Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andželika BagočiūnienėŠaltinis: Etaplius.lt
Šventiniu laikotarpiu mūsų rajone gausu įvairių renginių, edukacijų, apdovanojimų bei parodų. Štai praėjusį penktadienį Širvintų rajono viešosios bibliotekos skaitykloje vyko kalėdinių atvirukų parodos atidarymas, kuriuo susidomėjo ne tik „Širvis“. Parodos metu reportažą rengė ir TV3 televizija.
Parodoje eksponuojami Rūtos Tamašauskienės surinkti atvirukai, kurie buvo kurti būtent šiai stebuklais garsėjančiai šventei – Šv. Kalėdoms. Iš trijų tūkstančių kolekcionierės surinktų atvirukų į parodą buvo atrinkti 250, kurie papuošė skaityklos sienas bei stalus. Žvelgdami į eksponatus, lyg keliaujame laiku. Viename stende iškabinti iš sovietmečio dar rusų kalba užrašyti atvirukai, šalia – pusiau piešti, pusiau fotografuoti atvirukai, kiek tolėliau senųjų atvirukų, kuriais prekiaudavo prie bažnyčių, nuotraukos ir čia pat atgimimo laikotarpiu ar rankų darbo jau laisvoje Lietuvoje gaminti atvirukai. Kolekcijoje seniausias atvirukas, kuris buvo išleistas 1963 metais.
Pati Rūta Tamašauskienė pasakojo susirinkusiems, kaip ji pirmuosius atvirukus parsinešė iš pašto, kuriame dirbusi jos mama. Vėliau saugojo giminaičių, draugų, bendraklasių, vėliau bendrakursių dovanotus ir pačios gamintus atvirukus. Tik prieš dešimtmetį jai kilo mintis išsaugotus atvirukus paversti kolekcija, kurią dabar ji nuolat papildo tiek dovanotais draugų, mokinių, tiek atiduotais po švenčių įvairių organizacijų kalėdiniais atvirukais. Kolekcijoje surinkti atvirukai ne tik iš Lietuvos. Joje sukaupta atvirukų iš Lenkijos, Rusijos, Vokietijos, Suomijos, Vengrijos, JAV bei Australijos. Rūta Tamašauskienė anksčiau išsiųsdavo bei padovanodavo apie šimtą atvirukų su kalėdiniais pasveikinimais, šiuo metu atvirukus gamina pati ir moko tai daryti savo mokinius.
Paklausta, kodėl ji kolekcionuoja būtent atvirukus, Rūta Tamašauskienė atsakė, kad juose būna surašyti patys šilčiausi ir nuoširdžiausi palinkėjimai. Pasitaiko ir juokingų. Viena jos bendraklasė dovanodama kalėdinį atviruką užrašė: „Per naujus ženk žingsnį platų – sunešiosi mažiau batų“. Kalėdiniuose atvirukuose žavi ne tik palinkėjimai. Juose labai įvairūs ir šilti vaizdai. „Vienuose atvirukuose eglutės, kituose angelai, dar kituose miestų vaizdai žiemą. Bet man patys gražiausi, kuriuose vaizduojamas kalėdinis vainikas bei apsnigti senieji kaimų nameliai,“ – pasakojo Rūta.
Atvirukų kolekcionierė apgailestavo, kad į mūsų gyvenimus sparčiai įsiveržęs internetas įsinešė su savimi ir naują madą – elektroninius atvirukus. Tokie sveikinimai gali būti išsiunčiami ne vienam asmeniui, o keliems ar net šimtams žmonių. Jie nespinduliuoja šiluma ir nuoširdžiu palinkėjimu kaip popieriniai, ypatingai rankų darbo atvirukai. Todėl Rūta Tamašauskienė paragino visus susirinkusius pirkti ar gaminti popierinius kalėdinius atvirukus ir kiekvienam žmogui asmeniškai ranka užrašyti palinkėjimus. Kai užrašome atviruką, tai galvojame apie tą žmogų, o iš interneto paimti sveikinimai ir siunčiami SMS žinutėmis nebūtinai tiks kiekvienam.
Rūta Tamašauskienė dirba Širvintų pradinėje mokykloje mokytoja, todėl jos pasveikinti atvyko mokyklos direktorė, kolegos bei pradinių klasių mokiniai. Parodos atidarymo metu koncertavo Rūtos vadovaujamas Širvintų pradinės mokyklos vaikų folkloro ansamblis „Želmenėliai“, jos mokiniai skambino kanklėmis bei grojo akordeonu, o mokinių mama Sandra Diržinauskienė su jauniausia dukrele, pasipuošusios tautiniais drabužiais ir smagiai žaisdamos, atliko dainelę „Virė, virė košę“. Dainuojantiems pradinukams akordeonu akomponavo Jonas Romaška.
„Rūta Tamašauskienė visuomet dirba su pradinėmis klasėmis. Ši mokytoja aktyvi, jos veiklos sritis etnokultūra. Ji visuomet vadovauja folkloriniam ansambliui „Želmenėliai“ ir garsina mūsų mokyklą ne tik rajone, bet ir respublikoje, ką šiandien ir matome,“ – apie Rūtą Tamašauskienę pasakojo direktorė Irena Sližauskienė.
Rūta atskleidė savo svajonę sukaupti dešimt tūkstančių Kalėdinių atvirukų ir eksponuoti juos kuriame nors Lietuvos ar svečios šalies muziejuje. Linkime Rūtai neblėstančio entuziazmo ir svajonių išsipildymo.