Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Meniu.lt Meniu.ltŠaltinis: Etaplius.lt
Juk tikrai ne kartą girdėjote, kad lapė yra smalsus žvėris, savo nosį kišantis kartais ir ne ten kur reikia. O štai du lapinai Andrius Lisovskis ir Kastis Tamošaitis – įkišo savo nosis virtuvėn ir ten pasiliko. Ką jie ten veikia, ką kuria ir kodėl mes vis apie lapes – šiame tekste. Smalsu? Skaitom!
Kol vis dar diskutuojama, kas geresni virtuvėje – moterys ar vyrai – tiek vieni, tiek kiti pravėrę restoranų virtuvių duris stengiasi ten parodyti, ką mokantys. Kartais ne išsilavinimas, o geri pojūčiai nulemia, kam geriau seksis nustebinti ir pamaloninti klientus.
Virtuvėje – ir iš reikalo, ir iš didelės meilės
Jaunų ir žavių, o dar ir drąsių Kasčio ir Andriaus iš „Mr.Fox“ meniu.lt klausė, ką jie patys mano apie senuosius stereotipus ir kaip jiems kilo mintis ne tik savo virtuvėje sukinėtis, bet ir su ja supažindinti lietuvius? Pasak Andriaus, dabar virtuvėje besisukiojančius vyrus pamatyt įprasčiau,nei moteris. „Be to, gaminantys maistą vyrai yra vertinami tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, ir tai yra seksualu taip pat, kaip troleibusą vairuojanti moteris. Virtuvė yra mano gyvenimas, mano kūdikis, mano meilė. Lietuvius supažindinti su savo virtuve yra tikras malonumas. Pavyzdžiui, valgydamas burgerį pas mus, žmogus gauna juodas pirštinės ne tik tam, kad būtų patogiau ir steriliau, bet ir tam, kad galėtų tyrinėti kiekvieną ingredientą, susipažinti su kiekvienu produktu“, - pašnekesį pradėjo Andrius.
Jo kolega virtuvėje Kastis džiaugėsi tuo, kad Benedikto turgaus balkone, kuriame jie įsikūrę, burgerius lankytojams jie patiekia patys, o jau minėtos juodos pirštinės būna lyg raktas į nuotykius – ištyrinėti gautus burgerius, atspėti skonius. „Mums patinka bendrauti su savo lankytojais, patinka jiems pristatyti naujoves, supažindinti su maisto kultūra ne tik pasakojant, bet ir įtraukiant patį lankytoją į gamybos procesą. Čia, man atrodo, dar vienas pojūtis: pažinimas. O tai ir įtraukė mane į šį beprotiškai sunkų, bet kartu ir fantastišką lapinų gyvenimą“, - pokalbį toliau tęsė Kastis.
Neretas dar pasiteirauja, kodėl jiedu vadinasi „Mr.Fox“. Vaikinai pasakoja, kad nusipirkę foodtrucką jiedu galvojo apie lengvą, įsiminantį pavadinimą. Genialumas - paprastume, mat Andriaus pavardė lietuviškai reiškia lapinas. O kad jųdviejų sudaromas meniu kviestų pasmalsauti „Mr.Fox“ gerbėjus ir naujų skonių ieškotojus, tenka ir ne vieną knygą perversti. Kastis prasitaria, kad visus receptus sugalvoja Andrius, juos išbando pats, vėliau jiedu paragauja kartu ir, jei reikia, patobulina. Knygos yra viena, o kai kulinarinės tradicijos perduodamos iš kartos į kartą – jau kita kalba. Andrius prisipažįsta, kad jo močiutė 40 metų dirbo virtuvės šefe, daugelį metų buvo technologė ir gamybos vadovė buvusiame legendiniame Dainavos restorane, kuriame jis mažas užuot ėjęs į darželį, sėdėdavo virtuvės kampelyje ir stebėdavo visą gamybos procesą virtuvėje! „Koks kaifas, įsivaizduoji! Matyti baltai apsirengusius su ilgom kepurėm virėjus, lakstančius tarp keptuvių ir puodų, čirškiančius mėsą. Matai tą skubėjimą, tą lakstymą, ir tada pats tarsi pasineri į tą kitą pasaulį. Matyt, dabar „Mr.Fox“ ir yra tas mano pasaulio pavadinimas. Pasaulio, kuriuo dabar dalinuosi su kitais“, - džiaugėsi vaikinas.
Kitas lapinas Kastis pasakojo, kad ne kas kitas, o gyvenimas jį atvedė į virtuvę. „Kai buvau paauglys, mano mamos dažnai nebūdavo namie, nes dirbdavo. Mūsų šeima didelė, ir aš kaip brolis jaučiau atsakomybę už jaunesnes seses, todėl gamindavau joms. Tiesiog žiūrėdavau visada, kaip mama darydavo mums valgyti. O mama, patikėkite, kartais iš kirvio sriubą išvirdavo! Ir tada aš pasinėriau į visą tai - padėdavau jai gaminti kartu, vat tada, matyt, viskas kažkaip ir prasidėjo. Bet kad virtuvė yra mano pašaukimas ir taškas, supratau, kai kūrėme mūsų restorano ženklą - iki tol buvau sportininkas, o gyvenimą kažkodėl siejau su kariuomene. O atsitiko taip, kad pradėjau dirbti pas Andrių virtuvėje, domėjausi, mokiausi ir man tai beprotiškai patiko. Andrius yra iš tų žmonių, kuris gerai išmoko ir suteikia motyvacijos eiti į priekį. Jis man pasiūlė kartu su juo pradėti žengti į priekį ir tobulėti su nauju unikaliu prekiniu ženklu. Pradžioje, nusipirkę foodtrucką (maisto vagonėlį) važinėjome po festivalius, renginius, muges. Vėliau supratome, kad sustoti negalime ir turime su plėstis, kas dabar ir vyksta. Atsidarę savo gastrostotelę Benedikto Turguje ties tuo nesustojome ir atidarėme dar vieną vietą „BUFFETą“, kuris yra KSU universitete Vilniuje. Netrukus startuos „Mr.Fox“ vasaros terasa, skirta futbolo čempionato stebėjimui, gyvos muzikos vakarams, karaokei, protmūšiams, vaikų žaidimams. O atėjus vasaros sezonui startavo ir „Mr.Fox“ catering`as su kuriuo jau yra suplanuotas kulinarinis pojūčių turas po Lietuvą“, - meniu.lt pasakojo jis.
Aukštai iškelta kokybės kartelė
Lietuvoje lapinų dar laukia daugybė atradimų, o kokius atradimus jie patiria keliaudami? Kurios šalies virtuvė juodu sužavėjo? Andrius pasakojo, kad jį visada žavėjo Azijos šalys, Italija: „Iš ten sėmiausi daug patirties. Matyt, užteko to užsienio žinių bagažo. Dabar, kai keliaujame, stengiamės ilsėtis kalnuose, praleisti daugiau laiko prie vandenyno, gamtoje.“
Kastis apie keliones užsienyje nekalba, mat dabar jų kelionės apsiriboja Lietuva, jiedu vyksta į mažus ūkius susipažinti su produkcija, kurią naudoja: „Kadangi „Mr.Fox“ daugiausiai naudojama lietuviška produkcija, mes turime įsitikinti jos kokybe, sužinoti auginimo detalės ir t.t. Tai yra be galo kruopštus ir įdomus darbas.“
Beveik visi pokalbių apie maistą pašnekovai pasakojo apie tai, ką jiems neįprasčiausio yra tekę regauti. Lapinų klausiame – ką neįprasčiausio teko gaminti.
Kastis iš karto turi atsakymą: „Juodą picą aklinoje tamsoje.“
Juokdamasis Andrius jam pritaria: „Kadangi mūsų arkliukas yra juodas maistas, Palangoje buvau sugalvojęs juodą picą su karališkomis krevetėmis ir šviežia lašiša. O kadangi kurorte vasara karščiai beprotiški, picų krosnies lemputė neatlaikydavo ir perdegdavo. Įsivaizduokite - krosnyje tamsa ir dar vakare dingsta elektra. Pas mus krosnyje kepa juodos picos. Žmonės laukia, picas reikia atiduoti, kaip suprasti, aklinoje tamsoje, kad jos iškepusios? Bet Kastis, matyt, turėjo kurmio efektą (juokiasi) ir sugebėdavo tas picas iškepti tobulas! Kartais juokaudavome, kad Kasčiui tamsoje geriau gaunasi gaminti, nei dienos šviesoje.
Nors ir sakoma, kad už naminį maistą nieko nėra geriau, gyvenimo ritmas sudėlioja meniu savaip. Tiek Andrius, tiek Kastis pasakojo, kad jiedu abu dažniausia valgo mieste. Pirmiausia, jie daug dirba, todėl gaminti namie nebeapsimoka, pavalgo jie darbe, arba kur pakeliui į susitikimus. „O kai grįžtu į Šakius pas mamą, stalas būna nuklotas mamos gamintais cepelinais, kepta vištiena ir panašiai. Tuomet jaučiu, kad ilsiuosi“, - šypsojosi Kastis.
Kai sukiesi restoranų ar maitinimo versle, nori ar nenori, tenka pažiūrėti ir į konkurentų lėkštes. Pasitaiko, kad vienos, jau pamėgtos, vietos užsidaro, jų vietose atsiranda kitos. Ko ilgisi lapinai?
Andrius atviras: „Man atrodo šito restorano jau nebėra, ir labai jo ilgiuosi, ten buvo puiki bohemiška atmosfera, su geru vynu, su geru maistu ir protingomis kainomis. Tai buvo restoranėlis prie rotušės aikštės Vilniuje, vadinosi „KITCHEN“. Chebra, jei skaitote, spaudžiu leteną už viską, ką padarėte dėl to restoranėlio.“
O šaunieji lapinai net nesiruošia užsidaryti, priešingai – jie ruošiasi naujoms erdvėms ir turui po Lietuvą. Andrius pasakojo, kad „Mr.Fox“ kvies visus susipažinti su maisto gaminimo technikomis ir viskas vyks įtraukiant turo dalyvius. Smalsūs kulinarai gamins kartu su šefais. „Į turo renginius galės patekti tik tie, kuriuos patvirtins organizatoriai, kadangi vietų skaičius ribotas. O turo detales atskleisime jau netrukus“, - baigdamas pokalbį suintrigavo Andrius. Sekite informaciją ir laukite naujienų apie turą savo mieste.