Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vitos Jurevičienės nuotr.
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Nors šventinę nuotaiką aptemdė koronavirusas ir griežtas karantinas, tačiau netikėtų kalėdinių puošmenų ir staigmenų Klaipėdoje netrūksta. Šventinių dekoracijų kūrėjai per daug nesisieloja dėl mažesnio žiūrovų skaičiaus, nes grožis, sukurtas rankomis ir iš visos širdies, laikui nepavaldus.
Unikalūs ir nuostabūs klaipėdiečių kalėdiniai kūriniai, sukurti ankstesniais metais, šiemet vėl džiugina akį - kaip seniai nematyti ir išsiilgti artimieji.
Paupių bendruomenės sukurta aukščiausia eglutė iš tūkstančių sagų, praėjusiais metais tapusi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos organizuojamo konkurso „Kalėdinių eglučių kiemelis“ nugalėtoja ir Lietuvos rekordininke, šiais metais tarsi karalienė puikuojasi puošniame bibliotekos balkone, atgręžtame į Herkaus Manto gatvę.
Bibliotekos kiemelyje Paupių bendruomenė šiais metais pristatė naują šedevrą - eglutę „Klaipėda“. Pasak bendruomenės pirmininkės Reginos Baguckienės, unikalų uostamiesčio veidą atspindinčios rankų darbo eglutės idėja kilo dar pirmojo karantino laikotarpiu bendruomenės narei Sandrai Ščavinskienei.
„Tai penkių aukštų eglutė. Kiekviename aukšte, atskirtame eglišakiais, atsispindi tam tikri miniatiūriniai Klaipėdos fragmentai. Pirmas - didžiausias, apatinis - aukštas skirtas Paupiams, mūsų gyvenamajam rajonui. Čia išsidėstę namai, gatvės, vienas iš Bachmano dvaro komplekso elementų - prieglaudos pastatas Jaunystės g. 12, pastatytas 1881 m. ant senosios prieglaudos pamatų.
Kituose aukštuose įkurdintas senamiestis su Biržos tiltu, Dangės upe, „Arka“, „Meridianu“ ir kitais Klaipėdos simboliais.
Eglutė sukonstruota iš detalių, kurias kūrė didelis būrys Paupių rajono gyventojų.
Vaikučiai pagamino visą Teatro aikštę, kuri puikuojasi šalia eglutės įpakuota kaip dovana klaipėdiečiams“, - pasakojo R. Baguckienė.
Atsiliepdami į šiųmečio „Kalėdinių eglučių konkurso“ temą - „Tvarios Kalėdos“, paupiečiai eglutę „Klaipėda“ kūrė iš natūralių medžiagų: naudojo samanas, medžių šakeles, eglišakius, kavos tirščius, arbatžoles, kavos pupeles, popierių ir kitas medžiagas.
Eglučių kiemelis išaugo
„Kalėdinių eglučių kiemelio“ konkursą organizuojančios Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė Laura Juchnevič džiaugėsi ne tik Paupių bendruomenės kūrybiškumu. „Net ir karantino sąlygomis dalyvaujančiųjų šiame konkurse nesumažėjo. Šiais metais konkurse dalyvauja net 32 uostamiesčio bendruomenės.
Eglučių kiemelis šiemet išsiplėtė ir konkurso dalyviai sukurtas eglutes pristato ne bibliotekos, o savo pasirinktuose kiemuose. Kita gyvenimo aplinkybių padiktuota naujovė - eglutes kviečiame lankyti virtualiai. Nuo šiandien konkurso dalyves, sukurtas iš medžio, meduolių, popieriaus ir kitų tvarių medžiagų, galima apžiūrėti ir rinkti labiausiai patinkančias interneto svetainėje https://www.egluciukiemelis.lt“, - sakė L. Juchnevič.
Pavieniai šviesuliai
Šventinė atmosfera Klaipėdos centre ir senamiestyje labiausiai juntama pagrindinėse Herkaus Manto, Tiltų ir Turgaus gatvėse.
Herkaus Manto gatvėje parduotuvių, kavinių vitrinose ir languose - dažniausi tradiciniai papuošimai lempučių girliandomis, dirbtinėmis eglutėmis, blizgančiais žaisliukais.
Šiame kontekste blizgančiomis futuristinėmis puošmenomis išsiskiria vardinių batų ir drabužių parduotuvės Herkaus Manto g. 11 name, itališko maisto restoranas, prie įėjimo pastatęs Italijos vėliavos spalvomis nudažytas ir girliandomis išpuoštas roges, subtiliu, jaukiu ir šiltu dekoru dėmesį atkreipia kavinė „Musango namai“, desertų namai, kavinė „Degustacija“.
Langų neuždengs
Jau tradicija tapo, kad Tiltų gatvėje atsigręžti ir sustoti priverčia grožio salonas „Aidos studija“. Šiais metais didžiulėse langų vitrinose - naujos dekoracijos. Juodas elnias plačiais ragais ir juodi Pinokiai ilgomis nosimis, šventiškai pasipuošę karoliais, blizgučiais, spindinčiais žaisliukais.
„Ilgų nosių, ragų ir chaoso metai, tačiau mūsų niekas nesustabdys.
Elnias anksčiau ar vėliau ragus pames ir užsiaugins naujus... Net kai pasaulis juokiasi iš mūsų - mes esame dėl to, kad gyvenimas būtų gražesnis ir geresnis.
Net karantinui savo langų neuždengsime ir šviesų neužgesinsime. Norime, kad Tiltų gatvė šviestų. Didžiausia laimė ir atpildas, kai praeiviai, eidami ar važiuodami pro šalį, sustoja pažiūrėti“, - sakė salono vadovė Kristina Matijošaitienė.
Anot pašnekovės, įspūdingas dekoracijas kūrė visas grožio studijos kolektyvas.
Džiugu, kad gražus pavyzdys užkrečia ir kaimynus. Gretimame name įsikūręs tatuiruočių salonas savo langus taip pat papuošė - įkurdino miniatiūrinį jaukų ir spindintį Kalėdų miestelį.
Visi klaipėdiečiai žino, kad kalėdinę nuotaiką kiekvienais metais skleidžia Friedricho pasažas. Šie metai - ne išimtis. Kiemelyje spindi didžiulė išpuošta eglė, daug lempučių. Jauku ir gera.
Kalėdinis sekretas
Naują, taip pat jaukumu ir šiluma užburiantį kalėdinį kampelį Klaipėdos senamiestyje šiais metais sukūrė Etnokultūros centras. Prie įėjimo į fachverkinių pastatų komplekse įsikūrusį Meno kiemą, Bažnyčių gatvėje, yra toks nedidelis namelis, o jame - „Kalėdinis sekretas“.
tr47.jpg
Atrasti jį kviečia tyliai skambanti kalėdinė muzika, o pažvelgus pro stiklines pastato duris kalėdinė dvasia tarsi nuneša į praeitį. Mažame kambarėlyje stovi tradiciniais žaisliukais papuošta eglutė, palubėje supasi drožinėtas sietynas, kabo įvairiaspalvės juostos, delmonai, megztos pirštinės, kojinės, sugrįžtančių vaikų laukia žaislai.
„Iš noro išsaugoti ir skleisti viltį šiuo sudėtingu laiku gimė „Kalėdinio sekreto“ idėja“, - sakė projekto sumanytoja, Klaipėdos etnokultūros centro darbuotoja, kolektyvo „Kuršių ainiai“ vadovė Jolita Vozgirdienė.
„Tai kvietimas atsigręžti į savo namus, šeimą, tradicijas, kurios mus lydi nuo vaikystės, su kuriomis mes užaugome.
Tikime, kad pažvelgus pro „Kalėdų sekreto“ langelį užplūs malonūs, galbūt net graudūs prisiminimai ir emocijos.
Kartu norėjosi parodyti lietuvininkų krašto tradicinės tautodailės ženklus. Tikimės, kad žmonės juos atpažins, įvertins“, - kalbėjo J. Vozgirdienė.
Anot pašnekovės, daiktus į „Kalėdinį sekretą“ sunešė visa Etnokultūros centro darbuotojų ir ansamblių bendruomenė. „Tai tikri daiktai iš mūsų asmeninių kraičio skrynių, Etnokultūros centro kolekcijos, kai kurie daiktai yra net iš tremties sugrįžę. Kurti šią erdvę jau buvo stebuklas. Tikiu, kad jis neišnyks dėl karantino“, - sakė J. Vozgirdienė.
Karališkasis miestas sugrįžo
Tradiciškai šventinė nuotaika ypač juntama ir Turgaus gatvėje. Kaip visada kalėdinę šviesą skleidžia Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras.
Į Klaipėdos miesto Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos langus vėl sugrįžo prieš metus pristatyta Aidos Pečeliūnienės sukurta ir filosofo gimtajam miestui Karaliaučiui dedikuota miniatiūrų kompozicija „Karališkas miestas“. Gražus ir šiltas žiemos vaizdelis iš praeities.
Šventiškai pasipuošusios šios gatvės parduotuvės ir kavinės.
Tradicija ir modernumas
Svarbiausias Klaipėdos kalėdinis akcentas - pagrindinė eglė Teatro aikštėje. Gyva eglutė, papuošta lempučių skraiste, prisiglaudusi prie jaukiai apšviesto klasicizmo stiliaus teatro pastato, jau tapo vizitine uostamiesčio Kalėdų kortele.
Tačiau tradicinę harmoniją šiais metais suardo modernus objektas - šviesos instaliacija „Šiaurinė žvaigždė„. Iš toli matomas šviečiantis metalo kubas - tarsi iš kosmoso į aikštę nusileidęs erdvėlaivis: neįprastas, keistas, svetimas. Visai kaip tas virusas...
Visgi keisčiausia Teatro aikštėje ir mieste yra tai, kad beveik nėra žmonių. Vieniša šiemet kalėdinė dvasia.
Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.