PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Atliekų tvarkymas2021 m. Gruodžio 10 d. 09:55

Kalėdos – tai jausmas, o ne besaikio vartojimo maratonas

Šiauliai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


197085

Prasidėjus visų miestų ir miestelių, kaimynų ir giminių gražiausių eglučių bei jų puošmenų rinkimų bumui, norisi truputį stabtelti ir prisiminti tikrąją šio Šv. Kalėdų simbolio prasmę. Šis straipsnis nebus pamokymas, ką daryti ir ko ne, ką pirkti, o ko jokiu būdu ne. Šis straipsnis bus apie jausmą, kuris turėtų kilti tuomet, kai pagalvojate apie Kalėdų šventę.

Taigi, ką Jums reiškia Kalėdų eglutė ir kokius jausmus Jums ji kelia? Ar eglutė Jums tik medis, kurį būtina papuošti, nes taip daro visi, ar ji Jums asocijuojasi su tam tikra šeimos tradicija, kai susirinkę artimieji gamina žaisliukus ir jais puošia medelį, o namuose skamba juokas ir tvyro džiugi bei jauki atmosfera?

Ne paslaptis, kad visos mūsų išgyvenamos akimirkos yra tam tikras gyvenimo pasirinkimas, todėl psichologai neretai pabrėžia, kad tai, kokią akimirką pasirenkame išgyventi, yra susiję su mūsų vidiniais jausmais ir su tuo, ką mes atsinešame iš vaikystės: kokie stereotipai buvo suformuoti, koks požiūris ir vertybės buvo įdiegtos, kokie įsitikinimai lydėjo, o galbūt ir kokių nusistatymų būta. Todėl labai tikėtina, kad Jūsų eglutės pasirinkimas bus susijęs būtent su tuo, kokius jausmus ir prisiminimus jos buvimas šiuo šventiniu laikotarpiu Jūsų namuose Jums kelia.

Tad kokios eglutės Jums norisi: dirbtinės (netikrumo jausmas), kirstinės (laikinumo jausmas), pasodintos vazone ar išsinuomotos (tradicijos ir tęstinumo jausmas),  pagamintos rankomis (smagaus ritualo kūrimo jausmas), o galbūt norite tik kelių kuklių eglutės šakelių (tai vienišumo ir liūdesio jausmas; tai tarsi uždėta varnelė prie padaryto darbo, norint nors šiek tiek pajausti Kalėdų dvelksmą namuose, kuriuose jau per retai aidi juokas).

Ne paslaptis, kad sunku išeiti iš komforto zonos. Juk jeigu esame įpratę daryti TAIP, tai kodėl turėtume daryti KITAIP? Sunku pakeisti turimą elgesio ir mąstymo modelį, todėl nedvejodami renkamės tai, kas nesukelia nepatogumų.

Na jei esame įpratę puošti dirbtinę eglutę, tai kodėl dabar turėtume imti ir pradėti nuomotis gyvą vazoninę eglutę? Arba jei esame įpratę per kiekvieną kalėdinių dekoracijų išpardavimą prisipirkti nesuskaičiuojamą galybę blizgučių ir pigių niekučių, kuriais po to puošiam dirbtinę eglutę, tai kodėl turėtume pradėti daryti juos patys?

Atsakymas yra tik vienas – NES KALĖDOS YRA JAUSMAS. Jeigu Jums vaikystėje sukurtas Kalėdų jausmas nekelia sentimentų, tuomet susikurkite jį iš naujo sau ir savo vaikams.

Išsinuomokit eglutę vazone, kuri kiekvienais metais augs ir klestės tik Jums. O kaip būtų puiku tokią eglutę užauginus pasodinti ją į žemę kartu su savo vaikais taip parodant tęstinumo svarbą!

Turite tik dirbtinę? Na ir puiku. Išmeskite netikrumo jausmą į šiukšlių dėžę ir kartu su šeima susikurkite naują: pasiraitokite rankoves ir patys pasigaminkite puikių ir šiluma dvelkiančių dekoracijų eglutei puošti. Tam puikiai tiks tiek gamtinės medžiagos, tiek namuose randamos smulkmenos (pvz., sagos, siūlai, medžiagos...), tiek sudžiovinti vaisiai ar daržovės. O gal pasigaminsite druskos tešlos kalėdinių žaisliukų, kurie mena mokyklinį suolą? O galbūt Jus pagaus toks įkvėpimas, kad nuspręsite, jog jau laikas susikurti TĄ VIENETINĘ, tik Jūsų vieno išjaustą ir rankomis sukurtą eglutę? Puiku! Tokiu būdu mes sukuriame pasididžiavimo savimi ir jaukumo namuose jausmus.

O kaip su kirstinėmis eglutėmis? Dažniausiai šios eglutės būna gražios net nepapuoštos, tačiau neretai jos „aprengiamos kičiniais rūbais“: pigiais blizgučiais ir prabangiais (arba atvirkščiai pačiais pigiausiais) kalėdiniais žaisliukais. Ir kas tuomet iš to išeina? Eglė kaip ir nuostabi, kvepia mišku, tačiau negyva, nes žaisliukai kabantys ant jos nekuria jokios istorijos! Pagaminkite bent keletą žaisliukų savo rankomis ir eglutė atgis. Jau ir taip mūsų namus ji puoš laikinai, nes greit nubyrėję spygliai nulems jos tolimesnį likimą, todėl pasirūpinkime, kad jos laikinumas šioj žemėj nebūtų beprasmis, o sukurtų tam tikrą istoriją, kurią norėsis prisiminti ir kitais metais.

KURKIME SAVO TIKRĄ KALĖDŲ JAUSMĄ. Nekurkime besaikio ir neįprasminto vartojimo. Dalinkimės emocija puošdami savo istoriją vienetiniais ir prasmingais darbais, o ne tais, kurie mums patys patogiausi. Lai Šv. Kalėdų laukimas tampa švente, o ne rutina!