Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Markas Carney / Youtube
EtapliusŠaltinis: BNS.LT
M. Carney įtikino rinkėjus, kad su savo patirtimi valdant ekonomines krizes jis galės pasipriešinti JAV prezidentui Donaldui Trumpui.
Visuomeninis transliuotojas CBC ir kitos televizijos prognozavo, kad liberalai formuos kitą Kanados vyriausybę, tačiau dar neaišku, ar jie turės daugumą parlamente.
Kanados konservatorių partijos lyderiui Pierre'ui Poilievre'ui nepavyks tapti ministru pirmininku, tačiau jo partija yra pasirengusi suformuoti stiprią opoziciją parlamente.
P. Poilievre'as pripažino pralaimėjimą šalies rinkimuose ir pažadėjo bendradarbiauti su liberalų vyriausybe atremiant D. Trumpo paskelbtą prekybos karą ir grasinimus dėl aneksijos.
„Konservatoriai bendradarbiaus su ministru pirmininku ir visomis partijomis, siekdami bendro tikslo – apginti Kanados interesus ir sudaryti naują prekybos susitarimą, kuris leistų pamiršti šiuos muitus ir kartu apsaugotų mūsų suverenitetą“, – pridūrė jis.
D. Trumpo prekybos karas ir grasinimai aneksuoti Kanadą, kuriuos jis rinkimų dieną atnaujino socialiniuose tinkluose, papiktino kanadiečius, todėl santykiai su Jungtinėmis Valstijomis tapo svarbiausiu rinkimų kampanijos klausimu.
„Lygus su lygiu“
M. Carney, kuris niekada nebuvo užėmęs renkamų pareigų ir tik praėjusį mėnesį pakeitė Justiną Trudeau ministro pirmininko poste, savo kampanijoje daugiausiai dėmesio skyrė kovai su D. Trumpu.
M. Carney, buvęs Centrinio banko vadovas Britanijoje ir Kanadoje, įtikinėjo rinkėjus, kad jo pasaulinė patirtis finansų srityje parengė jį vadovauti Kanadai per prekybos karą.
M. Carney pažadėjo plėsti užsienio prekybos ryšius ir sumažinti Kanados priklausomybę nuo Jungtinių Valstijų.
Jis taip pat pabrėžė D. Trumpo keliamą grėsmę.
„Donaldas Trumpas nori mus palaužti, kad Amerika galėtų mus valdyti“, – sakė jis per kampaniją.
„Jie nori mūsų išteklių, mūsų vandens, mūsų žemės, mūsų šalies. Jie negali to turėti“, – teigė jis.
Kai buvo paskelbta CBC prognozė, Otavoje, kur liberalų šalininkai stebėjo rezultatus, pasigirdo džiaugsmo šūksniai.
„Džiaugiuosi, kad turime žmogų, kuris gali kalbėti su ponu Trumpu kaip lygus su lygiu, – sakė 72-ejų Dorothy Goubault (Doroti Gubo). – Ponas Trumpas yra verslininkas. Ponas Carney yra verslininkas, todėl manau, kad jie abu gali rasti bendrų taškų.“
D. Trumpas šaipėsi iš J. Trudeau iki jo atsistatydinimo, vadino jį gubernatoriumi, ragindamas Kanadą tapti 51-ąja JAV valstija.
D. Goubault viliasi, kad tokios patyčios baigsis.
„Tai nebe gubernatorius, o Kanados ministras pirmininkas, ir tai nebe 51-oji valstija. Tai „Mes esame Kanada!“, – sakė ji.
Liberalų įstatymų leidėjas ir M. Carney kabineto narys Stevenas Guilbeault rinkimų rezultatą siejo su D. Trumpu.
„Daugybė prezidento Trumpo išpuolių prieš Kanados ekonomiką, bet ne tik ekonomiką – taip pat prieš mūsų suverenitetą ir mūsų tapatybę, manau, tikrai sutelkė kanadiečius, ir manau, kad jie premjero M. Carney asmenyje pamatė žmogų, turintį patirties pasaulinėje arenoje“, – televizijai CBC sakė jis.
J. Trudeu pasitraukimo įtaka
J. Trudeau atsistatydinimas iš ministro pirmininko pareigų taip pat turėjo lemiamą įtaką Liberalų partijos pergalei, kuria baigėsi vienas dramatiškiausių politinių pokyčių Kanados istorijoje.
Po to, kai J. Trudeau sausio 6 dieną pranešė apie atsistatydinimą, konservatoriai viešosios nuomonės apklausose pirmavo net 20 procentų. Ilgametis Kanados ministras pirmininkas paliko pareigas didėjant visuomenės nepasitenkinimui dėl sparčiai kylančių kainų.
Tačiau M. Carney pakeitus J. Trudeau ir šalyje kilus nerimui dėl JAV prezidento politikos ir retorikos Kanados atžvilgiu, rinkėjų nuotaikos pakito.
Per visą rinkimų kampaniją 60-metis M. Carney laikėsi atokiai nuo buvusio premjero.
Jis ne kartą kritikavo J. Trudeau, sakydamas, kad jis neskyrė pakankamai dėmesio Kanados ekonomikos augimui ir panaikino buvusio premjero įvestą prieštaringą anglies dioksido mokestį. Pastarasis sprendimas sukėlė daugelio rinkėjų pasipiktinimą.
45-erių P. Poilievre'as parlamente dirba jau du dešimtmečius, o pirmadienio rinkimų pralaimėjimas jam buvo skaudus smūgis.
Rinkėjai jį ne kartą kritikavo už tai, kad jis viešai neišreiškė savo nepasitenkinimo D. Trumpo politika Kanados atžvilgiu, nekomentavo jo pareiškimų, o vietoj to sutelkė dėmesį į vidaus problemas, dėl kurių J. Trudeau reitingai smarkiai nukrito.
Jis ne kartą bandė įtikinti rinkėjus, kad M. Carney tęs Liberalų partijos nesėkmingą valdymą, tačiau tokie argumentai rinkėjų nepaveikė.
Konservatorių rinkimų štabe Otavoje Jasonas Piche'as naujienų agentūrai AFP sakė, kad pirmadienio rezultatai jį nustebino.
„Tikėjausi, kad šįvakar bus didelė šventė“, – sakė jis.
Balsavimo teisę Kanadoje turi 29 mln. iš 41 mln. gyventojų.
Išankstiniame balsavime savo balsą atidavė rekordinis skaičius rinkėjų – 7,3 milijono.
Kol kas nėra galutinių rezultatų dėl 343 vietų Kanados parlamente, tačiau norint gauti daugumą reikia mažiausiai 172 mandatų. Liberalai daugumą užsitikrino prieš dešimtmetį, tačiau nuo 2019-ųjų valdo turėdami mažumą.