prisistatė D. Trumpui, o šis atsakė: „Malonu jus matyti. Pasilinksminkite.“ Tačiau malonybės greitai baigėsi.
D. Trumpas, kuris dar prieš kelias savaites manė, kad artėja prie pergalės, į K. Harris daromą spaudimą reagavo keldamas balsą ir griebdamasis užgauliojimų, panašių į tuos, kuriuos jis pasitelkia savo rinkiminiuose mitinguose. K. Harris savo ruožtu į D. Trumpo pastabas reagavo šypsodamasi ir purtydama galvą ir vėliau akivaizdžiai jam įgėlė, pareikšdama, kad jos kandidatūra simbolizuoja naują pradžią po D. Trumpo paliktos „netvarkos“, ir kartu pažymėjo: „Mes negrįšime atgal.“
Pirmieji klausimai buvo susiję su ekonomika. K. Harris rėmėsi savo biografijos faktais, liudijančiais, kad ji užaugo viduriniosios klasės šeimoje, o D. Trumpas dėmesį skyrė infliacijai ir neteisėtiems migrantams.
„Donaldas Trumpas neturi parengęs jums plano. Pažvelgus į jo ekonominį planą matyti, kad tai vien mokestinės lengvatos turtingiausiems žmonėms“, – tvirtino K. Harris.
D. Trumpas savo ruožtu pareiškė, kad infliacija, fiksuojama dirbant dabartinei administracijai, yra „katastrofa žmonėms, viduriniajai klasei, kiekvienai klasei“. „Visi žino, ką aš ketinu daryti – ženkliai sumažinti mokesčius ir sukurti puikią ekonomiką, kaip jau ir esu padaręs“, – kalbėjo D. Trumpas.
78-erių respublikonas netruko pavadinti K. Harris „marksiste“ ir taip pat ėmėsi melagingai tvirtinti, kad ji kartu su prezidentu Joe Bidenu leido „milijonams žmonių užplūsti mūsų šalį iš kalėjimų, psichiatrijos įstaigų ir beprotnamių“.
59-erių K. Harris atkreipė dėmesį, kad D. Trumpas yra nuteistas nusikaltėlis, ir pavadino jį „ekstremaliu“ bei prakalbo apie „tragediją“, susijusią su tuo, kad D. Trumpas savo karjeroje naudojosi „rase, jog suskaldytų Amerikos žmones“. Atmesdama D. Trumpo pasigyrimą, kad jis prezidentaudamas pasiekė beprecedenčių laimėjimų, K. Harris pažymėjo, kad iš tikrųjų „mes tvarkėme Donaldo Trumpo paliktą netvarką“.
„Donaldas Trumpas mums paliko didžiausią nedarbą nuo Didžiosios depresijos (...) baisiausią visuomenės sveikatos epidemiją per šimtmetį (ir) blogiausią išpuolį prieš mūsų demokratiją nuo Pilietinio karo laikų“, – nurodė ji, omenyje turėdama jo tvarkymąsi su COVID-19 pandemija, taip pat tai, kad jis kurstė bandymus pakeisti 2020 m. rinkimų rezultatus.
Viena labiausiai šokiravusių diskusijų vyko būtent apie beprecedentį D. Trumpo atsisakymą sutikti su savo pralaimėjimu J. Bidenui 2020 m. rinkimuose. Priešais žiūrovus, kurių, kaip manoma, bus priskaičiuota dešimtys milijonų, D. Trumpas aiškino, kad neva yra „tiek daug įrodymų“, kad jis iš tiesų laimėjo.
K. Harris pasisuko į D. Trumpą ir pasakė, kad net ir jo paties buvę Baltųjų rūmų saugumo pareigūnai yra pavadinę jį „apgailėtinu“.
„Pasaulio lyderiai juokiasi iš Donaldo Trumpo“, – teigė ji. D. Trumpas, pasak K. Harris, „atiduotų“ Ukrainą Rusijos vadovui Vladimirui Putinui – „diktatoriui, kuris suvalgytų jus pietums“. „Diktatoriai ir autokratai nori, kad jūs vėl taptumėte prezidentu“, – kalbėjo ji.
Dar viena intensyvi diskusija vyko abortų klausimu. D. Trumpas akcentavo, kad nors ir siekė panaikinti teisę į abortą federaliniu lygiu, jis nori, jog atskiros valstijos formuotų nuosavą politiką. K. Harris savo ruožtu pareiškė, kad jis „meluoja“, ir pavadino jo politiką „įžeidžiančia Amerikos moteris“.
Dar prieš debatus manyta, kad ši akistata pirmiausia bus išbandymas viceprezidentei K. Harris. 59-erių politikė vos prieš kelias savaites pakeitė prezidentą J. Bideną ir tapo Demokratų partijos kandidate į aukščiausią JAV postą. Tuo tarpu respublikonui D. Trumpui tai jau antrieji prezidentiniai per televiziją transliuojami debatai šioje rinkimų kampanijoje – birželį 78-erių verslininkas ant scenos stovėjo su tuometiniu kandidatu į prezidentus J. Bidenu. J. Bideno pasirodymas buvo toks prastas, kad 81-erių prezidentas galiausiai pasitraukė iš rinkiminės kovos.
K. Harris ir D. Trumpas šiuo metu užima panašias pozicijas apklausose. Skirtumas tarp jų patenka į paklaidos ribas. Remiantis JAV transliuotojo CNN atlikta kelių apklausų analize, K. Harris palaiko 49 proc. žmonių, o D. Trumpą – 47 proc.
Sudėtingoje JAV rinkimų sistemoje nacionalinės apklausos yra tik vienas būdas įvertinti visuomenės nuomonę. Dauguma stebėtojų didžiausią dėmesį skiria vadinamosioms svyruojančioms valstijoms, tarp kurių yra Mičiganas, Viskonsinas ir Pensilvanija. Abu kandidatai šiuose svarbiuose elektoratuose užima daugmaž lygiavertes pozicijas.