PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2023 m. Spalio 28 d. 20:40

Kambarinių augalų priežiūra šaltuoju metų laiku: ko vengti?

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


281624

Šaltuoju metų sezonu kambariniams augalams dažnai sunku klestėti, nes šaltesnė temperatūra ir sausesnis oras jiems gali pakenkti. Tačiau nereikia nerimauti, nes yra patarimų, kaip tam užkirsti kelią. Nuo tinkamos vietos ir augalų parinkimo iki tinkamo vėdinimo, temperatūros kontrolės ir drėgmės palaikymo užtikrinimo – tai efektyviai padeda suklestėti augalams. Kaip pasirūpinti kambariniais augalais ir ko vengti?

Saulės šviesa

Augalams parinkite vietą, kurioje būtų pakankamai saulės šviesos – arti lango, po stoglangiu. Įsitikinkite, kad augalų nepasieks šalti skersvėjai bei nelaikykite jų per arti šildymo šaltinių, nes ekstremalūs temperatūros pokyčiai gali pakenkti.

Vėdinimas

Nors augalai mėgsta gryną orą, svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp vėdinimo ir atšiaurių oro sąlygų. Retkarčiais atidarykite langą arba sukurkite kryžminę ventiliaciją, kad pagerintumėte oro cirkuliaciją. Venkite skersvėjų, kurie gali pakenkti kambariniams augalams.

Temperatūros kontrolė

Tinkamos temperatūros palaikymas yra gyvybiškai svarbus kambariniams augalams rudenį ir žiemą. Įvairios augalų rūšys mėgsta skirtingą temperatūrą, todėl svarbu suprasti jų poreikius. Dauguma kambarinių augalų klesti esant maždaug 18–24 °C temperatūrai, tačiau kai kuriems gali prireikti šiek tiek vėsesnių ar šiltesnių sąlygų.

Freepik.com nuotr.

Drėgmės palaikymas

Drėgmę galite padidinti naudodami drėkintuvą, šalia augalų padėdami dubenėlį su vandeniu arba reguliariai juos purškdami. Tik būkite atsargūs ir nepersistenkite – drėgmės perteklius gali sukelti pelėsio ir grybelių atsiradimą.

Laistymas

Kambariniams augalams paprastai reikia mažiau vandens. Sumažėjusi saulės šviesa ir vėsesnė temperatūra sulėtina jų augimą. Prieš laistydami pirštu patikrinkite žemės drėgmės lygį. Jei viršutinis sluoksnis išdžiūvęs, laikas laistyti. Neperlaistykite, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Leiskite dirvožemiui išdžiūti tarp laistymų, bet įsitikinkite, kad jis neišsausėjo.

Tręšimas

Augalų trąšų poreikis žiemą keičiasi. Kadangi jų augimas sulėtėja, jiems reikia mažiau maistinių medžiagų. Pereikite prie trąšų su mažesniu azoto kiekiu, nes azotas skatina lapų augimą. Verčiau skirkite dėmesį šaknų sveikatai.

Skabymas ir genėjimas

Visada naudokite švarius, aštrius įrankius, kad sumažintumėte žalą. Pradėkite pašalindami visus negyvus ar pageltusius lapus, nes jie gali pritraukti kenkėjus ir ligas. Venkite intensyvaus skabymo ir genėjimo, nes tai gali pakenkti augalui. Verčiau sutelkite dėmesį į formavimą.

Freepik.com nuotr.

Naudodami šiuos kambarinių augalų priežiūros šaltuoju metų sezonu patarimus užtikrinsite, kad augalai nenuvis ir išliks gyvybingi. Nepamirškite sukurti tinkamos aplinkos, stebėti ir reguliuoti temperatūros ir drėgmės lygius, užtikrinti tinkamą apšvietimą, koreguoti laistymo ir tręšimo būdus, apsaugoti nuo sauso oro ir skersvėjų ir naudoti tinkamus genėjimo būdus. Suteikdami savo kambariniams augalams reikalingą priežiūrą ir dėmesį, galėsite mėgautis vešlia žaluma ir ryškiais žiedais, kurie visą sezoną suteiks jūsų namams šilumos ir grožio.